$
מוסף מנהלים דצמבר 2011

דירוג המנהלים: מקום 2 - אבי מוסלר, אמות

"צוות קטן וממזרי - זה ניהול טוב. כך קבלת ההחלטות אפקטיבית יותר"

בשנה החולפת רכשה אמות, שמחזיקה נדל"ן מניב בשטח של כ־580 אלף מ"ר, נכסים ברבע מיליארד שקל "בלבד" - ירידה ניכרת לעומת היקף הרכישות ב־2010, שעמד על 800 מיליון שקל. מנכ"ל החברה אבי מוסלר טוען שמדובר בשילוב של סלקטיביות ומדיניות של משנה זהירות על רקע אווירת המשבר המרחפת מעל השוק. "השנה, להבדיל משנים קודמות, בדקנו הרבה יותר עסקאות, אבל את רוב הנכסים לא מצאנו לנכון לרכוש. האתגר הכי גדול שלי השנה היה להגדיל את כל הפרמטרים שקשורים ברווחיות ובתפוסות, תוך התייחסות למה שקורה בעולם".

 

לצפייה בדירוג המנהלים המלא - לחץ כאן

 

אפשר להסתכל קדימה בלי פאניקה?

"לחברה כמו אמות אין סיבה לחטוף פאניקה. החברה התארגנה לסיטואציה הזו, שמרנו על יחסי מינוף טובים מאוד וביצענו גיוסי הון. לקחנו הלוואות טובות מהבנק בריביות שלא קיימות כיום בשוק. הדבר הכי חשוב שעשינו הוא להביא את עצמנו למצב שבו יש לנו 4 מיליארד שקל בנכסים לא משועבדים, מה שמקנה לנו גמישות פיננסית. חוץ מזה, החברה מאורגנת עם יתרות מזומנים וקווי אשראי שייתנו לנו את האפשרות להתרחב ולבצע עסקאות אטרקטיביות גם במיתון, כמו שעשינו ב־2008 כשהשוק נפל.

 

אבי מוסלר אבי מוסלר צילום: אוראל כהן

 

"היות שאנחנו עובדים במשרדים, במסחר ובתעשייה ההיצע שקיים עבורנו לבדיקה הוא גדול. גם הפיזור הגיאוגרפי חשוב וגם העובדה שכל זה מחולק ל־1,500 דיירים שונים. הפיזור מאפשר לי לבחור אילו נכסים מתאימים לי. בשנה האחרונה לא מצאתי הרבה נכסים כאלה".

 

פיזור הסיכונים הוא מבחינתך המפתח לניהול טוב?

"ניהול טוב מתחיל באמינות ובשקיפות. כשמדווחים על הכל - השוק רוצים לעשות איתך עסקים".

 

מה היה ההישג הכי גדול שלך השנה?

"ברמה האישית קשה לי לבחון את הכאן ועכשיו, אני בודק לאורך זמן".

 

ומהו ההישג האחרון שאתה גאה בו?

"עסקת נס פן שנסגרה ב־2010 ובמסגרתה רכשנו נכסים של כ־500 מיליון שקל. למעשה ביצעתי את העסקה בתוך שבעה ימים. קיבלתי החלטה להעניק הלוואה של 90 מיליון שקל לחברה שהיתה זקוקה להלוואה, וקיבלתי אופציה לקנות את החברה. מתברר שזו היתה החלטה מצוינת. היא עמדה בכל ההערכות שלנו לגבי פוטנציאל החברה, היכולות והנכסים שלה. היום אנחנו נוכחים לדעת שהיא נתנה יותר מהתחזיות שצפינו בבדיקה".

 

מהם ערכי הניהול שהבאת איתך לאמות?

"הבאתי איתי מקצועיות, הכרת שוק הנדל"ן המניב במשך 25 שנה בתקופות טובות ובתקופות משבר. עברתי את כל המצבים. והכי חשוב - בניתי צוות מקצועי איכותי ורזה".

 

אם יישב מולך מנהל צעיר, איך תגדיר עבורו מהו ניהול גרוע בתחום הנדל"ן?

"ניהול גרוע מבחינתי הוא ניהול שבו לא מביאים בחשבון שבעה פרמטרים: השוק, איכות הנכס, איכות הדיירים, מיקום, סביבת הריביות, השבחה פוטנציאלית וביקושים קיימים בכל מוצר ומוצר. חייבים להביא כל אחד מהפרמטרים האלה בחשבון בו־זמנית ולתת לכולם משקל כזה או אחר בזמן קבלת ההחלטות".

 

ומה הטיפ שלך לניהול בשוק יורד?

"הטיפ שלי מתייחס לכל התקופות. שוק הנדל"ן עובד לפי מחזורים של כמה שנים. פעם הסייקל ארוך ופעם קצר, אבל הם תמיד קיימים. אסור להיכנס לאופוריה, וצריך להתייחס למצב השוק בזהירות ולהבין שכל פעם שהשוק עולה הוא גם עלול לרדת".

 

הצלחת ליישם את הטיפ הזה?

"לא התעלמתי מהאופוריה הכללית. הייתי מאוד אופטימי, אבל הסתכלתי קצת יותר על הצד האפור ופחות על הצד הוורוד בכל דבר".

 

ומהו ניהול טוב מבחינתך כשמדובר באנשים?

"המוטו שלי הוא ניהול צוות קטן, מקצועי, נמרץ וממזרי. ככל שהצוות קטן יותר קבלת ההחלטות אפקטיבית יותר, מהירה יותר. ממזרי זה תרגום של כל האלמנטים לרמת הפעילות השוטפת".

 

מה אתה מתכנן לשנה הקרובה?

"לשמור על החברה, לנווט אותה בצורה נכונה בהתאם למה שקורה בישראל, בזהירות הראויה. בנוסף, אני מתכוון לשבת על הגדר עד שיגיעו הזדמנויות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x