$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": תשובה במו"מ עם בנקים בריטיים למימון מאגר תמר

נציגי דלק אנרגיה ודור גז נמצאים בימים אלו בלונדון במגעים עם ברקליס קפיטל ו־HSBC לשם קבלת הלוואה בגובה מיליארד דולר. במקביל הגיע תשובה לסיכום עם חברת ישראמקו על עמלת השימוש במתקני ים תטיס

ליאור גוטמן 06:4919.04.12

נציגי החברות דלק אנרגיה שבבעלות יצחק תשובה ודור גז שבבעלות דודי ויסמן נמצאים בימים אלו בלונדון, במטרה לקבל הלוואה בהיקף משוער של כמיליארד דולר מהבנקים ברקליס קפיטל ו־HSBC עבור השלמת המימון לפרויקט תמר, כך נודע ל"כלכליסט".

 

מימון הפרויקט מוערך ב־3 מיליארד דולר,

כאשר כל אחת מהשותפות אמורה לממן חלק ביחס לאחזקותיה בו. חברת נובל אנרג'י מגייסת כסף ממקורות עצמיים וחברת ישראמקו השיגה את המימון מהלוואות מבנקים זרים.

 

מועד השגת המימון לפרויקט נדחה כמה פעמים מאחר ששתי החברות, שמחזיקות יחד ב־35.25% מהמאגר, טרם השיגו את הסכום הנדרש לרכישת הציוד ולביצוע עבודות החיבור לאסדת ים תטיס. המועד האחרון שנקבע להשגת המימון הוא חודש יוני הקרוב.

 

שתי החברות החלו במגעים עם הבנקים באוקטובר האחרון, ועל פי ההערכות כ־440 מיליון דולר מתוך ההלוואה ישמשו את החברות להחזרת הלוואה אחרת, ושאר הסכום ישלים את המימון הדרוש לפרויקט. על פי ההערכות, ההלוואה של דלק אנרגיה תילקח לתקופה של 8–10 שנים ובריבית ליבור פלוס 3.5%–4.5% לשנה, כשדור גז צפויה לקבל תנאים דומים.

 

380 מיליון דולר עמלת שימוש

 

בתוך כך, אתמול (ד') הסתיים סכסוך עסקי ישן בין תשובה לקובי מימון בעניין עמלת השימוש באסדת ים תטיס להעברת הגז ממאגר תמר. הסכסוך נסב סביב גובה עמלת השימוש שדרשה קבוצת דלק של תשובה, שמחזיקה ב־53% בים תטיס, מישראמקו שבבעלות מימון.

 

החברות הודיעו אתמול שעמלת השימוש המוערכת לשימוש במתקני ים תטיס תעמוד על 380 מיליון דולר. ישראמקו, שמחזיקה ב־28.75% מתמר, ודור גז, שמחזיקה 4% מתמר, יישאו בעמלה של 124.45 מיליון דולר, מתוכם כ־109.25 מיליון דולר מיוחסים לישראמקו. דלק אנרגיה ונובל אנרג'י, השותפות האחרות בתמר, מחזיקות גם בים תטיס ולכן לא יידרשו לשלם עמלות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x