$
בארץ

כח לעובדים: עובדי הרכבת וראש הוועד אדרעי עברו אלינו

לדברי הארגון, יותר ממחצית מ-2,000 עובדי הרכבת חתמו על טופסי הצטרפות לכח לעובדים וביטול החברות בהסתדרות. ההסתדרות: "מדובר בבלון תקשורתי"

מיקי פלד 19:3203.07.12

ארגון כח לעובדים המתחרה בהסתדרות הודיע הערב (ג') כי עובדי הרכבת וראש הוועד המושעת גילה אדרעי עברו אליו מההסתדרות. זאת לאחר שיותר ממחצית מ-2,000 עובדי הרכבת חתמו על טופסי הצטרפות לכח לעובדים וביטול החברות בהסתדרות.

 

מהלך זה בא בתגובה להשעייתה של אדרעי וחברי מועצת ועד עובדי הרכבת ע"י ההסתדרות. ביום ראשון השבוע זומנה אדרעי לשימוע בבית ההסתדרות בתל אביב. זאת, לאחר שהושעתה בשבוע שעבר מהוועד בהוראת ההסתדרות. עם אדרעי הגיעו לשימוע גם 3 חברי ועד אחרים, ביניהם יו"ר ועד הצפון שי טל, שהודחו אף הם.  

 

הפגנה נגד הדחת גילה אדרעי הפגנה נגד הדחת גילה אדרעי צילום: מיקי גיצין

 

בכח לעובדים כבר פנו להנהלת הרכבת בבקשה לקיים ישיבת מו"מ על יישום ההסכם שנחתם בין ההנהלה להסתדרות במרץ החולף. המעבר של אדרעי יבטל את ההשעייה.

 

מהלך זה נותן בידי הארגון הקטן יחסית ועד גדול וחזק ראשון ועשוי לעורר תרעומת על התנהלות ההסתדרות בקרב ועדים מקבילים בהסתדרות כגון בנמלים.

 

גם אם ארגון כח לעובדים השיג את מספר החברים הרצוי כפי שהודיע, לא מן הנמנע כי מי שיכריע בסופו של דבר לגבי זהות הארגון היציג של העובדים הוא בית הדין לעבודה. בהסתדרות אומרים כי הם הארגון היציג של עובדי הרכבת וכי כח לעובדים לא אסף מספיק חתימות.

 

במידה ואכן המעבר של עובדי הרכבת לכח לעובדים יושלם, מי שעשוי לעקוב בעניין הוא שר התחבורה, ישראל כץ. בעבר כץ הודיע כי ללא הסכם עם העובדים על הקמה של חברות בת והגדלת שעות הפעילות במוסכי הרכבת הוא יפעל לסגירתה ופתיחתה מחדש כך שההסכמים הקיימים יבוטלו ובמקומם יבואו הסכמים קיבוציים חדשים שיקטינו את כוחו של הועד בחברה. הסכם בו העובדים מקבלים את דרישותיו של כץ ובתמורה ניתנת להם תוספת שכר של 25% ומענקים נחתם במרץ, אך עתה מתנהל מו"מ על אופן יישומו. לכן, במידה וכח לעובדים יקח לידיו את מושכות המשא-ומתן, יהיה עליו לחץ לסיים את המו"מ כמה שיותר מהר.

 

בהסתדרות הגיבו על הודעת כח לעובדים ואמרו כי "מדובר בהפרחת בלון תקשורתי. ההסתדרות היא הארגון היציג של עובדי הרכבת. מסתבר שחברי הוועד המודחים פשוט הוליכו שולל את ביה"ד, כאשר היום בדיון מכחישים קשר לכח לעובדים ומיד כשיצאו הכריזו על מעבר לארגון. לא מספיק שחברי הוועד מפירים צווים של ביה"ד, אלא גם מוליכים אותו שולל. צר לנו שכח לעובדים משתף פעולה עם אלה שאינם מקבלים עליהם את מרותו של ביה"ד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x