$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": מועמדי השרים לכהונה ציבורית החסירו מידע

יו"ר הוועדה לבדיקת מינויים שלום ברנר שלח מכתב חריג לראש הממשלה, ובו הוא תוקף את השרים שתפקידם "להקפיד שהמועמדים ראויים לכהונה"

תומר אביטל 07:0331.05.12

מועמדים שהומלצו על ידי שרי הממשלה לתפקידים של דירקטורים או מנכ"לים בחברות הממשלתיות לא מסרו לוועדת המינויים מידע מהותי הנדרש לצורך בחינת התאמתם לתפקיד - כך נודע ל"כלכליסט". בצעד חריג שיגר יו"ר הוועדה לבדיקת מינויים בחברות הממשלתיות, השופט בדימוס שלום ברנר, מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הלין על התנהלות שרי הממשלה בסוגיה זו. במכתב הזכיר ברנר לנתניהו את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה הקובעות כי "האחריות לאמיתות המידע מוטלת לא רק על המועמד, אלא גם על הגורם המציע את המינוי".

 

שיגר מכתב לראש הממשלה שיגר מכתב לראש הממשלה צילום: נועם מושקוביץ

 

ברנר אינו נוקב בשמות שרים ספציפיים, אך הוא כותב לראש הממשלה כי "השרים פועלים כנאמני הציבור ומחובתם להקפיד כי המועמדים שהם מציעים ראויים לכהונה". לדבריו, "בבוא השרים להחליט בדבר המינוי עליהם לוודא ככל הניתן כי המידע הנמצא בפניהם שלם, אמיתי ונכון".

 

בתגובה לטענות, בחר בכיר במשרד האוצר לבקר דווקא את ברנר: "אני לא מכיר מקרים כיום כפי שהוא מדבר עליהם, אבל אם ישנם כאלו אז הוא צריך להצביע עליהם ספציפית, להכריז עליהם ולטפל בהם בחומרה. אף אחד לא מינה אותו להיות מתריע בשער".

 

מועמדים לחברות הממשלתיות נדרשים לדווח על הקשרים שלהם לשרי הממשלה. אך גם אם מתברר שלמועמד זיקה פוליטית לשר או למפלגה, מינויו יכול לזכות לאישור אם לדעת ועדת המינויים הוא בעל כישורים הולמים לתפקיד. בדיקה שערך "כלכליסט" מצאה כי רבים מהיו"רים שכיהנו בשלוש השנים האחרונות מקושרים בדרך זו או אחרת למפלגות השלטון, בעיקר לליכוד ולישראל ביתנו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x