שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
סביבה

'אדם טבע ודין' לבג"ץ: אי אישור התוכנית למניעת זיהום אוויר – מחדל של הממשלה

התנועה דורשת יחד עם הקואליציה לבריאות הציבור, כי בג"ץ יורה למדינה לקיים לאשר לאלתר את התוכנית למניעת זיהום אוויר. "כל עיכוב באישור התוכנית יתבטא בהמשך התחלואה העודפת והתמותה המוקדמת ברמה בלתי סבירה", נכתב בעתירה

תנועת 'אדם טבע ודין' והקואליציה לבריאות הציבור עתרו הבוקר (א') לבג"ץ במטרה לחייב את הממשלה לקיים את החוק ולאשר לאלתר את התוכנית הלאומית למניעת זיהום אוויר. על פי חוק אוויר נקי שנוסח על ידי 'אדם טבע ודין' ואושר בכנסת ב-2008, הממשלה מחויבת לאשר עד ה-1 בינואר 2012 את התוכנית
הלאומית שתיתן פתרון מערכתי לפתרון בעיית זיהום האוויר בישראל.

 

בעתירה מציינת 'אדם טבע ודין' כי המשרד להגנת הסביבה השלים בזמן את הכנת התוכנית הלאומית, אך מסיבות לא ברורות היא לא הועלתה לאישור הממשלה.

 

על פי 'אדם טבע ודין', ללא התוכנית הלאומית, לא ניתן לממש את מטרות חוק אוויר נקי והוא למעשה מרוקן מתוכן. בעתירה נכתב: "מחדל הממשלה בדבר אי אישור התכנית הלאומית להפחתת זיהום האוויר הינו בלתי סביר ומהווה פגיעה בשלטון החוק, שכן מדובר בהפרת חוק אוויר נקי".

 

עוד נכתב, כי אי אישור התוכנית פוגע בזכויות יסוד של תושבי המדינה, הזכות לבריאות והזכות לחיים: כמו כן מודגשת בעתירה התועלת הכלכלית באישור התוכנית: "התוכנית הלאומית, שתפחית את זיהום האוויר בישראל ואת השפעותיו השליליות על בריאות הציבור, המערכת האקולוגית והסביבה, תועיל אף לכלכלה הישראלית ותחסוך למשק 1.5 מיליארד שקל, בהשקעה של פחות ממחצית מהסכום – 690 מיליון שקל בלבד", נכתב בעתירה.

 

בחוות הדעת המקצועית שצורפה לעתירה, נכתב כי כל עיכוב באישור התוכנית יתבטא בהמשך התחלואה העודפת והתמותה המוקדמת ברמה בלתי סבירה בקרב הציבור הנחשף לזיהום זה, וכן לנזק כלכלי למשק המוערך במיליארדי שקלים בשנה.

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x