$
בארץ

מבקר המדינה צפוי לקבוע: השרים יובל שטייניץ ואלי ישי אחראים באופן אישי לאסון הכרמל

בתחילת השבוע הבא יעביר המבקר את הטיוטה הסופית של הדו"ח על השריפה בכרמל להתייחסות המבוקרים. במקרים דומים בעבר, בהם הוטלה אחריות אישית, נאלצו בכירים להתפטר מתפקידם. על נתניהו תוטל אחריות מופחתת

טובה צימוקי, "ידיעות אחרונות" 07:4829.01.12

המסמך עב-הכרס שיונח בחודש הבא על שולחנם של ראש הממשלה ושל כמה משריו הבכירים עשוי להתברר כחומר נפץ פוליטי ומשפטי. מבקר המדינה צפוי לקבוע כי שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ התרשלו בתפקידם בכל הנוגע לשריפה בכרמל - ולהטיל עליהם אחריות אישית מיוחדת לאסון.

 

מקור משפטי בכיר הבהיר כי מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, יטיל על השרים ישי ושטייניץ אחריות דומה לזו שהטילה ועדת אגרנט על הרמטכ"ל דוד אלעזר (דדו) ז"ל בעקבות מחדל מלחמת יום הכיפורים, ולזו שהטילה ועדת כהן על שר הביטחון אריאל שרון בעקבות הטבח במחנות הפליטים סברה ושתילה במלחמת לבנון הראשונה. בשני המקרים נאלצו הבכירים להתפטר מתפקידם.

 

לדברי המקור המשפטי, אחריות אישית מיוחדת מתייחסת למעשה או למחדל של השר עצמו, והיא החמורה ביותר שאפשר להטיל על נושא תפקיד ציבורי. המשמעות היא שהשר אחראי באופן אישי למעשיו, להחלטותיו ולמחדליו, ובמקרה של מחדל הוא נתפס כמי שנושא באשמה. מבקר המדינה מתכוון ליצור נורמה ציבורית ומשפטית חדשה שלפיה שר הממלא תפקידביצועי צריך לעשות הכל כדי שמשרדו יהיה ערוך לכל אירוע או אסון המתרחשים בזמן הקדנציה שלו.

 

על פי ההערכה, מבקר המדינה יקבע בטיוטת הדו"ח כי השר ישי, כמי שהיה אחרי על מערך הכבאות, התרשל הן בהכנות לאסון מסוג זה והן במהלך פעולות הכיבוי עצמן. על פי הממצאים המסתמנים, השר ישי לא עשה הכל כדי שמערך הכיבוי יהיה ערוץ ומצויד לשעת מבחן כמו זו שנקרתה בפניו בדצמבר 2010.

 

השריפה בכרמל השריפה בכרמל צילום: אלעד גרשגורן

 

אחריותו האישית המיוחדת של שר האוצר מתמקדת בכך שהתנה העברת תקציבים למערך הכבאות בעריכת רפורמה מבנית. המבקר צפוי לקבוע כי לאור מצבו עגום של מערך הכבאות באותה תקופה, השר שטייניץ היה צריך להעביר את התקציבים בהקדם - ורק לאחר כן לעמוד על עריכת רפורמה.

 

גורמים משפטיים מעריכים כי שני בכירים נוספים - ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' - יימצאו על ידי מבקר המדינה כנושאים באחריות מיניסטריאלית, אך זו תהיה מופחתת בחומרתה ולא תוגדר כאחריות אישית. מקור משפטי מסביר כי אחריותם המיניסטריאלית היא כוללת ומתייחסת לכל מעשה או מחדדל של השרים (במקרה של ראש הממשלה) או של בעלי התפקידים (במקרה של השר אהרונוביץ') הכפופים להם, גם אם נעשו שלא בהסכמתם וללא ידיעתם.

 

בקיץ האחרון שיגר המבקר לינדנשטראוס "מכתבי אזהרה" לארבעת הבכירים לגבי מחדליהם ומחדלי משרדיהם בטיפול בשריפה בכרמל. בראשית השבוע הבא יעביר מבקר המדינה את הטיוטה האחרונה למבוקרים, והם יצטרכו להשיב על הממצאים.

 

הדו"ח הסופי, בהיקף של כמעט 1,000 עמודים, צפוי להתפרסם במהלך פברואר, ועל פי  ההערכה הוא לא יהיה שונה באופן מהותי מהטיוטא. הדו"ח מוגדר במשרד מבקר המדינה "החמור ביותר שפורסם בשנים האחרונות". המבקר עצמו אמר באוגוסט השנה כי "טיוטת הדו"ח מגלה סדרה ארוכה של מחדלים וכישלונות. התוצאה הטראגית היא שלא נמנעה השריפה הקטלנית בכרמל אשר גבתה מחיר כבד חסר תקדים בהיקפו".

 

חשוב לציין כי הדו"ח לא יעסוק רק באחריותו של הדרג הפוליטי. הוא יפרט את קבלת ההחלטות בכ הדרגים - מראש הממשלה והשרים הרלוונטיים ועד רמת הכבאי והשוטר בשטח, יפרט את מחדלי מערך הכבאות, ויקבע מיהם האחראים לאסון האוטובוס, שבו נספו 44 צוערי שירות בתי הסוהר, קציני משטרה וכבאים.

 

מלשכת השר ישי נמסר בתגובה: "לנוכח מלוא העובדות שהוצגו בפני המבקר, ובהן עשרות התראות של השר ישי מפני התרחשות אסון והשגת מאות מיליוני שקלים למערך הכבאות אחרי מחדל מתמשך של ממשלות קודמות, לא סביר שלו יהיו מסקנות המבקר. אם המידע מדויק הרי שמשמעותו אחת: בכל פעם ששר בכיר אינו מקבל את מבוקשו יהיה עליו לפרק את הממשלה בכל שני וחמישי, כדי לעמוד ברף הבלתי סביר שמוצע כעת. מדובר בסכנה ממשית ליציבות המשטר בישראל, והשר ישי ייאבק למנוע הכתמת שמו לשווא".

 

את תגובתו של השר שטייניץ לא ניתן היה להשיג.

 

בהכנת הידיעה השתתף עקיבא נוביק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x