שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הריכוזיות השפיעה על הפרטת תע"א: תופרט ללא גרעין שליטה

מקורב להליך מסר כי טרם הוחלט באיזה שיעור מניות תחזיק המדינה, אך סוכם כי התהליך מותנה בקבלת הסכמתם של העובדים, שיקבלו אופציות ומניות במידה והתהליך ייצא לפועל

טל ליטמן 09:1401.05.12

"ועדת הריכוזיות והאווירה הציבורית השפיעו על בניית המתווה להפרטת התעשייה האווירית", כך אמר ל"כלכליסט" מקורב להליך.

 

על פי ההסכמות ראשוניות שהושגו בין החברה לרשות החברות במגעים שהתקיימו לפני מספר חודשים הוחלט לקדם את הפרטת החברה כך שתופרט ללא גרעין שליטה. המודל

מקובל בחברות המשק והתעופה הגדולות בארה"ב, ופחות מקובל בישראל ובאירופה.

 

"ההחלטה להפריט ללא גרעין שליטה הושפעה בין היתר מהאווירה הציבורית ממסקנות ועדת הריכוזיות, סביב נושא הריכוזיות. מאחר שמשקיע אסטרטגי מחו"ל לא יכול לרכוש את החברה מסיבות ביטחוניות, הכוונה היתה שלא לתת כוח נוסף לאחת מהמשפחות החזקות במשק", אמר המקורב. עוד הוסיף כי יישום המודל מאפשר הנחלת עקרונות של ממשל תאגידי ביתר קלות ביחס להפרטה עם גרעין שליטה.

 

המקורב ציין כי טרם הוחלט באיזה שיעור מניות תחזיק המדינה, אך סוכם כי התהליך מותנה בקבלת הסכמתם של העובדים, שיקבלו אופציות ומניות במידה והתהליך ייצא לפועל. ההערכות הן שמצבת כח האדם, שעומדת כיום על כ-17,000 עובדים, תצטמצם בעקבות ההפרטה. בשלב זה טרם ננקבו מספרים.

 

ח"כ חיים כץ שעומד בראש ועד העובדים של תע"א, עתיד לפרוש מתפקידו בסיום הקדנציה הנוכחית של הכנסת, ולאור הבחירות שבפתח לא מן הנמנע כי זה ירצה להאיץ את המו"מ עם החברה על מנת לגבש את ההסכמות עוד בתקופת כהונתו כיו"ר.

 

כך או כך, התהליך לא יחל עד למינוי של מנכ"ל חדש שיחליף את המנכ"ל הנוכחי יצחק ניסן, העתיד לסיים את תפקידו באוקטובר.

 

תע"א היא חברה ממשלתית שמנפיקה אג"ח ולכן נתוניה הכספיים מדווחים לבורסה. בדו"חותיה הכספיים לשנת 2011 הציגה החברה הציגה רווח נקי של 84 מיליון דולר, לעומת 93 מיליון דולר, ירידה של 10% לעומת 2010. ההון העצמי המיוחס לבעלי מניות החברה עמד על 824 מיליון דולר, לעומת 768 מיליון דולר בתום 2010. הכנסות תע"א הסתכמו ב-3.43 מיליארד דולר, לעומת 3.14 מיליארד דולר ב-2010, עלייה של 9.2%. צבר ההזמנות של החברה לביצוע השנה הסתכם נכון למועד הדו"חות הכספיים 2.96 מיליארד שקל ובשנת 2013 צפויה החברה להציג הכנסות של 2.24 מיליארד דולר.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x