$
בארץ

חדו"ש מברכת על מסקנות טרכטנברג: "בלי שילוב החרדים בתעסוקה לא יהיה צדק חברתי"

העמותה לחופש דת ושוויון עודדה את יישום ההמלצות הנוגעות לתעסוקה: "נתניהו צריך לעמוד בלחץ ולהפסיק למכור את ישראל למפלגות החרדיות"

תומר אביטל 15:3328.09.11
עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון בירכה את הדו"ח הסופי של ועדת טרכטנברג שהוצג השבוע לציבור, ואף אמרה ביחס לפרק שהתייחס לתעסוקת חרדים כי "עתיד מדינת ישראל והמשק הישראלי תלוי ביישום ההמלצות. בלי שילוב החרדים בתעסוקה לא יהיה צדק חברתי, ובלי תוכנית ליבה והגבלת הלימודים בישיבה,
האברכים לא ישתלבו והנטל על מעמד הביניים רק יגבר".

 

מניתוח הדו"ח שערכה העמותה, עולה כי ההמלצות כוללות הנהגת תוכנית ליבה בכל בתי הספר היסודיים החרדיים, כולל פיקוח אפקטיבי ומבחני מיצ"ב. כמו כן, אם ייושמו ההמלצות, אז הרוב המכריע של האברכים יפסיקו לקבל מימון מהמדינה רק במשך 5 שנים. מדובר בקצבת הכולל בסך 900 שקל לחודש שניתנת היום לכ-70 אלף אברכים בעלות של כ-750 מיליון שקלים לשנה. מטרת ההמלצה היא להוציא שליש מהאברכים לעבודה.

 

בנוסף, הגדלת סף התלמידים המינימלי לכוללים מ-15 ל-50 אברכים, כפי שמוצע, תאפשר פיקוח על תופעת התלמידים הפיקטיביים. המשמעות היא גם סגירתם של מאות כוללים.

 

לבסוף, הצעד שדורש להפסיק את התמיכה בתלמידי ישיבות וכוללים מחו"ל, לדברי העמותה, יוציא ממעגל הקצבאות 15,500 תלמידים. המשמעות התקציבית: חיסכון של 130 מיליון שקל.

 

בדו"ח אין התייחסות לגובה התקציב הכולל שיופנה לאוכלוסיה החרדית. מקור בוועדה אמר ל"כלכליסט" כי הקיצוץ במספר הנתמכים לא צפוי לפגוע בהיקף הכספים שהמדינה מקצה לנושא: מיליארד שקל בשנה. ככל הנראה מספר הנתמכים הקטן יזכו לקצבאות מוגדלות.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, קרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, "ליישם את ההמלצות במלואן ולא להתחמק מהן". רגב הוסיף כי על נתניהו "לעמוד בלחצים ולא להמשיך למכור את עתיד כלכלת ישראל למפלגות החרדיות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x