$
בארץ

"לוביסטים - על תקן רוחות רפאים בישיבות הכנסת"

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת טוענת כי נוכחות הלוביסטים בישיבות אינה נרשמת במלואה בפרוטוקולים: "נהלי הרישום מסייעים להסתרת פעילותם"

תומר אביטל 11:3829.02.12
"רצון הלוביסטים להסתיר את פעולותיהם זוכה לאוזן קשבת, באופן תמוה, מצד נהלי הכנסת. עובדה היא שלוביסטים בשכר, על פי פרוטוקול הוועדות, הם על תקן רוחות רפאים שאין צורך לציין את נוכחותם בישיבות הוועדות". כך כתב שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, במכתב מיוחד ששיגר היום
(ד') ליו"ר הכנסת רובי ריבלין ויושבי ראש הוועדות. העמותה בחנה פרוטוקולים של דיונים בפרופיל גבוה, דוגמת ששינסקי, שנגדשו בלוביסטים, ומצאו כי לפחות בחלקם השתדלנים אינם רשומים בפרוטוקול.

 

במכתב סיפר גטני כי העמותה עוסקת כעת בכתיבת דו"ח הנוגע לנוכחותם של לוביסטים בשכר בוועדות הכנסת. "לצורך כתיבת הדו"ח הגיעו נציגינו למספר ישיבות וועדות כנסת שונות. גילינו לתדהמתנו כי נהלי רישום פרוטוקול הכנסת מסייעים בשיטתיות להסתרת פעילותם של לוביסטים בשכר בוועדות הכנסת. ברשימת הנוכחות של פרוטוקול הישיבות האמורות לא מוזכרים כלל שמותיהם של לוביטסים/יות בשכר. אזרח תמים אשר קורא את פרוטוקול ישיבות הכנסת יטעה לחשוב כי מאבקה של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת צלח, וכי כלל הלוביסטים בשכר סולקו מישיבות ועדות הכנסת, אלא שלצערנו לא אלה הם פני הדברים".

 

בעמותה מטיחים בכנסת כי "מדפי ההיסטוריה של פעילות המשכן נמחקו באופן שיטתי עשרות שנות פעילות של לוביסטים בשכר, אשר נכחו בישיבות ועדות הכנסת, אך נוכחותם לא נרשמה. אדם המעוניין לבצע מחקר הנוגע לסוגיה, יהיה חייב לנסות ולדלות מידע בנושא מדיווחיהם החלקיים של עיתונאים חרוצים, ולא מפרוטוקול הכנסת שמתפקידו היה לדאוג לדיווח אמין בסוגיה".

 

העמותה דורשת כי "בפרוטוקול הכנסת תצוין נוכחותם, ולו הרגעית, של לוביסטים בשכר בישיבות הוועדות".

 

מלשכתו של יו"ר הכנסת עדיין לא נמסרה תגובה למכתב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x