$
בארץ

בעקבות חשיפת "כלכליסט": העוזרים הפרלמנטריים הכריעו: מעדיפים העלאת שכר על עבודה שנייה

"כלכליסט" חשף כי כי חלק מהעוזרים מייצגים גופים פרטיים כהשלמת הכנסה. 69 עוזרים תמכו באיסור על העבודה השנייה ורק 9 הצביעו נגד - כלומר ביקשו להמשיך ולעבוד מחוץ לכנסת

תומר אביטל 18:2430.01.12

העוזרים הפרלמנטריים הכריעו: הם מעדיפים העלאה בשכר על עבודה שנייה. העוזרים בכנסת התבקשו להצביע היום בין דרישה להעלאה בשכר לבין דרישה להמשך הזכאות לעבודה שנייה במקביל לעיסוקם הפרלמנטארי. 69 עוזרים הצביעו כי הם תומכים באיסור על העבודה השנייה ורק 9 הצביעו נגד - כלומר ביקשו

להמשיך ולעבוד מחוץ לכנסת.

 

לפני יותר משנה חשף "כלכליסט" כי חלק מהעוזרים הפרלמנטריים משלימים הכנסה כמייצגים גופים פרטיים ומנסים לקדם אינטרסים מסחריים. בעקבות התחקיר פרסם היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, חוות דעת בה הגבלות על עיסוקיהם הנוספים של העוזרים. ינון הסביר זאת בכך ש"העוזרים ממלאים תפקיד רגיש וחשוב של סיוע מקצועי ואישי לח"כים, וכפועל יוצא מכך הם בעלי השפעה על אופן תפקודם ועבודתם של הח"כים".

 

בתחילת 2011 נערכה ישיבה בנושא בוועדת הכנסת. אלא שהעוזרים והח"כים דרשו בתמורה לאיסור העלאה בשכרם הזעום. הדיון הסתיים ללא תוצאות. בהתייעצויות המשך התברר שיו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין, מתנגד לאיסור. 

 

לדברי לוין, "בתקופה כזו של המשק יש לנהוג בזהירות כשיש אחריות לקופה הציבורית. לכן לאחר שבוצע תיקון מקיף של שכר העוזרים לפני זמן מה, נכון לקדם כל נושא זה ע"י פרופ' ראובן גרונאו ויו"ר הכנסת. עד היום לא הובאה בפניי לא המלצה מפרופ' גרונאו ולא פנייה מיו"ר הכנסת בעניין. ולכן אין מקום לדיון נוסף בנושא".

 

פרופ' גרונאו הוא יו"ר הוועדה הציבורית לקביעת שכר ותשלומים אחרים לחברי הכנסת. יצוין כי ישנה תמימות דעים בכנסת ובוועדה הציבורית הדנה בתנאי הח"כים והעוזרים כי עליהם לקבל העלאה. עם זאת, פרופ' גרונאו ממאן להביא לכנסת הצעה בנושא בטרם תתחייב הכנסת לקבל את עמדתו לגבי האיסור בעבודה נוספת.

 

לעוזרים נמאס ממאבק הכוחות בין ועדת הכנסת לוועדה הציבורית וכעת החליטו לגבש עמדה בעצמם. אחר הצהריים ייפתח קלפי עוזרים בו יצביעו האם הם בעד או נגד האיסור על עבודה שנייה. רוב העוזרים לא עובדים מחוץ לכנסת עקב שעות העבודה הרבות ולכן סביר להניח שיעדיפו תוספת במשכורת על פני האפשרות לעבודה שנייה.

 

במידה ויהיה רוב לאיסור יפעילו העוזרים לחץ על הח"כים להתחייב בפני פרופ' גרונאו כי יקבלו את האיסור. אם העוזרים יסתייגו מההגבלה סביר שיפנו לפרופ' גרונאו ויתבעו ממנו לקדם את העלאת שכרם ללא קשר להתנייה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x