$
בארץ

פרשת הרפז: "ביקורת קשה ביותר על התנהלות גבי אשכנזי"

טיוטת דו"ח מבקר המדינה ב"פרשת מסמך הרפז" נמסרה למעורבים. גורמים שראו את הדו"ח טענו כי בטיוטה נמתחת ביקורת קשה על דפוסי הפעולה של אשכנזי ועל הקשר של הרמטכ"ל לשעבר עם הדרג המדיני. אין חשד לפלילים

אביעד גליקמן ואטילה שומפלבי, ynet 17:0804.03.12
ביקורת קשה על הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף (מיל') גבי אשכנזי, בטיוטת דו"ח הרפז: מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, הודיע ששלח אחר הצהריים (יום א') את טיוטת הדו"ח בפרשת בועז הרפז, קצין המודיעין לשעבר החשוד בזיוף מסמך גלנט, לעומדים במרכז הפרשה: הרמטכ"ל הנוכחי רב אלוף בני גנץ, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי וכן ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. שר הביטחון, אהוד ברק, קיבל גם הוא את הדו"ח.  

 

הטיוטה, הנפרסת על-פני 200 עמודים, מתארת לפי גורמים שראו את המסמך אווירה קשה בין לשכת הרמטכ"ל לשעבר לבין לשכתו של שר הביטחון. הטיוטה מתארת אווירת מלחמה בין לשכת הרמטכ"ל לשעבר לבין לשכתו של שר הביטחון.

 

גורמים שעיינו בטיוטה אמרו כי המבקר הטיל ביקורת קשה ביותר על דפוסי הפעולה של אשכנזי ושל אנשיו ועל הקשר עם הרפז, על המסמך ועל הפצתו, וגם על הקשר בין הרמטכ"ל לשעבר לדרג המדיני.

 

אהוד ברק. בלשכתו הביעו שביעות רצון מעבודת המבקר אהוד ברק. בלשכתו הביעו שביעות רצון מעבודת המבקר צילום: בלומברג
בדו"ח מוטלת בין היתר, על-פי גורמים שראו את הטיוטה, ביקורת קשה על פעולותיהם של ברק ואשכנזי בהליך מינוי הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. מנגד, חלק מהטענות המרכזיות שנשמעו נגד אשכנזי בשנה האחרונה, בהן התערבות בהליך המינוי, פוטש שארגן נגד שר הביטחון, סידור עבודה או תנאי פנסיה לסא"ל במיל' בועז הרפז שנחשד כמזייף המסך, לא נמצא להם סימן בטענות.

 

בלשכת ברק הביעו שביעות רצון וקורת רוח מהעבודה המקיפה של מבקר המדינה בפרשת המסמך.

 

300 עדים נחקרו

 

הבדיקה כללה, בין השאר את מערכת היחסים בין שר הביטחון ולשכתו לבין הרמטכ"ל דאז ולשכתו, לרבות תהליכי בחירת רמטכ"ל ומכלול פעילויותיו של סא"ל (מיל') בועז הרפז במערכת הביטחון. לאורך שנה וחודשיים התייצבו כ-300 עדים, רובם מפקדים בצה"ל ובכירים במערכת הביטחון בפני צוותי הביקורת של המשרד.

 

בבדיקתו לא גילה לינדנשטראוס חשדות לפלילים ולכן ככל הנראה לא צפויה להיפתח מחדש חקירה פלילית בפרשת הרפז. גם בפרקליטות מחכים לטיוטת הדו"ח על מנת לבחון אם להעמיד את הרפז לדין, הכרעה שהתעכבה בשל בדיקת המבקר.

 

המבקר בחן את מכלול פעילויותיו ועיסוקיו של בועז הרפז במערכת הביטחון בתחומים השונים, דוגמת סחר ורכש ואף קשרי גומלין עם גורמים שונים במערכת הביטחון. הוא בדק גם את מכלול הפעילויות במערכת הביטחון הקשורות לעיסוק במסמך הרפז, לרבות תהליכי בחירת הרמטכ"ל, ועסק במערכת היחסים העכורה בין שר הביטחון ברק לבין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, הן בפרשת מינוי הרמטכ"ל והן בנושאים אחרים.

 

במסגרת בדיקת בחירת הרמטכ"ל, גבו עדויות גם מהרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף בני גנץ, קודמו אשכנזי, השר ברק, וכן קצינים בכירים ואלופים נוספים. במהלך הבדיקה אף נחשפו מסרונים רבים שנשלחו בין אשתו של הרמטכ"ל לשעבר, רונית אשכנזי, ובין בועז הרפז. בשבועות האחרונים הביע מבקר המדינה בשיחות סגורות זעזוע מהגילויים על היחסים העכורים בין לשכת שר הביטחון ללשכת הרמטכ"ל, ואף אמר כי אין מקום ליחסים כאלו במדינת ישראל.

 

רב-אלוף במיל' אשכנזי צפוי לחזור היום מחופשה פרטית באירופה עם בני משפחתו הקרובים, לאחר שציין בשבוע שעבר את יום הולדתו ה-58. אשכנזי הודיע אתמול כי הוא יקדיש לפחות את שעות הערב לעיון במסמך, יחד עם עורכת דינו שאת שירותיה הוא שכר לאחרונה, שרון קלינמן. בחודשים האחרונים אשכנזי מכהן כיו"ר חברת חיפושי הנפט והגז "שמן". מקורביו ציינו כי ימשיך גם לאחר קבלת טיוטת הדו"ח "לשמור על קו ממלכתי ומאופק, תוך שהוא סמוך ובטוח בעבודת המבקר".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x