שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

לשכת רוה"ח: ועדת הכספים צפויה לתמוך בביטול הדיווח המקוון של עסקים קטנים

הלשכה הגישה הצעה לבטל את יישום הדיווח, בניגוד לעמדת רשות המסים. נשיא להב: "אין צורך ביישום, תופעת החשבוניות הפיקטיביות אינה מאפיינת עסקים קטנים"

הדר קנה 17:0606.12.11
לשכת רואי החשבון סבורה כי חברי ועדת הכספים יתמכו בהצעה המשותפת שלה ושל לשכת עורכי הדין ולהב לבטל את יישום הדיווח המקוון למע"מ לעסקים קטנים, וזאת בניגוד לעמדת רשות המסים, כך נמסר מהלשכה. 

 

הבוקר (ג') ערכה ועדת הכספים דיון בנושא. יו"ר הוועדה משה גפני ביקש

מנציגי הלשכה להגיע להבנות עם רשות המסים עד להחלטה בנושא שתתקבל בשבוע הבא. גפני ציין כי אם לא יגיעו הצדדים להבנות, יביא החלטה משלו להצבעה בוועדת הכספים בשבוע הבא.

 

רבים מחברי הוועדה הביעו תמיכה בעמדת הלשכה, בהם חברי הכנסת מרינה סולדוקין, רוחמה אברהם, ראלב מג'אדלה וציון פיניאן. סולודקין ציינה בדיון כי עוסקים קטנים רבים אומרים שלא יוכלו לשרוד את המעבר לדיווח המקוון, "שעלותו נאמדת בעשרות אלפי שקלים לשנה לכל עוסק".

 

גפני אמר שהמתווה הנוכחי, שלפיו בינואר 2012 יתחילו לדווח חברות ומלכר"ים שעד היום לא נכללו במעגל הדיווח, יעבור שינוי בכל מקרה. שורש המחלוקת בין הרשות ללשכה נותר הכוונה להחיל דיווח מקוון על חברות עם מחזור של חצי מיליון שקל ועוסקים עצמאיים עם מחזור של מיליון שקל.

 

עו"ד יהודה טלמון, נשיא להב (לשכת הארגונים והעסקים בישראל), הביע בדיון תמיכה בדחיית החלת הדיווח המקוון על כל העסקים ל-2014, ללא החלה מדורגת של הדיווח מ-2012 לעסקים בעלי מחזור מעל מיליון שקלים.

 

טלמון הדגיש כי הפתרון של דיווח מקוון אינו מסייע במאבק בתופעת ההון השחור, וכי אין שום מכנה משותף בין אי דיווח לבין דיווח מקוון. "דיווח מקוון עלול להגדיל את תופעת ההון השחור, שכן על מנת להימנע מעלויות המימון של דיווח מקוון, בעלי העסקים יעדיפו שלא לדווח על המס בכלל". בנוסף הבהיר עו"ד טלמון כי יישום הדיווח המקוון יוביל לקריסת העסקים הקטנים שכורעים גם כך תחת נטל הבירוקרטיה והרגולציה.

 

לדברי טלמון, החלת הדיווח המקוון נועדה להילחם בחשבוניות הפיקטיביות, אולם תופעה זו אינה מאפיינת עסקים קטנים. על רשויות המס. לדבריו המדינה צריכה "לבחון אמצעים אשר יקלו על סקטור העסקים הקטנים, יאפשרו את הישרדותם ולא יגדילו את נטל עלויות קיומם, עד כדי שיתוק מגזר זה".

 

גם פורום המסים של לשכת עורכי הדין, בראשות עוה"ד זיו שרון ומאיר לינזן, שלח לפני כיומיים מכתב תגובה ליו"ר ועדת הכספים, שבו הוצגה התנגדותם להרחבת חובת הדיווח המקוון על עסקים ומשרדים שמחזור הכנסותיהם נמוך מ- 4 מיליון שקל. לדבריהם: "החלה זו תפגע באיתור חשבוניות פיקטיביות, תעמיק את הבירוקרטיה ותחשוף עסקים קטנים לקנסות ולעיצומים פליליים שלא לצורך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x