בארץ

הלימות הון מתייחסת לבאזל הלא הנכון

הבנקים דאגו להבליט בדו"חותיהם את רמות הלימות ההון הגבוהות, אולם הצניעו את העובדה שמדובר במדידת הלימות ההון לפי הכללים המיושנים של מה שמכונה באזל 1

אייל קליין 07:1523.01.12

כל הבנקים המדווחים הדגישו כי הם מחזיקים בהלימות הון גבוהה מאוד. ג'יי.פי מורגן דיווח על ליבת הון ראשוני של 10%, הנובעת מליבת הון של 123 מיליארד דולר לעומת נכסי סיכון בסך של 1.22 טריליון דולר. וולס פארגו התגאה בליבת הון ראשוני בשיעור של 9.46%, בנק אוף אמריקה הפתיע לטובה עם ליבת הון של 9.86% (127 מיליארד דולר). מבין הבנקים הגדולים, סיטי שמר על המקום הראשון כשהוא מציג ליבת הון של 11.8%(זכר לדילול הדרסטי של בעלי המניות).

 

הבנקים דאגו להבליט בדו"חותיהם את רמות הלימות ההון הגבוהות, אולם הם דאגו להצניע הרבה יותר שמדובר במדידת הלימות ההון לפי הכללים המיושנים של מה שמכונה באזל 1. זה המקום להזכיר כי ארה"ב לא אימצה מעולם את כללי באזל 2 שנהוגים באירופה ובישראל, וכי רק בדצמבר 2011 הודיע הפדרל בנק כי הוא צפוי לאמץ את כללי באזל 3 ולהחיל אותם בהדרגה על מערכת הבנקאות.

 

 

מיותר לציין כי הבנקים בארה"ב מתנגדים בצורה נחרצת לאימוץ כללי באזל 3, והיטיב לבטא זאת מנכ"ל ג'יי.פי מורגן שכינה לאחרונה את החלת הכללים החדשים "מזימה אירופית". כל זאת משום שהבנקים האמריקאיים התבססו כל השנים על מניות בכורה, ואילו כללי באזל 3 אינם כוללים סוג זה של מניות בתוך ליבת ההון של הבנק.

 

הבנקים האמריקאיים נדרשו להתחיל להתכונן ליישום כללי באזל 3, ולהגיש הבנק המרכזי תוכנית לעמידה בדרישות ההון החדשות. במעמד הדו"חות הכספיים ניסו הבנקים להצניע את העובדה שליבת ההון שלהם נמוכה בהרבה ממקביליהם האירופיים, וחלקם הסתפקו בהערכות לגבי ליבת ההון הנוכחית שלהם כשהיא נמדדת לפי כללי באזל 3.

כך למשל, ג'יי.פי. מורגן דיווח כי ליבת ההון שלו היא בשיעור של רק 7.9% לפי כללי באזל 3, ואצל וולס פארגו נמצא כי ליבת ההון נמוכה מ־7.5%. סיטי ובנק אוף אמריקה סירבו לציין את מצב ליבת ההון שלהם לפי הגדרות באזל 3, והסתפקו בתחזית לליבת ההון שלהם לסוף 2012. סיטי העריך כי הוא יצליח להציג ליבת הון של 8%, ובנק אוף אמריקה צפה כי ליבת ההון שלו תנוע בין 7.25% ל־7.5%.

 

בשולי הדברים, נציין כי גולדמן זאקס סיים את השנה עם ליבת הון ראשוני בשיעור של 12.1% אולם יש לזכור כי בהיותו בנק השקעות דל בנכסי סיכון, יהיה זה לא נכון להשוות אותו לבנקים האחרים. אגב, גם אצל גולדמן צפויה צניחה בליבת ההון בעקבות המעבר לדיווח לפי כללי באזל 3, ולפי הערכותיו ליבת ההון שלו כיום עומדת על קצת פחות מ־8%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x