$
בארץ

הממשלה אישרה: חברת החשמל תוכל להפעיל טורבינות ניידות בהתראה של 45 יום

מדובר במשטר הפעלה בשעות חירום הן הביקוש לחשמל עולה על ההיצע; עד היום נדרשה בהליך חריג זה התראה של 100 ימים, אולם לנוכח בצורת החשמל הצפויה בקיץ הקרוב אושר הקיצור

ליאור גוטמן 17:0107.05.12
חברת החשמל תוכל להפעיל טורבינות חשמל ניידות לייצור חשמל בהתראה של 45 יום בלבד - כך אושר היום (ב') בממשלה. מדובר במשטר הפעלה בשעות חירום בהן שיעור הביקוש לחשמל עולה על ההיצע, מציאות ממנה מזהירים שר האנרגיה לנדאו וראשי חברת החשמל לקראת הקיץ הקרוב. האישור האמור ניתן במסגרת
תיקון תקנות "חוק אוויר נקי" שעיקרו הגבלת פליטת מזהמים. עד היום שימוש חריג באמצעי יצור חשמל מסוג זה דרש התראה של 100 יום, אולם לאור בצורת החשמל הצפויה בקיץ הקרוב אישרה הממשלה לקצר משמעותית את לוחות הזמנים.

 

בתחילת השבוע פרסמה חברת החשמל מכרז לרכישת הטורבינות האמורות. מדובר בכלי חריג להגדלת ייצור החשמל ב-20 מגה וואט לכל טורבינה, כך שרכישה של 10 כאלה תוסיף כ-1.5% לכושר הייצור של החברה. הטורבינות ירכשו בחו"ל בעלות של 160 מיליון שקל ליחידה. משרד האנרגיה מגבש לעת עתה תוכנית חליפית להפעלת גנרטורים שנמצאים בידי כוחות הביטחון ורשויות מקומיות ומיועדים לשימוש בעת חירום. הפעלת אלו תחסוך למדינה את הרכישה בחו"ל.

 

רידינג לא תעבוד כל הקיץ?

 

בתוך כך, חברת החשמל ממשיכה לבקש ולהפעיל את תחנת הכוח של רידינג באמצעות מזוט. מדובר בתחנת הכוח בנמל תל אביב שמושבתת בשל העדר כמות גז מספקת להפעלתה. כזכור, הגז המצרי נעדר מהצנרת המקומית ואילו הישראלי, ששוכן במאגר ים תטיס, הולך ואוזל ואינו מספק את צרכי המשק. הפעלת רידינג במזוט תתרום למשק 500 מגה וואט, אולם הצעד דורש את הסכמת השר להגנת הסביבה גלעד ארדן בשל פליטת המזהמים החריגה שנוצרת משריפת מזוט. יצוין שעד 2006 פעלה רידינג בכוח מזוט והיא הוסבה לשימוש בגז טבעי לאחר מכן.

 

חברת החשמל יכולה להסב את התחנה לשימוש חזרה במזוט, אולם המהלך ייקח לפחות שלושה חודשים. התוצאה: גם אם השר ארדן יאשר מחר בבוקר את השימוש במזוט בתחנה זאת, היא לא תתרום למשק מאומה עד אמצע אוגוסט, ולפיכך את שיאי הצריכה שחברת החשמל צריכה להתמודד עמם ביוני, יולי ותחילת אוגוסט היא תעבור בלי תחנת הכוח המושבתת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x