$
בארץ

תוקפן של כל תעודות הזהות יפוג עוד 10 שנים

לאלו שיגיעו לחדש את התעודה תוצע תעודה ביומטרית. ועדת חוקה חוק ומשפט אישרה להוסיף פרטים אישיים נוספים שיופיעו בגוף התעודה, ביניהם מספרי תעודות הזהות של בן/בת הזוג והילדים ושם הסב

תומר אביטל 12:2416.05.12

הממשלה מקדמת את תעודות הזהות הביומטריות. לפי תקנות שאושרו היום (ד') בוועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת תוקפן של כל התעודות זהות יפוג עוד 10 שנים, כשבתום התקופה יהיה על כל אזרח לחדש את התעודה. מכאן, תוקפן של כל התעודות זהות המצויות היום בידי האזרחים, יפוג בעוד 10 שנים. לאלו שיגיעו לחדש את התעודה תוצע תעודה ביומטרית. 

 

בנוסף, אישרה הוועדה להוסיף פרטים אישיים נוספים שיופיעו בגוף התעודה (במקום בספח), ביניהם מספרי תעודות הזהות של בן/בת הזוג והילדים ושם הסב. לבקשת הורה, יצוין בתעודה שם ילד/ה שנפטר תוך ציון יום פטירתו. אזרח חסר דת הרשום כנשוי על פי חוק ברית הזוגיות, ירשם מעתה בתעודה בסעיף המצב האישי כ"בן זוג בברית

הזוגיות".

 

תעודת זהות חדשה (מאגר ביומטרי) תעודת זהות חדשה (מאגר ביומטרי)

 

הוועדה אישרה בנוסף את התקנות המסדירות הנפקת תעודות זהות אלקטרוניות-ביומטריות. האישור יאפשר למרשם האוכלוסין להתחיל בפיילוט להנפקתן של התעודות החכמות שיימשך, לפי הפשרה שהוביל השר מיקי איתן, לתקופה ניסיונית של שנתיים. הגישה לקריאת הנתונים המוכמנים על גבי השבב האלקטרוני, תתאפשר על ידי הקשת סיסמה אישית שתינתן לכל אזרח בעת ההנפקה, ותהיה נתונה לשינוי על פי בקשתו. חידוש התעודה יתבצע ללא עלות.

 

ח"כ אורי מקלב שהביע התנגדות עקרונית לקצוב את תוקפן את תעודות הזהות ל-10 שנים טען כי מדובר בטרחה מיותרת לציבור. מקלב תבע ממשרד הפנים להפעיל לכל הפחות ניידות שיגיעו לביתם של קשישים וינפיקו עבורם תעודות זהות. "המצב בו אנחנו נאלץ קשישים בני 80 לעמוד בתור לחידוש התעודה, יכביד עליהם מאוד. הם לא יעשו זאת ובכך ימנעו מהם זכויות ושירותים המגיעים להם", אמר מקלב.

 

כמו כן, התנגד מקלב נחרצות להפעלת מוקד השירות של משרד הפנים שעתיד לפעול 24 שעות, 7 ימים בשבוע, תוך חילול שבת וחג כדבריו. למוקד יתאפשר לדווח על אובדן תעודה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x