בארץ

הסגל הזוטר הכריז: שביתה ביום הראשון ללימודים

הסגל הזוטר ממשיך למחות על תנאי העסקתו ודורש מהוועדה לתכנון התקצוב בראשות מנואל טרכטנברג הקצאה של כ-60 מיליון שקל מתקציב הרפורמה בהשכלה הגבוהה למימוש דרישותיו

הפורום המתאם של ארגוני הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות הודיע היום (ג') כי בכוונתו להשבית את היום הראשון ללימודים, בסוף החודש, לאות מחאה על תנאי העסקתו. הסגל הזוטר דורש להפסיק את העסקת אנשיו במתכונת קבלנית ומבקש מהוועדה לתכנון התקצוב בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג הקצאה

של כ-60 מיליון שקל מהכספים שיועדו לרפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה.

 

60 מיליון השקל אמורים לממן את דרישותיו של הסגל הזוטר, ביניהן הפסקת פיטוריהם של אנשיו מדי סמסטר ולהתחיל להעסיקם במתכונת רב-שנתית, העלאת שכרם של עוזרי ההוראי, הפסקת המתכונת הנוכחית בה מועסקים מורים מן החוץ, הסדרת מערך מלגות הקיום והמחקר ופתיחת אפשרויות קידום נוספות שלטענת הסגל אינן קיימות כיום.

 

ד"ר דניאל מישורי, יו"ר צוות המו"מ של הפורום המתאם של ארגוני הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות, מסר: "אנו נאלצים לנקוט בצעדים חריפים לאור אי התקדמותו של המו"מ מול ועד ראשי האוניברסיטאות, ולאור התעלמות הות"ת בראשות הפרופ' טרכטנברג מהצורך להסדיר את מעמד הסגל האקדמי הזוטר, למרות נסיונות הידברות שנמשכים יותר משנה. ההצעות שהועלו עד היום במו"מ הינן חלקיות ברצינות בלבד. קצב הדיונים אינו רציני: בשתי פגישות בחודש אי אפשר לפתור בעיות. על חלק מהנושאים לא קיבלנו כל תשובה. לא ניתן לשמור על רמה גבוהה של הוראה ומחקר באוניברסיטאות ללא מתן תנאים נאותים לחברי הסגל האקדמי ה'זוטר', רבים מהם בעלי תואר ד"ר. ההשבתה ביום הראשון ללימודים הינה המהלך הראשון בסדרת צעדים שבהם ננקוט עד אשר ייחתם הסכם".

 

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר: "צר לנו על הודעת הסגל הזוטר. בימים אלה מתנהל מו"מ אינטנסיבי המנוהל בתום לב ע"י ועד ראשי האוניברסיטאות, אנו מקווים ומאמינים שהצדדים יגיעו להבנה בהקדם".

 

באוניברסיטאות בישראל יש כיום כ-9,300 חברי סגל אקדמי זוטר המלמדים כמחצית מכלל שעות ההוראה.  

 

"דרישות הסגל הזוטר חריגות בהיקפן"

 

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בתגובה: "לצערנו, במקום להמשיך ולקיים מו"מ רציני מתוך רצון אמיתי למצוא פתרונות, בוחרים נציגי הסגל הזוטר להודיע כבר כעת, באמצע מו"מ וימים רבים לפני פתיחת שנת הלימודים, כי הם בחרו בדרך של השבתה, שמטרתה בראש ובראשונה לפגוע בסטודנטים ובהשכלה הגבוהה בישראל. דרישות הסגל הזוטר חריגות בהיקפן והן עולות בהרבה על מה שניתן במשק ועל ההסכם עם הסגל האקדמי הבכיר.

 

"רק לפני שנתיים נחתם הסכם עם הסגל הזוטר במסגרתו הוסדרו כלל התנאים הסוציאליים של העובדים והוענקו להם תוספות שכר של עשרות אחוזים, ועכשיו הם מעלים דרישות חדשות, שעיקרן סידור עבודה לקבוצה מצומצמת מכלל הסגל הזוטר במדינת ישראל.

 

"הסגל הזוטר אינו מיקשה אחת ואין דין תלמידי המחקר, שהם ליבת המחקר והעתודה המדעית של האוניברסיטאות, כדינם של מורים מן החוץ ועמיתי הוראה שאינם עוסקים במחקר, מרוויחים מאות שקלים לשעת עבודה, ולרובם מקום עבודה מרכזי אחר.

 

"ור"ה קורא לסגל הזוטר לחזור לשולחן המו"מ לדיון ענייני מבלי להשתמש באופן ציני ובלתי ראוי בגל המחאה הציבורית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x