בארץ

מבוכה לקדימה: נתניהו פירק את ועדת פלסנר

הוועדה שהוקמה בקול גדול והייתה אמורה לקדם את השוויון בנטל התפוצצה ברעש לא פחות גדול. דקות ספורות לאחר ששאול מופז דיבר על הישגי הוועדה, הודיע לו ראש הממשלה: "בוא ניקח יחד את המושכות בידיים ונביא לפתרון". תאריך היעד של נתניהו: 1.8, אז, אם לא יימצא רוב מוסכם, "חוק טל יתבטל וייכנס לתוקף חוק שירות ביטחון שחל על כלל אזרחי ישראל"

ynet 16:1002.07.12

ועדת פלסנר שהוקמה בקול גדול התפוצצה: אחרי פרישת נציגי ישראל ביתנו, הבית היהודי והחרדים, החליט בצהריים (ב') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפרק את הוועדה שהייתה אמורה לגבש פתרון מוסכם לגיוס. יו"ר קדימה, שאול מופז, הובך כשדקות ספורות לפני כן דיבר בישיבת הסיעה על הישגי הוועדה, וטען כי בראשות קדימה, זו "מגיעה לכדי סיכומים ממש בימים האלה".

 

"רבותיי, אנחנו עומדים לחולל כאן שינוי שבעיני הוא שינוי היסטורי", הצהיר מופז בפני חברי סיעתו, דקות לפני פירוק הוועדה על ידי ראש הממשלה. "לקחנו על עצמנו את המשימה הזו, המבחן הזה הוא מבחן לכולם, אבל בעיקר למי שהתחייבו ואנחנו התחייבנו להוביל את השינוי. אם לא עמדנו במבחן הראשון שלשמו הצטרפנו לקואליציה, במבחן הראשון שהוא בעיניי מבחן היסטורי - המבחנים האחרים מתייתרים", הדגיש מופז, במה שעשוי להיות תחילתו של משבר קואליציוני.

 

שאול מופז (ארכיון) שאול מופז (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

לאחר מכן, שוחח נתניהו עם מופז ואמר לו: "בוא ניקח יחד את המושכות בידיים ונביא לפתרון". ראש הממשלה הגדיר את עולותיו העתידיות בנושא והצהיר כי אם עד ה-1.8 לא יימצא רוב מוסכם, "חוק טל יתבטל וייכנס לתוקף חוק שירות ביטחון שחל על כלל אזרחי ישראל".

 

בדיון בלשכתו אמר נתניהו: "לצערי, ועדת פלסנר לא הצליחה להגיע לתוואי מוסכם עקב פרישת חברים בה והיא אינה יכולה לגבש המלצה שתשיג רוב בכנסת. הוועדה התפרקה. אני מודה לחמשת נציגי הציבור על עבודתם המאומצת".

 

בכירים במערכת הפוליטית הביעו מוקדם יותר חשש כי גם ח"כ אלקין, יו"ר הקואליציה, צפוי להתפטר מהוועדה, לאחר ששלושה חברים אחרים כבר הודיעו על עזיבתם. במערכת הפוליטית גברו עוד לפני כן ההערכות כי נתניהו מעוניין לפרק את הוועדה.

 

"אם לא יגיעו בזמן הקרוב להבנות עם קדימה בנוגע לכמה נושאים שעל הפרק, גם אלקין צפוי לפרוש מן הוועדה", אמרו בכירים בקואליציה הבקיאים במגעים בין לשכת ראש הממשלה לקדימה.

 

מוקדם יותר היום, הצהיר נתניהו כי "יש דרך להשיג שוויון בנטל". ראש הממשלה, שהשתתף בישיבת ועדת חוץ וביטחון, הזכיר כי הוא "מחויב לחלוקת הנטל בצורה שוויונית יותר", והדגיש כי "בדרך זו או אחרת הדבר הזה יושג. השוויון בנטל חייב לכלול את כלל אזרחי ישראל, גם את הציבור החרדי וגם את הציבור הערבי - ואני מאמין שיש דרך להשיג את זה".

 

במפלגתו של שאול מופז האשימו עוד לפני כן כי נתניהו תכנן מראש את פירוק הוועדה ותיאם את המהלך עם המפלגות החרדיות ובראשן ש"ס. "מדובר במהלך מתוכנן של פרישת אלקין, פיזור הוועדה, פירוק ממשלת האחדות והליכה לבג"ץ לבקש ארכה לשינוי החוק", אמרו מקורבי מופז. בכירים בש"ס אישרו ל-ynet כי המהלך שנועד לפרק את הוועדה מן הלגיטימציה הפוליטית שלה אכן תואם עם נתניהו.

 

"מדובר בתוכנית ביבי לקבורת חוק שוויון בנטל", אמרו בקדימה. "המשמעות של פירוק הוועדה היא פרישה מיידית של קדימה וסופה של ממשלת האחדות. המסקנות של ועדת פלסנר יימסרו בכל מקרה, ויוגשו גם לבג"ץ".

 

רק אמש הודיע עו"ד יעקב וינרוט, שייצג את ש"ס ויהדות התורה בוועדת פלסנר, על התפטרותו מהוועדה. הוא שיגר מכתב לראש הממשלה שבו ציין כי הוועדה פעלה בחוסר אחריות בטיפול בנושא הרגיש.

 

לדבריו, "פעולות כוחניות, גם אם הן נושאות תוצאות בטווח הקצר, הן הרסניות בטווח הארוך. לעניות דעתי, הטלת סנקציות אישיות תסתום את הגולל על תהליך השילוב שבו החל הציבור החרדי, תגרום לניכור ולהתכבדות של ציבור זה וכל ניסיון קונסטרוקטיבי לפתור הבעיה".

 

התפטרותו של וינרוט הגיעה לאחר שמהוועדה לקידום השוויון בנטל התפטרו גם נציגי ישראל ביתנו והבית היהודי. אתמול העריכו גורמים בוועדה כי עזיבתו רומזת שבכך התייצב נתניהו לימין החרדים, ולמעשה הוא תומך בדרישתם שלא להטיל סנקציות אישיות על אברכים שלא יתגייסו. "נתניהו מנסה לפוצץ את העסק", סיכמו.

 

בכתיבה השתתפו אטילה שומפלבי ומורן אזולאי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x