משפט

בהמלצת בג"ץ: נמשכה העתירה נגד הפעלת "אופק חדש" בגני ילדים

שופטי בג"ץ הבהירו להורים שהגישו את העתירה, כי הם לא יכולים להחליף את המומחים של משרד החינוך שקבעו את התוכנית. השופט אליעזר ריבלין: "אנחנו לא יכולים לנהל את המדינה"

מארק שון 12:3730.01.12
העתירה נגד רפורמת "אופק חדש" בגני הילדים נמשכה היום (ב'), לאחר ששופטי בג"ץ הבהירו כי אינם יכולים לסייע בעניין והמליצו להורים למשוך את העתירה. מדובר בתוכנית פדגוגית רחבת היקף, שמשמעותה לגבי הילדים בגנים היא שהייה בגן עד השעה 14:00, ארוחת צהריים דלילה יותר, ומנוחת הצהריים
בוטלה.

 

עו"ד שגית לוין רוזן, שייצגה את ההורים, אמרה בתחילת הדיון: "אי אפשר להתכחש לזה שילד בן 3 לא יכול להתקיים בלי ארוחה חמה. אין שינה בגנים. אני מבקשת שאוכל להוציא אותו כדי שישן בבית במיטה. ילד בן 3 לא זקוק ליום כל כך ארוך. מדוע ילד צריך לשהות בגן עד שעות מאוחרות?".

 

לוין רוזן הוסיפה בהמשך, כי "גני הילדים היו ערוכים ליום לימודים עד השעה 12:30, ורק מגיל 4 היו נכנסים לגני העירייה. כיום המצב הוא שלא בני 4 נכנסים לגן, אלא ילדים בני שנתיים ו-8 חודשים...הדבר קשה מאוד, הילדים מגיעים הביתה עייפים, גם לי יש ילדים, וכשהם חוזרים מהגן הם רוצים לישון. בלי להכניס משהו לפה הם לא מתפקדים. אינני יכולה איך אפשר להשאיר ילדה בגן עד השעה 14:00. להגיד שההחלטה סבירה כשמאריכים את היום בשעה וחצי, אני לא בטוחה שזה סביר". לוין רוזן הוסיפה לאחר מכן, כי "השאלה היא טובת הילד. הבאתי מחקרים שמדברים על חשיבותה של שנת הצהריים בגיל הזה, לצורך התפתחות המוח".

  

שופטי בג"ץ שישבו בהרכב, אליעזר ריבלין, סלים ג'ובראן ועוזי פוגלמן, הבהירו כי אינם יכולים להחליף את המומחים של משרד החינוך שקבעו את התוכנית.

 

המשנה לנשיאה ריבלין הבהיר, כי "אי אפשר לבקש מבית המשפט לתת החלטה בשאלות רפואיות של התפתחות המוח, זו לא המומחיות שלנו. משרד החינוך ישב והחליט החלטה פדגוגית והתייעץ עם משרד הבריאות. אין לנו כלים להתערב בזה".

 

כאשר השופטים נשאלו על ידי ההורים מה הם יכולים לעשות הבהיר השופט פוגלמן, כי "אתם אמורים לנהל מאבק ציבורי. גם אם יש מומחים אחרים, כאשר יש מומחה של הרשות שנותן חוות דעת, לא נבטל אותה מחמת חוות דעת אחרת. אם אתם, כהורים, חושבים שההסדר לא נכון, יש לכם את כל הלגיטימציה להיאבק בה. אנחנו לא נוכל לשנות את ההחלטה".

 

לקראת סוף הדיון היום הבהיר המשנה לנשיאה, כי "אנחנו לא יכולים לנהל את המדינה, ולא את משרד החינוך, אנחנו שופטים בכלים משפטיים, ואין כאן עילה. לכן, הצעתנו, היא שתחזרו בכם מהעתירה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x