$
בארץ

מחיר הבנזין יעלה ב-2 אגורות באוקטובר

מהחודש הבא יעמוד מחיר ליטר בנזין על 7.29 שקלים. עמלת התדלוק תעלה מ-13 אגורות ל-21 אגורות. לנדאו: "האוצר ממשיך לחלוב את הציבור"

ליאור גוטמן 12:2727.09.11
מינהל הדלק שבמשרד התשתיות הלאומיות הודיע היום (ג') שבתחילת חודש  אוקטובר יעלה מחיר הבנזין ב-2 אגורות לליטר. לפיכך, מחיר ליטר בנזין ברמת אוקטן 95 נקבע על 7.29 שקלים.

 

העלייה במחיר מיוחסת בעיקר להעלאת המס על הדלק (בלו) ב-10 אגורות, מהלך שעליו הכריז האוצר

כבר לפני חודשיים.

 

כזכור, בסוף יולי הכריז שר האוצר על הורדה זמנית של המס המוטל על בנזין ברמה של 30 אגורות לליטר, מהלך שבוצע לתקופה מוגבלת של 60 יום. בתחילת אוגוסט עלה המס המוטל על בנזין באופן חלקי וברמה של 20 אגורות לליטר, ואילו בתחילת אוקטובר תושלם העלייה במס שקוזז לפני כחודשיים במלואה.

 

גורמים במשק האנרגיה מסבירים שבתקופה האחרונה נרשמה ירידה במחיר חבית הנפט (שהבנזין הוא תוצר זיקוק שלו) ובשער הדולר, כך שאלמלא החזרת שיעור המס לרמתו מתחילת הקיץ הייתה עשויה להירשם דווקא ירידה של כ-7 אגורות במחיר ליטר בנזין.

 

גם עמלת התדלוק תתייקר

 

עמלת התדלוק לשירות מלא השתנתה אף היא, ותעלה את מחיר הבנזין ב-21 אגורות במקום 13 אגורות עד היום, כך שמחיר ליטר בנזין בשירות מלא נקבע על 7.5 שקלים. מחיר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי באילת (לא כולל מע"מ) נקבע על 6.28 ש"ח לליטר, עלייה של 2 אגורות ביחס לתחילת ספטמבר. עמלת התדלוק לשירות מלא באילת נקבעה על 18 אגורות לליטר.

 

פילוח מרכיבי המס וחומר הגלם מעלה שמכל ליטר בנזין שנרכש בתחנה בשירות עצמי, 54% מיועד למסים – 40% למס ישיר (בלו) ו14% מע"מ. שיעור מרווח השיווק של חברות הדלק, שקוצץ על ידי משרדי האוצר והתשתיות רק לפני מספר שבועות בכרבע מהיקפו, הוא 8%. שאר מרכיבי המחיר מיוחסים למחיר הבנזין באגן הים התיכון (ירידה של כ-5.7% לעומת המחיר בסוף החודש שעבר) ולשער הדולר (עלייה של כ3.6% לעומת השער שנקבע לפני כחודש).

 

בתחילת 2012 אמור משרד האוצר להעלות את המס המוטל על בנזין ב-20 אגורות נוספות (סה"כ עלייה של 40 אגורות בשנתיים, מ-2011 ועד 2012), אולם דו"ח ועדת טרכטנברג, שהוצג רשמית אתמול, ממליץ לבטל את העלאת המס כולה, הן לגבי השנה הנוכחית והן לגבי השנה הבאה.

 

שר התשתיות, עוזי לנדאו, מסר בתגובה: "בפועל, צריך היה מחיר הדלק בתחילת החודש לרדת ב-7 אגורות, אך החלטת האוצר להעלות את הבלו ב-9 אגורות מביאה להתייקרות נוספת. האוצר בהתעקשותו ממשיך לחלוב את הציבור דווקא בתקופה בה הדבר הנכון הוא להוריד את נטל המסים, כפי שישראל ביתנו דורשת. מחיר הדלק הראוי הוא הוא סביב 5 שקלים לליטר. הורדת נטל המס תתן מענה מיידי לצורך הצודק שעלה מן הציבור להשאיר בידו הכנסה פנויה, במיוחד לאור העובדה שלציבור אין אלטרנטיבה אמיתית בתחבורה. אני שב וקורא לאוצר לאמץ מדיניות של הורדת המס על הדלק לכדי 30% ממחירו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x