שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הכספים אישרה העברות תקציביות של כ-10 מיליארד שקל

הקיצוצים נועדו להקצות תקציבים להקמת מכשול באזור עוטף אילת, מתקן למסתננים, לספק חינוך חינם בגילאים 3-4. בין ההעברות גם תוספת של 1 מיליארד שקל לתקציב מערכת הביטחון

תומר אביטל 11:2305.03.12

ועדת הכספים אישרה לפני זמן קצר העברות תקציביות משמעותיות של כ-10 מיליארד שקל. עשרה ח"כים הצביעו בעד וחמישה התנגדו. משה בר סימן טוב, סגן הממונה על התקציבים הדגיש כי "הקיצוצים נועדו לממן את הדברים הטובים והחשובים. רוב הדברים פה אם לא נוציא לפועל השבוע יהיה כמעט בלתי אפשרי

לבצע אותם. לא ניתן יהיה לבנות גנים לשנה הבאה וזו האחריות של חברי הוועדה".

 

דניאלה גרא, נציגת אגף התקציבים, הסבירה בתחילת הדיון כי "יש שני קיצוצים בסך 1.6 מיליארד שקל שנועדו להקצות תקציבים להקמת מכשול באזור עוטף אילת, מתקן למסתננים, לספק חינוך חינם בגילאים 3-4 ולסבסד מסגרות חינוכיות נוספות. בנוגע לכספים שיוקצו לביטחון - הסברים לכך יינתנו בוועדה המשותפת".

 

בין ההעברות נמצאת תוספת של 1 מיליארד שקל לתקציב מערכת הביטחון, לפי הפירוט הבא: 280 מיליון שקל מיועדים להקמת הגדר בהרי אילת, 250 מיליון שקל מיועדים למתקן שהייה למסתננים בקציעות. 470 מיליון שקל נוספים הינם המנה הראשונה מתוך התוספת שאישרה הממשלה לשנת 2012 על סך 3.7 מיליארד שקל.

 

כמו כן, התבקשה הוועדה לאשר הרשאה להתחייבות של 5.5 מיליארד שקל לצורך הקמת עיר הבה"דים. בחוברת שמתפרסת על למעלה מ-150 עמודים ביקש האוצר לאשר העברת כ-3.7 מיליארד שקל בין משרדי הממשלה, וכן, הרשאה להתחייב בסך של 7.3 מיליארד שקל.

 

הקיצוצים כוללים בין השאר גריעה מתקציבי לשכות של חלק מהשרים בלי תיק וסגני שרים בעשרות אלפי שקלים, והפחתת תקציב משכן הנשיא ב- 748 אלף שקל ל-41.4 מיליון שקל. בד בבד ייגרע מתקציב לשכת רה"מ לשעבר אהוד אולמרט כ-102 אלף שקל, תקציב שירותי הדת הופחת ב-3.4 מיליון שקל ותקציב התמיכה בכוללים יופחת ב-10 מיליון שקל ל-899.4 מיליון שקל. כן, תקציב החינוך העצמאי יופחת ב-2.5 מיליון שקל, ותקציב המעיין החינוך העצמאי יוקטן ב-2 מיליון שקל ל-354 מיליון שקל.

 

חבר הכנסת יעקב אדרי התנגד לאשר את ההעברה התקציבית לביטחון בלי הסברים - "דבר כזה מדליק אותי", אמר. ח"כ רוחמה אברהם מתחה ביקורת חריפה על ההעברה והלינה כי "מדובר בבלוף. דיברו איתנו על מהפכת התקציב הדו-שנתי אך מן הראוי ששר האוצר או סגנו יציגו לנו את השינויים הללו. אי אפשר להתעלם מהצורך לקיים דיון מעמיק על קיצוצים מחד ותוספות מנגד. שר האוצר אמר שהתקציב הדו שנתי יביא יציבות ויכולת לבצע תכנון ארוך טווח ויצירת מנגנון שיאפשר רצף תכנוני. איפה היום התקציב הדו שנתי? אני חושבת שלאור הסיטואציה שנקלענו אליה אני מבקשת מהיועצת המשפטית חוות דעת - האם כל השינויים הללו לא טעונים את אישור המליאה". 

הדיון הפך לסוער במיוחד כשהתברר שהקואליצייה ערכה גיוס בקרב ראשי ועדות שלרוב נעדרים מישיבות הוועדה כדי להביא לאישור ההעברות התקציביות המסיביות. בין השאר הגיעו באורח חריג טרם ההצבעה חברי הכנסת כרמל שאמה, רוברט אליטוב, יריב לוין וציפי חוטובלי.

 

גפני הסכים כי "קיצוצים רוחביים זה לא בסדר", אבל הדגיש כי "יש פה תקציב לחינוך חינם, לתנועות נוער, ולמס הכנסה שלילי לאמהות עובדות". לדבריו, ההעברות מכילות שלל הטבות לאוכלוסיות חלשות, לרבות הנחות במים לנכים בסך 46 מיליון שקל - אחד מהתנאים שהציב לאוצר כדי לאשר את ההעברות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x