שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": חברי מרכז של מפלגה לא יוכלו לכהן כלוביסטים

הקוד האתי של הלוביסטים, שנועד להסדיר את עבודתם בכנסת, נחשף לראשונה. בין הסעיפים: שדלן לא יפעל למען לקוח באופן העלול להסב נזק ממשי ללקוח אחר"

תומר אביטל 14:2809.05.12

"השדלנים (לוביסטים) מביאים מדי יום לידיעתם של מקבלי ההחלטות קשת רחבה של עובדות, עמדות, דעות, ואינטרסים מצד מגוון חברות וארגונים בכלכלה ובחברה הישראלית. מקצוע השדלנות ("לובינג") נועד לסייע לציבור לקיים תקשורת רציפה עם נבחריו, ולשמש ערוץ להעברת ידע ומומחיות מהמגזר העסקי

והחברה האזרחית לחברי הכנסת". כך נכתב בקוד האתי של הלוביסטים הנחשף כאן לראשונה.

 

אחד הסעיפים המרכזיים בקוד קובע כי "שדלן לא יהיה חבר בגוף בוחר של מפלגה". סעיף אחר קובע כי "שדלן יערוך הסכם כתוב עם לקוחותיו בדבר תנאי ונסיבות השירות שיספק, לרבות בכל הנוגע לגמול והחזר הוצאות, אשר ייגבו לצורך קידום ענייניו של הלקוח בלבד".

 

הקוד מכיל גם את הסעיף הערטילאי "שדלן יפעל לעידוד שקיפות, גילוי, והגברת אמון הציבור במקצוע השדלנות". מהפורום נמסר בתגובה כי "הלוביסטים ישמחו אם עבודת הכנסת תהפוך לשקופה יותר. ולכן אנחנו רק יכולים לעודד שקיפות. אבל להחיל חוק של שקיפות על העבודה בכנסת - זה רק הכנסת יכולה לעשות".

הקוד לא מכיל סעיפים הנוגעים לפרסום ניירות העמדה שהשדלנים מפיצים בכנסת או סעיפים המחייבים את השקפת הפגישות שהם עורכים עם נבחרי ופקידי הציבור.

 

כפי שפורסם הבוקר ב"כלכליסט", הקוד עבר כמה גלגולים והנוסח הסופי רוכך מהנוסח הראשוני עליו סוכם.

 

מלבד הסעיפים הנפיצים הקוד מכיל בין היתר גם את ההוראות הבאות: "שדלן לא יגרום בדרך כלשהי לנבחר או לפקיד ציבור להפר חוק, תקנה או כלל", וכי "שדלן יפעל בכנות, ביושרה, בכבוד כלפי אחרים, ובדרך ארץ". בנוגע למחויבות לנבחרי הציבור ולפקידי הציבור נכתב כי "שדלן שסיפק מידע, ומאז נודע לו על טעות, חוסר דיוק או שינוי מהותי שחל לגבי אותו מידע, יספק מידע עדכני ומדויק לנבחר או לפקיד ציבור העשוי להסתמך עליו, ושדלן לא יצור מצג מטעה לגבי טובת הציבור בעניין שהוא מקדם".

 

הקוד, שנוסח לאחר יותר מעשר ישיבות שקיימו בכירי הלוביסטים, יוצג בימים הקרובים ליו"ר הכנסת. נציין כי בעקבות דו"ח טרכטנברג בכנסת ובממשלה מתבצעת בימים אלו גם עבודת מטה כדי להקשיח את ההגבלות שיחולו על לוביסטים. בעקבות ביטול הקדמת הבחירות גוברים הסיכויים כי אנשי המקצוע יגבשו תקנות סביב הסוגיה אותן יביאו לאישור בחודשים הקרובים.

 

"העמותה לדמוקרטיה מתקדמת" מסרה בתגובה כי "בימים אלה אנו דנים עם מספר ארגונים חברתיים על קידום חוקים אשר יחייבו תיעוד חובה לפגישות בין לוביסטים ונבחרי ציבור (לא רק ח"כים) ופקידי ממשל, ודיווח חובה לציבור, כשהמפרים את החוק יועמדו למשפט "

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x