$
בארץ

ועדת הון-שלטון של המבקר ממליצה: כל פגישה בין בעל הון לנבחר ציבור תתועד

הוועדה שמינה לינדנשטראוס פרסמה שורה של כללים פורצי דרך וחסרי תקדים, ביניהם גם המלצה כי כל דיון רשמי בו יתקבלו החלטות לחלוקת משאבים לאומיים יתועד בפרוטוקול מקיף ובאמצעי וידאו

תומר אביטל 16:5601.07.12

ועדת המומחים שמינה מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס לבחינת יחסי הון שלטון בישראל הגישה היום (א') את המלצותיה וקבעה שורה של כללים פורצי דרך וחסרי תקדים שספק אם הפוליטקאים הקיימים ימהרו לאמץ.

 

בין היתר המליצו חברי הוועדה כי יתועד כל דיון רשמי בו יתקבלו החלטות לחלוקת משאבים לאומיים בפרוטוקול מקיף, ואף באמצעי וידאו. כמו כן מבקר המדינה יקבע נוהל לפיו כל פגישה בין בעל הון לנבחר ציבור תתועד באופן מלא והפרוטוקול יועבר למזכיר הממשלה ולמבקר שיחליט כיצד לשקף אותו לציבור. בנוסף, המבקר יפרסם דו"ח מיוחד על הפרת כלל זה.

 

בנוסף לכך, כל התרומות לסוגיהן לגורמים ציבוריים ולאישים פוליטיים יזכו לחשיפה מלאה, לרבות מכוני מחקר, אגודות ידידים וכלי תקשורת. עוד מומלץ כי יו"ר הכנסת יפעל לקיים כלל לפיו כל מפגש בין ח"כ לרגולטור יתועד ויפורסם באתר הכנסת - וכך גם כל מידע שיועבר לח"כים על ידי לוביסטים. הוועדה אף מציעה כי ייאסר כליל על הלוביסטים להשתתף בוועדות הכנסת וכי המפגשים בינם לבין הח"כים יערכו אך ורק בתחומי המשכן - להוציא מקרים מיוחדים. כמו כן המליצו על הרחבת חובת הצינון והמעבר לסקטור הפרטי לדרגים נמוכים יותר בשירות הציבורי.

 

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס צילום: אלכס קולומויסקי

 

בדו"ח המפורט ועב הכרס שהוגש למבקר הודגש כי "תופעת ההון שלטון אמנם משותפת למספר גדול של דמוקרטיות, אלא שבישראל היא מסכנת את המשך קיומה של הדמוקרטיה. היחסים בין ההון והשלטון עומדים בניגוד לריבונות הציבור, שכן הריבון הפך להיות בעל ההון. מצב זה חותר תחת ערכי השוויון וההגינות והוא מסוכן ופוגע בהקצאת המשאבים לציבור כולו. המצב פוגע בהקצאה לחינוך וביטחון, מעמיק פערים, ואם לא יתקבלו מסקנות חשובות ומשמעותיות הוא עלול להוביל למשבר אמון בדמוקרטיה עצמה". עוד צוין כי "היחסים בין הון ושלטון בישראל פוגעים כבר כעת בערכי השוויון וכבוד האדם וכן פוגעים ביעילות ובצמיחה במשק. ללא פעולה מיידית עלול להיווצר נזק בלתי הפיך".

 

עו"ד אלדד יניב, חבר הוועדה, מסר ל"כלכליסט" כי "לציבור הישראלי יש בצדק תחושה שהריבון איננו הם, כי אם בעלי ההון והטייקונים שמחזיקים בבלעדיות בכוח, בעושר ובשלטון. בלי שינוי השיטה מהיסוד וחלוקה מחדש של הכוח והעושר ישראל תהפוך לאוליגרכיה של בעלי הון".

 

בוועדה שהוקמה בתחילת 2010 היו חברים מלבד יניב גם היו"ר פרופ' רמי פרידמן , פרופ' עמנואל גרוס, עו"ד אתי ליבני, אלוף מיל. עמוס לפידות, רו"ח דן מנדל, ד"ר דורון נבות, ניצב בדימוס יוסף סטבון, עו"ד מלי פולישוק-בלוך, פרופ' פרנסס רדאי ורו"ח מנחם רהב.

 

מהמבקר נמסר כי "ממצאי ועדת המומחים יילמדו".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x