$
בארץ

יו"ר ועד עובדי רותם-אמפרט דורש לבטל את השעייתו

שמען סבן נעצר לפני כחודשיים בחשד לביצוע עבירות מין בעובדות במפעל; ביקש מחברי הוועד לפתוח בעיצומים עד שיושב לתפקידו

גולן חזני 15:5305.06.12
מתיחות ביחסי העבודה במפעל רותם-אמפרט של קונצרן כימיקלים לישראל: יו"ר ועד העובדים שמעון סבן דורש לבטל את השעייתו, ולאפשר לו להיכנס לשערי המפעל.

 

סבן נעצר על ידי משטרת ישראל לפני כחודשיים וחצי, ושהה בתא המעצר במשך קרוב לחודש. לאחר מכן נשלח למעצר בית של למעלה מחודש.

 

סבן נחשד בביצוע שורה של עבירות מין כלפי עובדות במפעל. בנוסף הוא חשוד גם במעורבות בגניבת כמויות גדולות של מזון ממטבח המפעל, וכן בקבלת טובות הנאה מחברות שסיפקו שירותי תיירות לוועד העובדים.

 

הנהלת המפעל החליטה להשעות את סבן עם היוודע דבר מעצרו ולהרחיקו מהמפעל עד להתבהרות התמונה בעניינו. לפני שלושה שבועות הודיעה פרקליטות המדינה על החלטתה להגיש נגד סבן כתב אישום בפרשה - בכפוף לשימוע שיתקיים בימים הקרובים.

 

בהנהלת המפעל החליטו בעקבות הודעת הפרקליטות להאריך את השעייתו של סבן מחשש שינסה לנצל את מעמדו כדי להשפיע על עובדות ועובדים במפעל הצפויים להעיד נגדו במשפט, ובמטרה למנוע מפגש בעייתי בין סבן לעובדות שבהן ביצע לכאורה עבירות מין.

 

במכתב ששלחה ההנהלה לעובדים היא דיווחה להם על השעייתו של סבן, ונימקה את הצעד כ"חובה לאפשר לעובדות ולעובדים בחברתנו סביבת עבודה מוגנת, בטוחה ותומכת".

 

מפעל רותם-אמפרט. סבן טוען כי ההסתדרות תומכת בהחזרתו מפעל רותם-אמפרט. סבן טוען כי ההסתדרות תומכת בהחזרתו צילום: חיים הורנשטיין

 

מיד לאחר קבלת מכתב ההשעיה כינס סבן את ועד העובדים לישיבה, וביקש מחברי הוועד לפתוח בעיצומים ובשביתות עד שהנהלת החברה תשיב אותו לעבודה. סבן העלה את דרישתו להצבעה בין חברי הוועד, אך נחל כישלון כשמחצית מחברי הוועד הצביעו נגדה ומחצית תמכו בה. בעקבות הכישלון בהצבעה ניסה סבן להדיח את ממלא מקומו, חיים פריינטה, שהתנגד לדרישתו של סבן.

 

בעקבות צעדיו של סבן הודיעו שלושה חברים במועצת העובדים על התפטרותם מהוועד בשל התנגדות מוסרית וערכית לפעולותיו של יו"ר הוועד.

 

נכון לעכשיו טוען סבן כי ראשי ההסתדרות תומכים בהחזרתו למפעל. לטענת חברים בוועד דרש מהם סבן כי כל חבר ועד ימשוך סכום של 15 אלף שקל מקופת ההוצאות של הוועד ויעביר אותו אליו. חברי הוועד סירבו לדרישת סבן. עם זאת הוחלט בישיבה שהוועד ישכור מכונית לשימושו של סבן לאחר שההנהלה אותו להחזיר את הרכב שהעמידה לו החברה.

 

כעת ממתינים בוועד העובדים לראות כיצד תנהג הנהגת ההסתדרות - אם תתמוך בסבן או בחברי הוועד המתנגדים לו ובעובדות ועובדי החברה החוששים מפניו.

 

פרקליטו של שמעון סבן, עו"ד ציון אמיר, אמר בתגובה כי: "לא נעשה כל נסיון לךהשבית את המפעל בשל שום עניין אישי שקשור לסבן. כל התנהלותו של סבן במסגרת יחסי העבודה עם ההנהלה התבררה ותתברר בבית הדין לעבודה. כך שכל נסיון לטעון כלפיו שהוא רותם את עניינו האישי למאבק מול ההנהלה אין לו שחר ויסוד. להיפך: לסבן יש יסוד סביר להניח שהחקירה הזו התגלגלה והניעו אותה גורמים אינטרסנטים שעבודתו הברוכה ומרובת השנים של סבן כיו"ר ועד העובדים היתה לצנינים בעיני אותם גורמים אינטרסנטים. הדברים האלה יתבררו בעתיד. הוא היה מנהיג עובדים מסור וכך ימשיך להיות גם בעתיד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x