שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

גם נוֹבּל מתחיל בחלומות שנה א'

אילו הייתי מוצא עבודה אחרי התואר הראשון הייתי היום מהנדס מצליח, אך לא זוכה בנובל

פרופ' דניאל שכטמן 09:0731.10.11

התחלתי ללמוד בטכניון ב־1962. חלק משירותי הצבאי לפני לימודיי העברתי בחיפה, ובכל בוקר חלפתי למרגלות המדרגות המטפסות לבניין הטכניון הישן המפואר מאוד. הייתי שואל את עצמי תמיד אם אי פעם אזכה לעלות במדרגות האלה כסטודנט. חלום חיי מאז הילדות היה להיות מהנדס מכונות, ואחרי הצבא עברתי את הבחינות והתקבלתי לטכניון.

 

לא אשכח את היום הראשון ללימודים. כינסו את כולנו באולם צ'רצ'יל, המיועד לטקסים והסבירו לנו מה עומד לקרות. היינו זרים, לא הכרנו זה את זה, אבל מבינים שאנו עומדים להעביר ביחד ארבע שנים מחיינו, ובכיתה שלי היו 80 בנים ורק בת אחת. זה היה יום נהדר כי סוף סוף הגשמתי חלום. למרות זאת, החלום להיות מהנדס מכונות לא הוגשם במלואו.

 

כשסיימתי ללמוד לא הצלחתי למצוא עבודה. השנה היתה 1966, בארץ היה מיתון ולא היו משרות למהנדסי מכונות. במקום להשתלב בשוק העבודה התחלתי תואר שני במדעי המתכות. זו היתה נקודה קריטית בקריירה שלי. עד אז אהבתי הנדסה, אבל בזכות הלימודים לתואר השני התאהבתי במדע והמשכתי לדוקטורט. אחר כך המשכתי לפוסט־דוקטורט בארה"ב, וכשהוצעה לי משרה בטכניון חזרתי ארצה. אילו הייתי מוצא עבודה אחרי התואר הראשון אולי הייתי היום מהנדס מצליח - אבל לא הייתי מקבל השנה פרס נובל.

 

אני מאמין באקדמיה. העשור הנוכחי הרבה יותר טוב להשכלה הגבוהה לעומת העשור הקודם הנורא. ממשלות באות והולכות, אבל האוניברסיטאות נשארות לנצח. אוניברסיטה בונים למאות שנים. לפעמים יש לנו ממשלה תומכת כמו עכשיו, ולפעמים לא. אבל אנחנו תמיד שורדים, בתנאים יותר או פחות טובים.

 

אני גם מאוד מאמין בחיים בישראל. יש פה לימודים ברמה גבוהה, עבודה טובה, ובעיקר משמעותית העובדה שכאן השפה היא התרבות. בשום מקום אחר אין עם שלם שמדבר באותה השפה, ולכן זה בעיניי הבית. אני נהנה מתנאים טובים בארץ וגם הייתי יכול לקבל אותם בחו"ל, לו רציתי. הייתי יכול לקבל לא מעט הצעות מפתות בחוץ, אבל אני תמיד חוזר לכאן. רכב יותר יפה הוא לא מה שחשוב לי.

 

הלוואי שכל הסטודנטים ייהנו כמוני מהלימודים. אני מאחל לכל הסטודנטים בישראל שייהנו ושינצלו את השנים ללימודים, כי זאת העבודה שלהם בעיניי. חבל שיש מי שאינם יכולים לראות בלימודים את מקום העבודה הזה. אני הוקסמתי מהתחום החדש שלמדתי כשהגעתי אל הטכניון. הרי בסופו של יום, המפתח להצלחה הוא לעשות את מה שאתה אוהב.

 

פרופ' דניאל שכטמן מהטכניון, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2011

בטל שלח
    לכל התגובות
    x