• תפריט
שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הגנים הפרטיים: ל-40 אלף ילדים בני 3-4 לא תהיה מסגרת בשנה הבאה

נציגי ארגוני גני הילדים נפגשו עם אנשי משרד החינוך והציגו בפניהם את המצב בשטח: רק מעטים מבין 2,500 הגנים בישראל החלו בבדיקת הליך המעבר לגן ציבורי. "המלחמה עכשיו היא של ההורים - כ-300 מיליון שקל יישארו בידי האוצר"

כתב כלכליסט 12:2621.02.12

לכ-40 אלף ילדים מתוך 74 אלף בני 3-4 , לא תימצא באוגוסט מסגרת גן חינם בחינוך הציבורי או הפרטי עם פתיחת שנת הלימודים, כך מעריכים ראשי ארגוני גני הילדים הפרטיים שנפגשו עם אנשי משרד החינוך. הסיבות לכך כן שבגנים הפרטיים ניתנת עדיפות לרישום ילדים בגילאי לידה עד שלוש וברשויות

המקומיות עדיין לא ברור לאיזה כמות ילדים יהיה ניתן לתת מענה בשנת הלימודים הקרובה.

 

כשמונה ימים לפני תום המועד שקבע משרד החינוך לתאריך בו יוכלו גננות פרטיות להיכנס לתהליך של רישיון או התאגדות לגן ציבורי, נפגשו ראשי ארגוני גני הילדים הפרטיים עם אנשי משרד החינוך והציגו בפניהם את המצב בשטח לפיו, רק אחוזים בודדים של גנים פרטיים מתוך כ-2,500 גנים הקיימים בישראל, החלו בבדיקת הליך המעבר לגן ציבורי.

 

עוד מסרו הארגונים, כי רבים מהגנים הפרטיים שהחלו בהליך הבדיקה, קיבלו כבר החלטה לא ליישם מהלך זה. לדברי הארגונים הליך הרישוי וההתאגדות שמציע משרד החינוך הוא מסורבל מאד, אינו כלכלי עבור הגננות הפרטיות ואינו מבטיח ודאות לגבי אישורי כניסתן למערך הציבורי.

 

שולמית ביסמנובסקי, דוברת ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל, ומומחית לגיל הרך מסרה כי "תקצוב חינוך חינם בשעות שמונה עד אחת וחצי לכ-40 אלף ילדים עומד על כ-300 מיליון שקל אשר יישארו בשנת הלימודים הבאה בידי האוצר ולא יועברו, כפי שניסתה להשיג המחאה הציבורית והחברתית בקיץ האחרון , לידי ההורים. מכאן, המלחמה ביישום מוצלח של החוק עוברת לידי ההורים ורק הם שיוכלו להבטיח זאת".

 

לדברי חנן דגן מנכ"ל איחוד הגנים הפרטיים, "משרד החינוך דורש הליך מסורבל, מורכב ויקר במעבר מגן פרטי לגן ציבורי . הליך שאינו כדאי כלכלית. הרי לא מצופה מהגננות הפרטיות כי יציעו מעתה לפעוטות חינוך ברמה נמוכה יותר מהסטנדרטים לפיו פועלים הגנים הפרטיים כיום משמע, יותר אנשי צוות על מעט ילדים, חופשות מקוצרות, ארוחות חמות ועוד".

 

הארגונים חזרו ודרשו ממשרד החינוך ליישם אופציות ריאליות יותר כדי להבטיח יישום מהיר ונכון של החוק לטובת ילדי ישראל: תקצוב ריאלי עבור כל ילד שיעמוד על כ-1,500 שקל לחודש עד השעה אחת ועשרים בצהריים במקום 700 שקל שהוצע ע"י המדינה. לחילופין מתן שוברים אישיים להורים על סך 700 שקל על מנת שיבחרו את הגן המתאים לילדם ,הן הציבורי והן הפרטי, ובלבד שיעמוד בתנאי הרשיון של משרד החינוך.

 

בדרך זו תיפתר גם הבעיה של הצורך בהקמת התאגידים, תהליך אליו הגננות הפרטיות אינן מעוניינות להיכנס, ציינו בארגונים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x