$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": הדואר דורש הזרמה מיידית של 350 מיליון שקל מהאוצר

הפסדי הדואר שהגיעו בשנתיים האחרונות לכ־200 מיליון שקל אילצו את ההנהלה לגבש תוכנית חילוץ הכוללת פיטורי 500 עובדים בעלות של 350 מיליון שקל, סגירת סניפים וייקור תעריפי הבולים. הסכנה: קושי בתשלום הקרן הבא למחזיקי האג"ח

נעמה סיקולר 07:1108.02.12

משרד האוצר ודואר ישראל מנהלים מגעים אינטנסיביים על תוכנית חילוץ בהיקף חצי מיליארד שקל שמבקש הדואר. חלק הארי הפיננסי של התוכנית, שכוללת הקלות רגולטוריות ותפעוליות, נוגע לעלות פרישת כ־500 עובדים מהחברה בסכום כ־350 מיליון שקל, שהדואר מבקש מהאוצר לממן.

 

דואר ישראל סיימה את 2010 בהפסד של 110 מיליון שקל עם הערכות להפסד של כ־80 מיליון שקל ב־2011. ההערכות הן כי החברה אכן תציג הפסד כבד גם בדו"חות לסיכום השנה הנוכחית והוא אף עשוי לחצות את המספר הזה. דואר ישראל הנפיקה בשנת 2010 אג"ח בהיקף של כ־400 מיליון שקל שאת תשלום הקרן שלהן היא צפויה להתחיל לשלם בחודש אפריל הקרוב.  

 

 

החברה צפויה לעמוד בתשלום זה, אולם ללא שינוי משמעותי במבנה הפעילות שלה היא צפויה להיקלע לבעיות תזרימיות קשות בתוך כשנה וחצי שעשויות להעיב גם על תשלום הקרן הבא. באוגוסט האחרון חברת דירוג האשראי מידרוג הורידה את דירוג חברת הדואר בדרגה אחת. כל הורדה נוספת תגרור עלייה בריבית שמשלמת החברה.

 

על רקע זה הגישה החברה למשרד האוצר מתווה של תוכנית חילוץ שהיא מבקשת לאשר. את המגעים האינטנסיביים שהתקיימו בימים האחרונים לאישור התוכנית הוביל מטעם הדואר יו"ר החברה ששי שילה, ובפגישות השתתפו ממלא מקום מנכ"ל משרד האוצר דורון כהן, הממונה על התקציבים גל הרשקוביץ, החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו והממונה על השכר אילן לוין.

 

לפי פרטי התוכנית שהגיעו לידי "כלכליסט", בדואר מבקשים בין היתר להותיר לחברה לסגור או לאחד סניפים הממוקמים בסמיכות רבה. בשלב הראשון מבקשת הדואר לסגור 15 מבין 720 סניפיה, אך בהמשך היא מבקשת לסגור עשרות סניפים נוספים. בנוסף מבקשת החברה להפחית את תדירות בחלוקת דואר במקומות מרוחקים, שלטענתה ניתן לבצע מבלי לפגוע בצרכנים. כמו כן היא מבקשת לייקר את הבולים מ־1.7 שקל ל־2 שקל, מהלך שלהערכתה יניב לה 30 מיליון שקל נוספים בשנה.

 

כמו כן, מבקש הדואר לאפשר לו להיכנס לתחומי פעילות נוספים כמו הדפסת חשבונות ולא רק שליחתם וכן על מנת להתחרות בצורה טובה יותר במכרזי דואר כמותי להסיר את המגבלות שקיימות היום על מתן הנחות במכרזים. בדואר גם מבקשים להאיץ את הכניסה למתן שירותים פיננסים (פרויקט המכונה בנק הדואר) מהלך אליו מתנגד המפקח על הבנקים אם לא ילווה בהליך של הפרטה.

 

משרד האוצר לא מתנה כרגע את תוכנית הסיוע בהפרטה והצדדים בוחנים במקביל כיצד ניתן להרחיב את השירותים הפיננסים שמעניק הדואר בדרך שתהיה מקובלת גם על המפקח על הבנקים.

 

כמו כן, מעוניין הדואר המעסיק כ־7,000 עובדים להביא לפרישה מוקדמת ולפיטורים במימון האוצר של כ־500 עובדים, שמרביתם מועסקים בחוזים המקנים להם פנסיה תקציבית. באוצר עשויים לדרוש פיטורים אגרסיביים יותר ושוקלים בחיוב היענות למימון חלקי של הפרישה.

 

מהאוצר נמסר כי חברת הדואר הגישה למשרד תוכנית הבראה ובקשה לסיוע והמשרד על אגפיו השונים בוחן את התוכנית ומקיים הידברות עם החברה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x