$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": משרד התשתיות האריך את רישיונות הקידוח לנובל אנרג'י

מאחורי ההחלטה עמד החשש כי נובל תמקד את משאביה בקידוחים חדשים, כדי לא לאבד רישיונות, ותעכב את הפקת הגז מ"לווייתן" ו"תמר"

ליאור גוטמן 06:5716.10.11

 

משרד התשתיות הלאומיות נתן לחברת נובל אנרג'י מתנה לחג הסוכות. ל"כלכליסט" נודע שהמשרד הודיע לחברה האמריקאית שהוא יאריך את כלל רישיונות

הקידוח שבידה ב־18 חודשים.

 

נובל אנרג'י מחזיקה ברישיונות קידוח לחמישה מאגרים פוטנציאליים שאמורים היו להסתיים בדצמבר 2011 ובשישה רישיונות שאמורים היו להסתיים בפברואר 2012. נובל משמשת כקבלנית הקידוח במאגרים, ובחלק מהם היא בעלת האחזקות העיקרית לצד דלק אנרגיה ורציו.

 

רישיונות חיפוש ניתנים בדרך כלל לתקופה של שלוש שנים שבמסגרתה חייב היזם להראות התקדמות. הארכת הרישיונות לנובל אנרג'י אמורה לסייע לחברה לחלק טוב יותר את שלוש אסדות הקידוח שהיא מפעילה בישראל, בקידוחי "תמר", "נועה צפון" ו"לווייתן", כך שחשש מאיבוד רישיון לא יסיט את עבודות הקידוח לאתרים אחרים, מה שיפגע בצריכת הגז של ישראל בטווח הקצר והבינוני. נוסף על כך, במשרד התשתיות קיימת נטייה להאריך ב־18 חודשים גם את ששת רישיונות פלאג'יק, שסמוכים למבנה לווייתן.

 

המשק הישראלי נשען כרגע רק על מאגר "ים תטיס", כאשר המאגר הבא שייכנס לעבודה אמור להיות "נועה צפון", שיספק גז טבעי בספטמבר הקרוב. המאגר הבא "תמר" אמור להפוך למסחרי בתחילת 2013.

 

ל"כלכליסט" נודע שזמן קצר לפני חג הסוכות ערכו נובל אנרג'י וקבוצת דלק, שמחזיקות במאגר "ים תטיס", כנס לקוחות, שבו הוסבר על קצב התדלדלותו של מאגר "ים תטיס" תוך אזהרה שהמאגר נמצא בסוף חייו ולא מן הנמנע שבשנה הבאה ייתכנו הפרעות שאיבה ממנו שישפיעו על קצב הזרמת הגז לישראל.

 

נכון להיום אין הפרעה באספקת הגז לכלל הלקוחות. אזהרה זו הובילה את שר התשתיות עוזי לנדאו להודיע טרם החג שהוא מגביל את קצב צריכת הגז של חברת החשמל ממאגר ים תטיס לכ־83% מהכמות הקבועה עד לסוף 2013. ההוראה נובעת מחשש שבקיץ 2012 תישאר ישראל ללא אספקת גז טבעי במשק.

 

בעקבות החלטת השר תיאלץ חברת החשמל להפעיל חלק ממתקניה באמצעות סולר או מזוט, שמחירם גבוה משמעותית ממחיר הגז, וכתוצאה מכך עלולים תעריפי החשמל לעלות ב־20%–25% בקיץ הקרוב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x