שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אושר פטור ממס על רווחים בחיסכון בקופות גמל

ועדת השרים לחקיקה אישרה פטור ממס רווחי הון לקופת גמל הונית ל־15 שנה. החוסך יוכל למשוך את הכסף שצבר בסכום חד־פעמי פטור ממס

רחלי בינדמן 23:0911.03.12

לאחר משא ומתן של חמישה חודשים מול משרד האוצר, ועדת השרים לחקיקה אישרה היום הצעת חוק שלפיה קופת גמל הונית תהיה פטורה ממס רווחי הון ל־15 שנה. הצעת החוק, שיזמה ח"כ פאינה קירשנבאום, צפויה להחיות את החיסכון ההוני ל־15 שנה.

 

במסגרת ההסכמות הוחלט כי החוסכים יוכלו

להפקיד לא יותר מ־1,700 שקל בשנה לקופת הגמל ההונית, כדי למנוע ניצול ההטבה על ידי אנשים אמידים. בנוסף, ההפקדות לקופה הונית יתאפשרו רק לאחר שהובטח רובד בסיסי קצבתי בקרן פנסיה או ביטוח מנהלים.

 

עד שנת 2008 חוסכים יכלו לחסוך בקופת גמל הונית וליהנות מפטור ממס הכנסה על ההפקדות וכן ולמשוך את הכסף בגיל פרישה בסכום חד פעמי פטור ממס רווחי הון.

 

ב־2008 בוטל החיסכון ההוני בקופות הגמל, כך שכל הפקדה חדשה החל מאותה שנה יועדה לקצבה חודשית שתשולם לחוסך עם הגיעו לגיל פרישה. ועוד קודם לכן, ב־2005 בוטלה האפשרות לחיסכון הוני לטווח בינוני של 15 שנה. מאז אותה רפורמה של האוצר, המכונה "תיקון 3", שוק הגמל נמצא בדעיכה מתמדת, ומאז שנת 2005 נרשמה צניחה של 60% בהפקדות לקופות הגמל.

 

הנפגעים העיקריים מהרפורמה היו העצמאים וכן השכירים שלא זכאים לקרן השתלמות, שנותרו ללא חיסכון לטווח בינוני. אך בעוד שהשכירים מחויבים על פי חוק להמשיך ולחסוך באפיקים מקבילים כמו ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה, העצמאים חדלו לחסוך כמעט כליל.

 

בהצעת החוק המקורית של ח"כ קירשנבאום, הוצע שחוסך שיבצע הפקדות לקופת גמל יהנה בתום 15 שנה מפטור ממס רווחי הון בלבד ולא יזכה לפטור ממס על ההפקדות החודשיות. חוסך שיתאזר בסבלנות ויחסוך חמש שנים נוספות, יקבל תמריצים נוספים כמו פטור של אחוז מסוים מתשלום מס על ההפקדות. וחוסך שיתמיד ויחסוך מעל 20 שנה יהנה מעליה בשיעור הפטור. אלא שבאוצר סירבו בתוקף להצעת החוק, ובסופו של דבר היא עברה במתכונת המצומצמת. כעת ימשכו המגעים מול משרד האוצר על יתר חלקי ההצעה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x