$
בארץ

משרד התשתיות: להקים שני מתקני קליטת גז - בעכו ובחוף דור

בדיון סגור לציבור שיתקיים מחר, ימליץ המשרד על הקמת שני מתקנים יבשתיים במקום אחד

ליאור גוטמן 08:4126.10.11

משרד התשתיות ימליץ מחר (ה') על הקמת שני מתקנים יבשתיים לקליטת גז טבעי - האחד באזור עכו והשני באזור חוף דור, כך נודע ל"כלכליסט". כיום קיימת רק נקודת קליטה אחת שמחברת את מאגר הגז ים תטיס לעיר אשדוד, ועד כה דנו רק בהוספת מתקן קליטה אחד.

 

מהמידע שהופץ לקראת הדיון

שייערך מחר במשרד התשתיות בירושלים, עולה שמתקן חוף דור נקרא כך רק משיקולי נוחות, אך למעשה הוא מתוכנן לקום על שטח של כ־105 דונם בין כביש החוף למועצה המקומית פורדיס. מיקומים אלו מועדפים משום שהם קרובים למערכת ההולכה הארצית של הגז ומשום שבשטחם לא צפויה פגיעה בטבע באופן יחסי. הוועדה שדנה בתוכנית המתאר הארצית להקמת מערכת הולכת גז טבעי (תמ"א 37) מורכבת מנציגי משרדי הפנים, התשתיות והגנת הסביבה. הוועדה תדון ב־19 מיקומים אפשריים להקמת מתקני קליטת גז, ובהם מפעל תעשיות אלקטרו־כימיות בעכו, שנרכש לאחרונה על ידי קבוצת דלק - השותפה העיקרית במאגרי הגז שהתגלו מול ישראל.

 

בתוך כך, שורת ארגונים חברתיים צפויים לחדש את המחאה נגד הקמת נקודות קליטה ביבשה, והם יפגינו מחר מול משרד התשתיות שסגר באופן מפתיע את הישיבה לציבור. המדינה אמנם בוחנת גם אפשרות של הקמת מתקני קליטה בלב ים, אך הדבר כרוך בעלויות הקמה גבוהות מאלו של מתקן יבשתי.

 

משרד התשתיות בתגובה: "התוכנית למתקני טיפול וקבלת גז טבעי - תמ"א 37/ח, נמצאת בשלבי תכנון ואיתור מתחמים ימיים ויבשתיים למתקנים אלו. החלטה לגבי מיקום המתקנים, תתקבל לאחר שיבוצעו כל התהליכים והדרישות של מוסדות התכנון ומשרדי הממשלה השונים, לרבות תסקיר השפעה על הסביבה, אישורי מערכת הביטחון וגופים נוספים. כידוע, משרד התשתיות הלאומיות מקדם את אספקת הגז טבעי לישראל וקליטתו במספר מתחמים בצורה בטוחה ויעילה, זאת על מנת להגדיל את אמינות אספקת הגז הטבעי לצפון ולכלל רחבי ישראל לטובת כלל ציבור הצרכנים". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x