$
בארץ

השרים אישרו הצעת חוק הריכוזיות, תקופת המכירה של נכסים הוארכה

ועדת השרים הגדילה את זמן המכירה של נכסים משמעותיים לקבוצות עם בעלויות צולבות מ-4 ל-6 שנים. נתניהו מצפה מוועדת הכספים לסיים להכין את תזכיר החוק לקריאה שנייה ושלישית תוך חודש

תומר אביטל 14:4417.06.12

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את תזכיר החוק לצמצום הריכוזיות במשק. לאחר חודשים ארוכים של ציפייה (ותחזיות למסמוס בעקבות הקדמת הבחירות שהתבטלו) יגיע התזכיר סוף סוף לשולחנה של הכנסת.

 

על פי החוק, בעל שליטה בגוף ריאלי משמעותי לא יחזיק בגוף פיננסי משמעותי. ל"כלכליסט" נודע כי השרים הכניסו שינוי - הם הגדילו את זמן המכירה של נכסים משמעותיים לקבוצות עם בעלויות צולבות מ-4 ל-6 שנים. כמו כן, נוספה גם הוראה שמקבעת תפקיד חדש - הממונה על צמצום הריכוזיות. נוסף על כך נותרה ההמלצה שדירקטור לא יכהן במקביל בגוף פיננסי משמעותי וגוף ריאלי משמעותי.

 

במהלך הדיון העלו שלושה שרים הסתייגות: שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו, שר התיירות סטס מיסז'ניקוב ושר התמ"ת שלום שמחון.

 

מיסז'ניקוב אמר ל"כלכליסט" כי הוא זה שיזם את הרחבת פרק זמן המכירה שאושר לבסוף לצד תיקון נוסף שלפיו אם חברה לא תימכר תוך פרק זמן זה, לא ימונה כונס אלא נאמן. אף שההצעות התקבלו, מיסז'ניקוב הצביע נגד החוק. זאת משום שלדבריו לא החריגו את החברות הממשלתיות מהחוק כפי שביקש. "שר המשפטים נאמן עשה מחטף, וכשראה שהרוב איתי החליט להעלות את המסקנות לאישור כמקשה אחת", אמר.

 

לדברי שר התיירות, שמחון תמך ביוזמה להגדיל את פרק זמן המכירה. הדוברת של שמחון מסרה כי "שר האוצר ביקש להאריך מ-4 ל-6 שנים ושמחון תמך בו".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מצפה מוועדת הכספים לסיים להכין את התזכיר לקריאה שנייה ושלישית תוך כחודש - לפני תום מושב הקיץ של הכנסת והיציאה לפגרה. עם זאת, הטייקונים מתכוונים להילחם במסקנות הוועדה ולפעול באמצעות שורה של לוביסטים ועורכי דין לריכוכן.

 

נתניהו ושטייניץ נתניהו ושטייניץ צילום: שאול גולן

 

נתניהו אמר כי "אנו פועלים כל הזמן להורדת יוקר המחיה. החוק להגברת התחרותיות במשק יתקן עיוותים שנוצרו בשנים האחרונות ושהממשלה הזאת מתקנת אותם".

 

שר האוצר יובל שטייניץ אמר כי "מדובר במהלך היסטורי, של רפורמה מקיפה במבנה המשק הישראלי כולו. בשילוב של תעוזה מחשבתית, מצד אחד וזהירות שהביאה לגידור החששות, מצד שני, אנחנו משיגים היום רפורמה היסטורית בתולדות ישראל".

 

מהאוצר נמסר כי החוק קובע כי "תוך 6 שנים מהיום לא יהיו יותר פירמידות כלכליות במשק, לא יוכל אדם או חברה להחזיק בבנק או חברה פיננסית ביחד עם חברה ריאלית משמעותית, יישקלו שיקולי מניעת ריכוזיות והגברת תחרותיות בהפרטות של חברות ממשלתיות או נכסי מדינה והממשל התאגידי ישופר כדי למנוע ולצמצם ניגודי עניינים".

 

ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה בתגובה כי התזכיר מאפשר לבעלי ההון "להמשיך ולשמור באין מפריע על פירמידות שליטה של שלוש קומות. מדובר בתיקונים קוסמטיים המנציחים את השעבוד לבעלי ההון על חשבון חסכונותיהם של אנשים עובדים. לא פלא שאפילו בכירי האוצר ובכירי הרגולטורים, שאינם ידועים בידם הקשה, מסתייגים מהצעת החוק".

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x