$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": 25 בכירי בנק ישראל לשעבר לא מוכנים להשיב חריגות שכר

40 בכירים לשעבר בבנק המרכזי נדרשו להחזיר עשרות מיליוני שקלים שקיבלו שלא כחוק. חלקם דרשו ריכוך של הגזירה - ובבנק הסכימו להקלות

אמנון אטד 06:5723.01.12

יותר משנתיים אחרי חשיפתה, הסאגה של השבת עשרות מיליוני השקלים שקיבלו בכירי בנק ישראל במשך שנים שלא כדין ממשיכה להסתבך. ל"כלכליסט" נודע כי 25 מנהלים בכירים לשעבר בבנק, מקבוצה של כ־40 בכירים שהסכם השכר הקיבוצי לא חל עליהם, מוחים נגד דרישת הנהלת בנק ישראל להשיב את הכספים העודפים. בעקבות התנגדותם החליט בנק ישראל לרכך את דרישותיו לכל 40 הבכירים. מכתבים ובהם הסדרי החזר הכספים החדשים יישלחו לגמלאי הבנק הרלבנטיים בזמן הקרוב.

 

הכספים שנדרשים בכירי הבנק לשעבר להשיב הם התשלומים הנובעים מתוספות שכר ייחודיות שמהן הם נהנו. בין היתר מדובר בקבלת רכיב ותק של 40 שנה, אף שהוותק שלהם בפועל היה נמוך יותר; קבלת 4% פנסיה לכל שנת

ותק במקום 2% כמקובל; קבלת קצבת פרישה בשיעור הגבוה ב־18% מהמקובל בשירות המדינה; וקבלת דמי החזקת רכב בנוסף לרכב הצמוד.

 

אחרי משא ומתן ממושך, שיגר בנק ישראל לפני כחודשיים את מכתבי הדרישה להשבת הכספים ל־40 הבכירים לשעבר, והבולטים בהם הם הנגיד דוד קליין, המשנה לנגיד מאיר סוקולר וחבר הנהלת הבנק אפרים גרוס. במכתב התייחס בנק ישראל להוראת הממונה על השכר באוצר, שלפיה מקבלי המכתבים יכולים לבחור להיענות לדרישת הנהלת הבנק או להתייצב לשימוע באוצר.

 

כ־25 בכירים לשעבר מקרב קבוצה זו הודיעו על התנגדותם לדרישת בנק ישראל, והנהלת הבנק החליטה ללכת לקראתם וקיימה להם לפני כחודש הליך של פרה־שימוע. בעקבותיו, הוחלט להעניק לכל 40 הבכירים הקלות מסוימות, שמשמעותן המעשית היא הגדלת הפנסיה החודשית בכ־5% מעבר לדרישה הקודמת. בין ההקלות - קיצור התקופה שבגינה יוחזרו הכספים בשנתיים (החישוב יחל מ־2008 במקום מ־2006).

 

כתוצאה מכך, בנק ישראל עורך כעת חישוב מחדש של דרישות השבת הכספים וחישובי קצבת הפנסיה. מבנק ישראל

נמסר כי המכתבים עם הדרישה המחודשת יישלחו עד סוף החודש, וכי מבחינתו מדובר בדרישה סופית שלא תשונה פעם נוספת.

 

הגמלאים הבכירים תקפו אתמול את הצעד המשולב של משרד האוצר ובנק ישראל. לדבריהם, אנשי האוצר, שהנחו את הנהלת הבנק בכתיבת המכתבים, "מונעים מיצר חזק מאוד של נקמנות וקנאה. המתווה שנקבע על ידם מפלה לרעה את חברי הנהלת הבנק לשעבר בהשוואה ליתר גמלאי הבנק. גם הריכוך שמוצע עכשיו לא יתקן מספיק את המעוות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x