$
בארץ

בבוקר שאחרי ההפגנות: הממשלה צפויה לאשר המלצות המסים של טרכטנברג

בין היתר, מס החברות יועלה בחזרה ל-25%, יוטל "מס עשירים" בשיעור של 2%, מדרגת המס העליונה תגדל ל־48%, ומס הקנייה על טלפונים סלולריים ומוצרי אלקטרוניקה יבוטל

הדר קנה, עומר כביר ותומר אביטל 06:5630.10.11

הממשלה צפויה לאשר היום (א') את פרק המסים בדו"ח ועדת טרכנטנברג. את הישיבה תקיים הממשלה בצפת, לרגל פתיחת בית הספר לרפואה בעיר. הצעת המחליטים שהוגשה לממשלה לא מציגה שינויים גדולים לעומת הדו"ח, שנחלק לשני חלקים עיקריים: מחד, העלאת מסים לעשירים ולחברות, שנועדה להקטין את הפערים החברתיים ולממן את שאר חלקי הדו"ח; מנגד, הפחתת מסים, הענקת נקודות זכות וביטול מכסים - מהלכים שנועדו להקל את יוקר המחייה.

 

אחת ההמלצות העיקריות בדו"ח שמטרתה להכניס כסף לקופת המדינה, היא העלאת מס החברות בחזרה ל־25% בשנת 2012. זאת לאחר כמה שנים של ירידה עקבית, שהביאה את מס החברות השנה ל־24%, ושהיתה אמורה בסופו של דבר להציבו על 18% בלבד.

 

לצד זאת, ייעצר מתווה ההפחתה של שיעורי המס ליחידים ומדרגת המס העליונה - לאלו המרוויחים מעל 40 אלף שקל בחודש — תגדל משיעור של 44% מס ל־48% מס. בנוסף, החל מ־2012 יוטל "מס עשירים" בשיעור של 2% על הכנסה העולה על סכום של מיליון שקל לשנה (83 אלף שקל לחודש).

 

עוד צעדים שמטרתם להעשיר את קופת המדינה הם העלאת המס על דיבדינדים, רווח הון ומס שבח מ־20% ל־25% למי שאינו בעל מניות מהותי (פחות מ־10% ממניות החברה), ומ־25% ל־30% לבעל מניות מהותי.

 

כמו כן, הוחלט לבטל את הוראת השעה להעלאת תקרת ההפרשות לביטוח לאומי, ולדחות בשנתיים את העלאת הפרשות המעסיקים. ממשרד האוצר נמסר כי בינתיים המדינה תספוג את אובדן ההכנסה מכך.

 

לצד זאת, בדו"חותיה המליצה ועדת טרכטנברג שלא להפחית את שיעור המע"מ, העומד כיום על 16%. בהצעת המחליטים אימצו זאת ואף מבוטלת הפחתת המע"מ לשיעור של 15.5% שהיתה צפויה ב־2013.

 

הטלוויזיה תעלה פחות

 

בחלקה השני של הצעת המחליטים יידונו נושאים שמטרתם להקל על יוקר המחייה בישראל. אחת ההמלצות הינה ביטול ההעלאה המתוכננת של הבלו על הבנזין ב־40 אגורות בינואר הקרוב, וביטול ההעלאה המתוכננת בשיעור של 20 אגורות על המס על הסולר לתחבורה ציבורית.

 

בהמשך לכך, בעקבות מחאת העגלות, המליצה ועדת טרכטנברג על הענקת שתי נקודות זיכוי לאבות עבור כל ילד עד גיל 3, דבר האמור להיטיב עם הורים לילדים קטנים שנאלצים לעמוד בעלות גבוהה של טיפול בילדים. שווי ההטבה: 418 שקל.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", הכפלת מס ההכנסה השלילי לאמהות עובדות לא תידון בפרק המסים, והדיון בה נדחה למועד לא ידוע. לעומת זאת, ובניגוד לפרסומים , הפחתות המכס נותרו בדו"ח ולא נדחו בשנה. על פי הצעת המחליטים, יתקיים מתווה מדורג של הפחתת מכסים על כל סוגי הסחורות, כאשר בשלב הראשון יופחתו שיעורי המכס ב־50% עד לינואר 2012, ובשלב השני יופחתו המכסים ל־0% בתוך שנה. אולם, ההצעה השאירה בעניין זה פתח לשינויים בענפים שונים במשק, שייבחנו בהמשך.

 

הצעת המחליטים כוללת גם בשורה משמחת לרוכשי הטלפונים הסלולריים: לפי ההצעה, החל מ־2013 יבוטלו מסי הקנייה על טלפונים סלולריים ועל מוצרי אלקטרוניקה בידורית דוגמת טלוויזיות. המשמעות היא הוזלה של מאות שקלים במחירם של מכשירים כמו אייפון, אייפד וסמארטפוני גלקסי.

 

כיום, מחיריהם של טלפונים סלולריים ומוצרי אלקטרוניקה בידורית מורכב ממס קנייה בשיעור של 15%, שאליו נוסף גם מע"מ בשיעור 16%. מכיוון שהמע"מ משולם על מחירו של המוצר בתוספת מס הקנייה, יוצא שבפועל המס על מכשירים מסוג זה עומד על 33.4%. ביטול מס הקנייה יקטין לפיכך ביותר מחצי את שיעור המס שמשולם על כל מכשיר (ראו דוגמא).

 

פרט לטלפונים סלולריים יבוטלו מסי הקנייה גם על מוצרים דוגמת טלוויזיות, נגני DVD ובלו־ריי, מערכות קול ומגברים ומקרנים. מחירי מוצרים אלו צפויים לרדת בשיעור שיכול להגיע לאלפי שקלים.

 

המהלך התקבל בברכה בקרב גורמים הפועלים בתחום יבוא ומכירת מכשירי סלולר. "אנחנו מברכים על כל צעד שיוזיל את המחירים ויביא אותם לרמה הקרובה ביותר למחירים באירופה ובארה"ב", אמר חיים זגורי, מנהל חנות iStore שמתמחה ביבוא עצמאי ומכירת מוצרי אפל. "אין שום הבדל בין האייפון, שהוא מחשב בגודל כף יד, לבין מחשב רגיל שעליו אין מס קנייה, ואין שום סיבה שיהיה עליהם מס".

 

"לא ניכנס להרפתקאות תקציביות"

 

במסגרת אישור פרק המסים, צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לומר כי "משקי בית רבים יחסכו אלפי שקל בשנה ואף יותר בזכות אישור ההמלצות הללו, וזוהי רק ההתחלה. בשבועות הקרובים יאושרו חלקים נוספים בדו"ח טרכטנברג במטרה להפחית את יוקר המחיה בישראל". עם זאת, ידגיש כי "לא ניכנס להרפתקאות תקציביות שיעמידו בסכנה את יציבות המשק".

 

שר האוצר יובל שטייניץ אמר בהקשר זה כי "אנו צועדים צעד חשוב נוסף להפחתת יוקר המחיה ולהקלה על הצרכן". עם זאת, שטייניץ הבהיר כי "חשוב לנקוט צעדים אלו בזהירות, ולאפשר לתעשייה ולשוק התעסוקה להסתגל לשינויים ולהתמודד עם המכסים המופחתים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x