$
בארץ

בעקבות חשיפת "כלכליסט": ח"כ מטלון הקפיא את חוק הצגים האלקטרוניים

הצעת החוק זכתה להתנגדויות לאחר שהתברר כי מאחוריה עומדות רשתות השיווק ומשרד הלובי הגדול "גורן עמיר". מטלון צפוי להתחיל לדון מול משרד התמ"ת על מנת לבחון את נסיבות ההתנגדות לחוק

תומר אביטל 09:2511.01.12

ח"כ משה (מוץ) מטלון החליט להקפיא את הצעת החוק שהגיש בשבוע שעבר אשר נועדה לאפשר לרשתות מזון ובתי עסק להציג את מחירי המוצרים על גבי צגים אלקטרוניים. הצעה זו, שמשמעותה הסרת מדבקות התמחור מן המוצרים, הספיקה לעבור קריאה טרומית והייתה צפויה לזכות באישור הכנסת.

 

החוק
נחשף ב"כלכליסט
" וגם העובדה כי מאחוריו עומדות רשתות השיווק ומשרד הלובי הגדול "גורן-עמיר". הרשתות קיוו בעזרתו להוזיל עלויות כח אדם, להימנע מתביעות ולהיפטר מחובת הדבקת המחירים על המוצרים. גוזרי קופונים נוספים מהחוק הינם יבואני הצגים האלקטרוניים. לאחר חשיפת "כלכליסט" הצטרפו עיתונים נוספים לביקורת על מטלון שסרב לענות על השאלה מי קידם מולו את החוק.

 

רק לאחר פרסום הכתבות התעוררה השרה לימור ליבנת והחליטה להגיש ערר כנגד החוק, חברי כנסת נוספים התנערו ממנו, ואמש החליט מטלון לסגת ולהקפיא את הצעת חוק. מטלון צפוי להתחיל כעת לדון מול משרד התמ"ת על מנת לבחון את נסיבות ההתנגדות לחוק, "זאת מתוך הקשבה לצרכי הציבור, ובחינת הנזק אשר עלול להיגרם לצרכנים".

 

מטלון אמר כי "חשוב לי להיות קשוב לרחשי הציבור ולקחת בחשבון את ההשגות העולות בדיון ציבורי לגבי נושאים שאני מקדם. יותר מכל חשוב לי לפעול תמיד לטובת הציבור ולקדם את האינטרסים של האזרח הישראלי, אשר תורם למדינתו ומצפה לרמה מסוימת של איכות חיים".

 

נכון לעכשיו (על פי חוק הגנת הצרכן התשמ"א 1981) עוסק המציע, מציג או מוכר מוצרים לצרכן, ולמעשה כל בעל מכולת, סופר מרקט או רשת מזון, חייב להציג את מחיר המוצרים הן על המדף והן על גביהם או על גבי אריזתם. הצעת החוק של ח"כ מטלון, יחד עם חברי הכנסת כרמל שאמה, יואל חסון ויוליה שמאלוב-ברקוביץ', ביקשה להחליף את המדבקות בצגים אלקטרוניים.

 

לדברי מטלון, "השיטה נועדה לאפשר מבצעים צרכניים נקודתיים או יומיים, הנדירים בשיטת הסימון הידנית, שכן בעלי העסקים אינם ששים להחליף מדבקות תמחור לעתים קרובות, וכך נמנעים מהצרכן הישראלי מבצעים רבים. מדובר בחוק ידידותי לסביבה אשר כיוון בין היתר לצמצם את השימוש בדיו ובנייר לשם הדפסת מדבקות התמחור".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x