שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

היקף הנכסים של אגודות האשראי בעולם זינק ב־20% בשנה החולפת

אגודות האשראי אינן המצאה חדשה. הן הופיעו בעולם בתחילת המאה הקודמת, ונפוצות בעיקר בארצות הברית

אולגה ויניאר 07:0316.07.12

אגודות האשראי, התארגנויות פרטיות של אנשים המנהלים קופה משותפת ומעניקים מתוכה הלוואות בתוך הקבוצה, אינן המצאה חדשה. הן הופיעו בעולם בתחילת המאה הקודמת, והיו נפוצות בעיקר בארצות הברית. בשנות החמישים של המאה העשרים ארגונים אלה היו קטנים יחסית וכללו עד 500 חברים ונכסים של

עד 100 אלף דולר. הם נוהלו על ידי זוג מנהלי חשבונות לכל היותר וביצעו שתי פעולות בלבד - מתן אשראי וניהול פיקדונות של חברים. לאחר שנים של דעיכה מתמדת, השנים האחרונות הביאו לתחייה מחודשת של רעיון אגודות האשראי בעולם.

 

המשבר הפיננסי, אי־אמון במערכת הבנקאית והתרסה ציבורית הוסיפו לאגודות האשראי בעולם כוח רב, ובשנה החולפת היקפן זינק ב־20% ואף יותר. לקראת סוף 2011 נמנו בעולם כ־53 אלף אגודות כאלה ששירתו 188 מיליון איש. נכון להיום מגלגלים הבנקים השיתופיים הללו כ־1.5 טריליון דולר, ולצד ארצות הברית הם נפוצים גם בגרמניה, צרפת, הולנד ואיטליה.

 

ארצות הברית היא השיאנית

 

מנתוני התאחדות אגודות האשראי העולמית עולה שארצות הברית מובילה עם מספר חברי אגודות המגיע ל־92 מיליון איש. אחריה מצויה הודו עם 20 מיליון חברים, קנדה עם 11 מיליון, דרום קוריאה עם 5.6 מיליון חברים, תאילנד עם 3.6 מיליון, אוסטרליה עם 3.4 מיליון ואירלנד עם 3 מיליון.

 

מספר אגודות האשראי בארצות הברית מוערך כיום ב־7,400, והן מנהלות קרוב לטריליון דולר בנכסים. אגודות אלה מוגדרות כעמותות ללא מטרת רווח. האגודה הגדולה ביותר היא נאבי פדרל קרדיט יוניון, המשרתת את עובדי משרד ההגנה. היא מונה 3.4 מיליון חברים ומנהלת נכסים בהיקף 45 מיליארד דולר.

 

בניגוד למצב בארצות הברית, בשכנה מצפון קנדה אגודות האשראי אינן מוגדרות כעמותות ללא מטרת רווח, ולכן חלים עליהן רגולציה וחוקי מס. אחת מאגודות האשראי הקנדיות, Desjardins Group, הפכה למוסד פיננסי מרכזי במדינה. היא מנהלת 144 מיליארד דולר ומונה כ־6 מיליון חברים. אגודה זו מפעילה 536 מיליון סניפים ברחבי המדינה, מחזיקה בסניפים בארצות הברית ומפעילה 2,800 כספומטים לרווחת חבריה ברחבי העולם כולו. מלבדה פועלות בקנדה עשר אגודות אשראי גדולות המונות 50–400 אלף חברים.

 

זינוק של 300% בבריטניה

 

בבריטניה, שם אגודות האשראי הופיעו במקביל למהפכה התעשייתית כאמצעי עזר לפועלים, הן לא נחשבו לגופים פיננסיים ולא היו כפופות לרגולטור עד שנת 2002. מאז שחוקק חוק אגודות האשראי הן נכפפו לרגולציה, וקיבלו היתר להנפקת כרטיסי אשראי.

 

לפני ארבע שנים משרד האוצר הבריטי הודיע כי יתמרץ את פעילות האגודות ויסיר את החסמים המקשים על התרחבותן. כמו כן, המדינה העניקה במהלך המשבר הפיננסי העולמי ערבויות גם לאגודות ובכך עודדה אנשים להצטרף אליהן. כיום הן מספקות מגוון רחב של שירותים ללקוחותיהן והגדולות ביניהן אף מציעות ביטוחי בריאות בנוסף על שירותים פיננסיים. מספר הבריטים באגודות עומד על 950 אלף, ומספר נכסיהן מוערך ב־703 מיליון ליש"ט - זינוק של 300% בתוך עשור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x