שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ריבלין שלל את כניסת שדלני "גלעד לובינג" למשכן הכנסת

בעקבות התחקיר ב"עובדה" על פעילותם של הלוביסטים בכנסת, הורה היו"ר בצעד חסר תקדים לאסור לאלתר את כניסתם של כל הלוביסטים לרוב חלקי הבית. חברת "גלעד" לח"כים: "הדברים שנאמרו במסגרת קורס הלובינג חמורים ואינם משקפים את דרכה של החברה"

תומר אביטל 14:4109.02.12

מכה אנושה לחברת "גלעד לובינג" ולענף הלובינג בכלל וניצחון לציבור הרחב: על רקע הממצאים האחרונים על התנהלות הלוביסטים בכנסת, שבין היתר שודרו בתוכנית "עובדה", הנחה יו"ר הכנסת רובי ריבלין את קצין הכנסת לשלול לאלתר את היתר הכניסה הקבוע של כל שדלני החברה. בנוסף, הודיע ריבלין

לחברת "גלעד לובינג" כי הכנסת בוחנת הליך לשלילת רישיון השדלן של עובדיה מלפעול בכנסת, בכפוף לשימוע.  

 

עוד הנחה יו"ר הכנסת לראשונה, לאסור לאלתר את כניסתם של כלל הלוביסטים למזנון חברי הכנסת, למבואת מליאת הכנסת, למתחם הלשכה המשפטית ומרכז המחקר והמידע של הכנסת, וכן למתחם לשכות יו''ר הכנסת, מנכ"ל הכנסת ומזכירות הכנסת. מדובר בצעדים חסרי תקדים.

 

פעילותו של המרצה בקורס הלוביסטים צח בורוביץ' תופסק

 

ריבלין שוכנע בנחיצותם לאור שלל הפרסומים בשנים האחרונות בנושא דריסת הרגל הבוטה של הלוביסטים במשכן הכנסת, ועוצמתם הגוברת. הפרסום האחרון בערוץ 2 חשף במצלמה נסתרת את הלוביסטים מחברת "גלעד" מתרברבים בהישגיהם בקורס להכשרת לוביסטים חדשים. ל"כלכליסט" נודע בנוסף כי ב"גלעד" החליטו להשעות את פעילותו של צח בורוביץ', המרצה בקורס שנחשף בעובדה, ולהרחיקו מהכנסת.

 

הבוקר (ה') שיגר ריבלין מכתב למנכ"ל החברה וליו"ר החברה, בו נכתב כי על פי הנחייתו ובהתאם לסמכותו לפי חוק, הוא מבקש להודיע על: "שלילת היתרי הכניסה הקבועים למשכן הכנסת, שלכם ושל עובדי חברת גלעד יחסי ממשל ולובינג המחזיקים בהיתרי כניסה", וזאת בשל התנהלותה החמורה של חברת גלעד, שנחשפה ב"עובדה" בערוץ 2. בנוסף, הודיע יו"ר הכנסת לחברת גלעד כי הוא בוחן סנקציה חמורה יותר, במסגרתה יישלל רישיון השדלן של כלל עובדי החברה לפעול בכנסת. לחברה תינתן על פי חוק זכות שימוע בטרם יוכרע הדבר.

 

כאמור ריבלין גם יאסור על לוביסטים להיכנס למתחמים "בהם קיים חיכוך גבוה עם חברי הכנסת, וכן למתחמים מקצועיים. ביניהם: מזנון חברי הכנסת ומבואת מליאת הכנסת, וכן מתחם מזכירות הכנסת, מתחם הלשכה המשפטית ומתחם מרכז המידע והמחקר של הכנסת". עם זאת, במכתב ששיגר יו"ר הכנסת לקצין הכנסת נכתב, כי השדלנים יהיו רשאים להיכנס למתחמים אלה רק לפי הזמנה אישית של חבר כנסת או מטעם מנהל באותן יחידות ובליוויים.

 

ריבלין: "מדובר במציאות שמחייבת טיפול מעמיק"

בנוסף, במכתב שנשלח אל כלל עובדי הכנסת על פי הוראתו של ריבלין, נכתב כי מעתה חל איסור על עובדי הכנסת לקיים קשר עם שדלנים, במישרין או בעקיפין. כל מפגש בין עובד כנסת לשדלן יותנה באישור בכתב ומראש של מנהל בכיר. כן נקבע, כי לכל מפגש שאושר, ייערך סיכום בכתב של המפגש וכן יוגש כל חומר בכתב שהוגש על ידי שדלן. בנוסף, נדרש כל עובד כנסת לדווח למנהלו הישיר על מפגש אקראי שנערך עם שדלן ועל תוכנו.

