$
בארץ

שכטמן קיבל נובל: "לימד אותנו שיעור בענווה"

הפרופ' מהטכניון, שזכה בפרס נובל לכימיה על גילוי הקוואזי-גבישים, קד קידה למלך שבדיה, קיבל את מדליית הפרס היוקרתי בתבל, ושמע: "תגליתך הזכירה לנו כמה מעט אנו יודעים באמת, ולימדה אותנו שיעור קטן בענווה". רה"מ נתניהו התקשר לברכו

ynet 17:3410.12.11

ש"י עגנון, מנחם בגין, שמעון פרס, יצחק רבין, דניאל כהנמן, אברהם הרשקו, אהרון צ'חנובר, ישראל אומן, עדה יונת - ומעכשיו גם דן שכטמן. הזוכה הישראלי העשירי בפרס נובל קיבל הערב (שבת) את מדליית הפרס היוקרתי בתבל מידי מלך שבדיה, קרל גוסטב ה-16.

 

 

האולם הראשי שבו קיבל שכטמן את הפרס האולם הראשי שבו קיבל שכטמן את הפרס צילום: רויטרס

 

הטקס נפתח בשעה 17:30 בדיוק (שעון ישראל), לצלילי המנון המלוכה השבדי. לאחר מכן נכנסו חתני הפרס של השנה לאולם, וישבו במקומותיהם. יו"ר קרן נובל, מרקוס סטורץ', עלה לנאום ובירך אותם ואת בני משפחותיהם. אחרי שהוענק פרס נובל לכימיה, הציג פרופ' סוון לידין את שכטמן.

  

"בכך שאזר אומץ להאמין בתצפיותיו, דן שכטמן שינה את תפישתנו באשר לסדר, והזכיר לנו את חשיבותו של האיזון בין מרדנות לחדשנות, אפילו ביחס לפרדיגמות המבוססות ביותר", אמר פרופ' לידין בהציגו את שכטמן. "חוסר האמון שבו נתקל דן שכטמן היה הולם ובריא. על הספקנות להיות הדדית כדי שבסיס הידע יתפתח".

 

 

פרופ' שכטמן פרופ' שכטמן צילום: איי אף פי

 

פרופ' לידין פנה לשכטמן: "תגליתך בנושא הקוואזי-גבישים הביאה ליצירת ענף חוצה דיסציפלינות חדש במדע, אשר שואב מהכימיה, מהפיזיקה ומהמתמטיקה וגם מעשיר אותן... תגליתך גם הזכירה לנו כמה מעט אנו יודעים באמת, ואולי אפילו לימדה אותנו שיעור קטן בענווה. זהו באמת הישג אדיר".

  

לידין אמר לשכטמן: "בשם האקדמיה המלכותית השבדית למדעים ברצוני להביע את ברכותינו הלבביות, ועתה אבקשך לצעוד קדימה ולקבל את הפרס מידי הוד מעלתו המלך". שכטמן קם על רגליו, וקיבל מהמלך השבדי את הפרס.

 

 

פרופ' שכטמן מקבל את פרס נובל פרופ' שכטמן מקבל את פרס נובל צילום: איי אף פי

 

פרופ' שכטמן נמצא בשבדיה יחד עם רעייתו ציפי, ארבעת ילדיו, ארבעה מתשעת נכדיו, אחיו ואחייניתו. מלווים אותו גם נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, ושר המדע, פרופ' דניאל הרשקוביץ. הבוקר השתתף שכטמן יחד עם זוכי הנובל האחרים השנה בחזרה הגנרלית לטקס, כדי שלא יירשמו חלילה תקלות מביכות במהלך האירוע. את הימים האחרונים העביר בסדרה של הרצאות בפני אקדמאים וכלכלנים במדינה הסקנדינבית. פרט למדליה, הוא יקבל גם 10 מיליון קרונות (כ-1.5 מיליון דולר).

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח מוקדם יותר היום עם פרופ' שכטמן בטלפון, ובירך אותו. "כל עם ישראל גאה בך", אמר נתניהו לשכטמן, "בזכותך מדינה שלמה זוקפת היום קומה. הישגך הוא גאווה לכל האומה החדשנות והיצירתיות שאתה מדבר בשבחן הן אבן יסוד בשינוי שהממשלה עושה במערכת החינוך".

 

הפרופ' שהשתיק את המבקרים - ופרץ דרך

 

פרופ' שכטמן, יחד עם שאר חתני הפרס, על תחומיהם השונים, יצאו אחר הצהריים בשיירה מאובטחת ממלון גרנד שבו מתאכסנים הזוכים, לארמון המלך שבו נערך הטקס. לאחר קבלת הפרסים הם יגיעו לאולם העירייה, שם ייערך נשף מפואר שיימשך כשלוש שעות. במהלך הנשף אמור פרופ' שכטמן להקריא את נאום התודה שלו על הפרס.

  

אמש סיפר ל-ynet עמוס לבב, דובר הטכניון המלווה את שכטמן בשבדיה, כי החוקר הישראלי זוכה לכבוד מלכים. "זו פשוט חגיגה, הוא זוכה לכבוד מלכים כמו כל זוכי הנובל", סיפר הדובר. "שכטמן הוא איש מאוד מאופק, לא רואים אותו קופץ מהתרגשות, אבל הוא כן פיזז מעט כששמע היום את השיר שנכתב לכבוד זכייתו בפרס".

 

פרופ' שכטמן זכה בפרס נובל לכימיה על מחקרו פורץ הדרך בתחום הגבישים. שכטמן גילה בראשית שנות ה-80 כי בניגוד לסברה המקובלת בקהילה המדעית, האטומים אינם מסודרים במבנה סימטרי שחוזר על עצמו שוב ושוב, אלא בדפוס שונה שנחשב עד אז לבלתי אפשרי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x