$
בארץ

פרסום ראשון: הממשלה לא תדון במסקנות ועדת החלב בשבוע הבא

מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר יערוך ישיבה ביום ראשון, ויחליט אם לקדם את המסקנות, או לגנוז אותן

תומר אביטל 10:2021.06.12

מסקנות ועדת החלב לא יועלו לשולחן הממשלה בשבוע הבא. מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר יחליט ביום ראשון הקרוב אם לקדם או לגנוז אותן לחלוטין.

 

כבר לפני כשנה פרסמה הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי את מסקנותיה, שכללו בין היתר הפחתה של מחיר המטרה (מחיר שמשולם לרפתן בעבור ליטר חלב גולמי ועומד היום על 2.09 אגורות) ב-30 אגורות, סובסידיות לרפתנים הקטנים, הגדלת היבוא, הפחתת מכסים ועידוד הקמת מחלבות חדשות. מבקרי הוועדה טענו כי ההמלצות פוגעות בעיקר ברפתנים, שהם החוליה החלשה, ולא מטפלת ברשתות השיווק ובמחלבות.

 

הפגנה של רפתנים במחאה על הפחתת מחיר המטרה הפגנה של רפתנים במחאה על הפחתת מחיר המטרה צילום: איציק שפרן

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", לאחרונה הפגיש לוקר את הגורמים העוסקים בתחום כדי לנסות ולגשר על הפערים. לפני כשבוע נערכה ישיבה בלשכתו שבה השתתפו שר התמ"ת שלום שמחון, שרת החקלאות אורית נוקד וראש אגף התקציבים גל הרשקוביץ.

 

לוקר ניסה לפשר בין העמדות הסותרות של המשרדים, בעיקר סביב סוגיית מחיר המטרה - סלע המחלוקת בין הגורמים השונים. במשרד החקלאות, שהוביל את ההתנגדות למסקנות יחד עם הרפתנים, שואפים לכך ש"מה שהיה זה מה שיהיה", כלומר שאין צורך בהפחתת מחיר המטרה שכן הדבר לא ישפיע על המחיר הצרכן. לדבריהם, הסיבה למחירים הגבוהים נעוצה ברשתות, במחלבות (תנובה, טרה ושטראוס), ובפערי התיווך.

 

לפי מסקנות הוועדה יש לקצץ ב-30 אגורות את מחיר המטרה תוך שלוש שנים. באוצר מנגד מאמינים שניתן להגיע להסדר שלפיו יופחת מחיר המטרה ב-18 אגורות בלבד לאורך שמונה שנים.

 

התפיסה באוצר היא שההפחתה לא תוריד את המחיר לצרכן, אך יחד עם הסרת מכסים תפתח את המשק המתוכנן כיום לתחרות. באוצר סבורים כי עיקר החשיבות במסקנות היא בכך שהן מקדמות רפורמה. החקלאים מסכימים להפחתה של 8 אגורות בשמונה שנים, כלומר אגורה בשנה. כמו כן הם מציעים כי מדי שנה תיבחן מחדש ההשפעה של השינוי במחיר המטרה.

 

לוקר העניק לגורמים כשבוע כדי להגיע לפשרה. אלא של"כלכליסט" נודע כי המשא ומתן כשל לאחר שאגף התקציבים, משרד התמ"ת והחלקאות לא הצליחו להגיע לכדי הצעה אחידה.

 

לוקר יקיים כאמור ישיבה אחרונה בנושא ביום ראשון הקרוב. בשבוע האחרון הפעילו הרפתנים לחץ כבד על השרים להתנגד למסקנות. במשרד ראש הממשלה יש החוששים כי גם אם המסקנות יועלו לשולחן הממשלה, הן ירוככו משמעותית או יפלו בהצבעה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x