$
בארץ

אורית נוקד: "נגביר את הפיקוח על מחירי הפירות והירקות"

שרת החקלאות בדיון בוועדת הכלכלה: "יש פער של 50% בין מחירי הקמעונאות של הפירות והירקות לבין המחיר לצרכן. זה נתון מקומם"

תומר אביטל 11:5903.01.12
"הפער בין מחירי הפירות והירקות ברמה הקמעונאית, לבין המחיר לצרכן, עמד בממוצע בשנת 2011 על כ-50%. זה נתון מקומם שממחיש את הצורך בנקיטת צעדים לצמצום פערי התיווך ולחיזוק מעמדו של הצרכן בתחום התוצרת הטרייה", כך אמרה שרת החקלאות, אורית נוקד, בדיון שהתקיים היום (ג'), בועדת הכלכלה
בנושא מחירי הפירות והירקות.

 

עוד אמרה נוקד, כי "כבר היום נעשים צעדים ממשיים להקמת השוק הסיטונאי שנועד לאפשר למדינה להגביר את הפיקוח על התוצרת החקלאית והמסחר בה, ולהקטין את פערי התיווך בין החקלאים לסוחרים". השוק הסיטונאי אמור לקום בשנה הקרובה ותפקידו יהיה לרכז ולפקח על המסחר בתחום. "גם חוק הסטנדרטים שעבר וייצא לדרך בקרוב יגביר את השקיפות, ויספק לצרכן את האפשרות לדעת בדיוק מה הוא קונה ולשלם בהתאם", הוסיפה נוקד. לפי חוק זה, ירקות ופירות יימכרו בתעריף בהתאם לטיב הסחורה. 

 

נוקד הוסיפה, כי "המשרד מקדם את האפשרות לחוקק חוק שיחייב את הרשתות לפרסם בצורה ברורה וגלויה את המחיר הסיטונאי לצד המחיר לצרכן".

 

יו"ר הוועדה, כרמל שאמה, אמר בדיון כי "רשתות השיווק מנצלות כשל שוק ובכוונתנו לעצור את התופעה. לצערנו מדינת ישראל שקמה על בסיס החקלאות ופורצת דרך למדינות רבות בעולם לשכלול וייעול החקלאות במדינתם, דווקא היא אלופת העולם ביוקר מחירי הפירות והירקות. זהו מצב בלתי נסבל".

 

יו״ר הלובי החקלאי, ח"כ שי חרמש (קדימה) אמר בדיון כי ״ביום ראשון ירד מחיר המטרה, המחיר שחקלאי יקבל עבור חלב ששווק, ב-5.5 אג׳, אבל הצרכן לא יודע על כך כי הוא לא הרגיש בכך. הריכוזיות אינה מתמצת בעשר המשפחות השולטות במשק, אלא גם, ובעיקר בהיעדר התחרות התוך ענפית".

 

"אחת הרעות החולות במשק הישראלי היא הריכוזיות התוך ענפית, זו שמאפשרת לשתי הרשתות הקימעונאיות להנהיג על אותה עגבניה מחירים שונים, הכל בהתאם לצרכיהן. ואם זה לא מונופול - מהו מונופול?" אמר חרמש. הוא הוסיף כי ועדת הריכוזיות הודתה בפניו "שלא הציגה פתרונות לריכוזיות התוך ענפית - זו שמאפשרת למחירי הירקות והפירות לעלות בפראות כזו".

 

רענן כהן, יו"ר השוק הסיטונאי אמר כי "היום פער התיווך שגוזרות הרשתות עומד על יותר מ-200 אחוז. הבעיה היא שהרשתות מוכרות 60% מכלל הפירות והירקות בישראל וצריך לטפל בזה ולהבטיח שבין החקלאי לצרכן יהיה הגיוני".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x