$
בארץ

הממשלה אישרה פה אחד את פרק המיסוי בדו"ח טרכטנברג

בין הסעיפים שאושרו: הפחתה מדורגת של מכסים עד 2017, העלאת מס החברות ל-25%, ביטול ההעלאה המוכננת של הבלו על הבנזין ב-40 אגורות בינואר הקרוב וביטול מסי קנייה על טלפונים סלולריים החל מ-2013. נתניהו ושטייניץ: משקי בית יחסכו אלפי שקלים בשנה. טרכטנברג בירך: "זה שינוי מהותי במערכת המס הישראלית"

תומר אביטל 19:1830.10.11

דו"ח טרכטנברג חצה הערב (א') משוכה נוספת. הממשלה אישרה לפני זמן קצר פה אחד אמש את פרק המסים בדו"ח ועדת טרכטנברג. הדיון נערך בצפת, לרגל פתיחת בית הספר לרפואה בעיר.

 

הדו"ח זכה לאישור לאחר ששרי האוצר והתמ"ת הגיעו לפשרה סביב הפחתות המכס. לפי הפשרה, בין השנים 2012

ל- 2014 תתבצע הפחתה מדורגת של 50% מהמכסים והפחתה מיידית של 100% על חלק מהמכסים. ככל שייחתמו הסכמים, בשנים 2013-2017 יופחתו יתר המכסים בהדרגה לצד חתימה על הסכמי סחר. במידה ולא יחתמו הסכמי סחר סוכם כי בשנת 2013 יופחתו עוד כ-10% ובשנת 2014 עוד 15% מהמכסים.

 

לדברי האוצר, אחת המשמעויות של מהלך זה היא כי אנו צפויים לראות כבר בזמן הטווח הקרוב הפחתת מחירים של מוצרים שאינם מיוצרים בישראל. בנוסף, שר האוצר יקים 2 צוותים לטיפול בהון השחור ולבדיקת חברות ארנק בישראל: יחידים המתאגדים כחברה ומשלמים מס מופחת על עבודה ומשיכת דיבידנדים.

 

העלאת מס החברות

 

אחת ההמלצות העיקריות בדו"ח שמטרתה להכניס כסף לקופת המדינה וצמצום פערים, היא העלאת מס החברות בחזרה ל-25% בשנת 2012. זאת לאחר כמה שנים של ירידה עקבית, שהביאה את מס החברות השנה ל-24%, ושהיתה אמורה בסופו של דבר להציבו על 18% בלבד. לצד זאת, ייעצר מתווה ההפחתה של שיעורי המס ליחידים. יו"ר ועדת הכספים משה גפני, עם זאת, מתכנן להביא בקרוב לדיון הצעה לפיה מתווה הפחתת המס הישיר תמשיך לפעול - אך רק לעשירוני מעמד הביניים.

 

כמו כן, הוחלט לבטל את הוראת השעה להעלאת תקרת ההפרשות לביטוח לאומי, ולדחות בשנתיים את העלאת הפרשות המעסיקים - אף שצעד זה יפגע באיתנות המוסד. שר האוצר החליט על צעד זה כדי לתמוך במעסיקים.

 

הבלו לא יעלה

 

המלצות נוספות שנתקבלו כוללות צעדים להפחתת יוקר המחייה, כגון ביטול ההעלאה המתוכננת של הבלו על הבנזין ב-40 אגורות בינואר הקרוב, וביטול ההעלאה המתוכננת בשיעור של 20 אגורות על המס על הסולר לתחבורה ציבורית.

 

הממשלה אישרה גם הענקת שתי נקודות זיכוי לאבות עבור כל ילד עד גיל 3, דבר האמור להיטיב עם הורים לילדים קטנים שנאלצים לעמוד בעלות גבוהה של טיפול בילדים. שווי ההטבה: 418 שקל.

 

הצעת המחליטים כוללת גם בשורה משמחת לרוכשי הטלפונים הסלולריים: לפי ההצעה, החל מ-2013 יבוטלו מסי הקנייה על טלפונים סלולריים ועל מוצרי אלקטרוניקה בידורית דוגמת טלוויזיות.

 

נתניהו ושטייניץ אמרו כי משקי בית יחסכו אלפי שקלים בשנה, אך הדגישו כי "לא ניכנס להרפתקאות תקציביות שיעמידו בסכנה את יציבות המשק". טרכטנברג עצמו אמר כי "זה שינוי מהותי במערכת המס הישראלית".

 

ההטבות ייכנסו לתוקף ב-1.1.2012 אחרי אישור בכנסת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x