 

במרץ פרסם "כלכליסט" תחקיר מקיף בו נחשפו שלל מקרים בהם הטו הלוביסטים החלטות מגוונות בוועדות הכנסת.

 

יו"ר הכנסת אמר כי: "לא מדובר רק בספקולציה או ברכילות, אלא מציאות שמחייבת טיפול מעמיק, יסודי וממושך. תהליכים פרלמנטאריים הפכו קורבן למניפולציות של הון ושלטון. רובם המוחלט של חברי הכנסת הם אנשים מעולים ובעלי תודעת שליחות שיודעים מאין באו ובפני מי הם צריכים לתת דין וחשבון, בפני בוחריהם. ועם זאת, היום ברור מתמיד שיש לנקוט צעדים דרסטיים על מנת שהכנסת לא תהפוך לאסקופה נדרסת בפני חברות הלובינג. המכשול נמצא מול עינינו, ועלינו לעקור אותו מתוכנו. מדובר באיום ממשי על תהליכי קבלת ההחלטות בכנסת ועל סדריה".

 

במקביל, מתכוון יו"ר הכנסת לפגוש בשבוע הבא את ראשי הסיעות בכנסת, במטרה להביא לאישור סופי את סעיפי הקוד האתי הנוגעים למגע בין חבר כנסת לשדלן, שהומלצו על ידי ועדת זמיר. עפ''י סעיפים אלו תוטל האחריות על חבר הכנסת בכל מגע מסוג זה. לדברי ריבלין: "הכתובת העיקרית עליה מוטל להתמודד עם מגע בין הון ושלטון הם חברי הכנסת עצמם. נבחר ציבור איננו יכול עוד לרחוץ בניקיון כפיו ולומר אינני הכתובת."

 

יצוין כי בישיבה שבה כינס את ראשי הוועדות לפני כשבועיים, הודיע ריבלין על כוונתו לאסור נוכחות של שדלנים בעת עריכת הצבעות בוועדות הכנסת. עוד קבע, כי יש לאסור הגשת ניירות עמדה ישירות לחברי כנסת וכי ניירות עמדה או מסמכים מטעם שדלנים, יוגשו למנהלי הוועדות ויפורסמו בפורטל הוועדה. בנוסף, דרש ריבלין להגביל את מספר הנציגים שרשאים לנכוח בוועדות מטעם אותה חברה. כך, כל חברה תורשה לשלוח רק נציג אחד מטעמה, בין אם הוא שדלן, יועץ משפטי או כל נושא משרה אחרת.

 

יצוין כי בעקבות שידור התחקיר, שיגרו מספר לוביסטים, מכתב ליו"ר הכנסת, שבו הביעו: "שאט נפש מהדרך, היוהרה והציניות שבה הוצגה פעולת הלובינג". גם חברת ''גלעד' שיגרה מכתב ליו''ר הכנסת בו היא מביעה התנצלות על האמור בתחקיר.

 

אתמול שגרה חברת "גלעד" מכתב לח"כים בזה הלשון: "אנו רוצים להביע התנצלות מעומק הלב על הדברים ששודרו ב'עובדה'. חברת גלעד יחסי ממשל ולובינג רואה בלובינג כלי ניהולי, המשמש להגברת הדמוקרטיה, השקיפות והמקצוענות, תוך חקירת הנושאים שעל סדר היום לעומק וביסודיות, בליווי צוות מקצועי ומיומן.

 

"לצערנו, חלק מעובדי החברה מעדו בלשונם והתבטאו בצורה שאינה הולמת את ערכי החברה. אנו רואים התבטאויות מסוג זה, שנאמרו במסגרת קורס לובינג במרכז להכשרה פוליטית בפני פורום סטודנטים צעירים, בחומרה רבה ומבקשים להבהיר כי זוהי לא דרכנו ודרכה של חברת גלעד. יתרה מכך, אנו משוכנעים כי דברים אלה אינם משקפים את המציאות היומיומית שחווים הלוביסטים בחברת גלעד, ללא יוצא מן הכלל, לאורך 15 שנות פעילות בכנסת, במהלכן אנו גאים לעבוד לצדכם, חברי כנסת פעילים, מעורבים וחרוצים, שעושים עבודת קודש למען הציבור בישראל. אנו לוקחים על עצמנו לקיים בדק בית מעמיק ומיידי ולהפיק לקחים בהתאם".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x