$
בארץ

פרשת תנובה: הסתיימו חקירות זהבית כהן ואריק שור ברשות להגבלים עסקיים

הבוקר פשטו חוקרי הרשות על משרדי תנובה בגלילות, על רקע חשדות להפרת החוק להגבלים עסקיים, ובכלל זה אי העברת מידע לרשות - דבר שהוא בגדר עבירה פלילית

טל ליטמן ונעמה סיקולר 21:2825.09.11

הסתיימו חקירות בכירי תנובה ברשות להגבלים עסקיים. חקירת יו"ר תנובה, זהבית כהן, הסתיימה ב-21:00, ואילו חקירתו של מנכ"ל תנובה אריק שור הסתיימה ב-19:00. טרם נקבע מועד חדש לחקירה. הן התקיימו לאחר שהבוקר פשטו חוקרי הרשות להגבלים עסקיים על משרדי תנובה בגלילות. גורמים ברשות אמרו ל"כלכליסט" כי הפשיטה היא על רקע חשדות להפרת החוק להגבלים עסקיים, ובכלל זה אי העברת מידע ו/או העברת מידע חלקי לרשות.

 

זהבית כהן בדרך לחקירה (צילום: באדיבות חדשות 10) זהבית כהן בדרך לחקירה (צילום: באדיבות חדשות 10)

 

לאחרונה פנתה הרשות להגבלים לתנובה בבקשה לקבלת מידע; כרגע לא ברור האם מדובר בדרישה לדו"חות כספיים או למידע אחר. גורמים המעורים בחקירה אמרו כי ענקית החלב סירבה למסור לרשות מידע עסקי - סירוב שמהווה לכאורה, עבירה על חוק ההגבלים. כאמור, אי העברת מידע לרשות היא בגדר עבירה פלילית.

 

זהבית כהן ביציאה מהחקירה זהבית כהן ביציאה מהחקירה צילום: עמית שעל

 

מתנובה נמסר בתגובה: "נשתף פעולה באופן מלא עם כל בקשה ושאלה".

 

אריק שור בדרך לחקירה (צילום: באדיבות חדשות 10) אריק שור בדרך לחקירה (צילום: באדיבות חדשות 10)

 

תנובה מותקפת כעת בכמה חזיתות, לאחר שבחודש האחרון החל נגדה חרם צרכנים. בשבוע שעבר נחשפו בכלכליסט  נתוני סטורנקסט שמגלים את מה שמקררי החלב כבר גילו - חרם הצרכנים השפיע על נתח השוק של תנובה, אך לא באופן דרמטי. על חשבונה של תנובה התחזקו המחתרות טרה, שטראוס ואף מחלבות גד.

  

מגמה מעניינת נוספת שמגלים הנתונים היא כי כלל קטגוריית מוצרי החלב התכווצה במונחים כספיים מתחילת החודש, כאשר המגמה התעצמה בשבוע הראשון של החרם על תנובה.

  

נתוני סטור נקסט נחשבים בתעשייה לאמינים יותר מנתוני נילסן, וזאת משום שסטור נקסט מתבססת על נתוני אמת בקופות של רשתות השיווק השונות (ומקיפה כ-70% מהקופות בישראל) כאשר נילסן מבססת את נתוניה על סקר של פאנל צרכנים, וכן על נתוני קופות מהרשתות.

  

אתמול הוצגו ב"כלכליסט" נתונים של הימים האחרונים שהגיעו מרשתות השיווק וחשפו התמתנות בחרם, כאשר נתוני סטור נקסט הנחשפים כעת מתייחסים לשבוע שעבר ולא לשבוע הנוכחי. כמו כן נתוני סטור נקסט משקללים את קניות הצרכנים במקרר החלב וכן במעדניה.

  

נתוני סטור נקסט לשבוע שהחל ב-11 בספטמבר (באותו יום התקיימה הפגנת הסטודנטים מול ביתה של זהבית כהן, יו"ר תנובה, יום לפני תחילת החרם הרשמי שהחל ביום שני בערב באותו שבוע) חושפים נתח שוק של 53.4% לתנובה, לעומת נתח שוק של כ-56% בחודש אוגוסט. שטראוס נהנתה מנתח שוק של 25.3% באותו שבוע, לעומת נתח שוק של 24%-24.3% באוגוסט.

  

טרה חזרה למקום השלישי בשוק, לאחר שבימי מחאת הקוטג' היו שבועות בהם היא עברה את נתח השוק של שטראוס. החברה הציגה נתח שוק של 11.2% בשבוע שהחל ב-1 בספטמבר, לעומת נתח שוק של 10.2%-10.4% בחודש אוגוסט. הפתעה נוספת הגיעה מכיוונה של גד, שצמחה מנתח שוק של כ-2.8% באוגוסט לנתח שוק של 3.1% בשבוע של ה-11 בספטמבר וכן בשבוע שקדם לו.

  

כמו כן, מבחינת היקף השוק עמד שוק החלב לפי סטור נקסט על 157-149 מיליון שקל בשבוע המקביל באוגוסט, ואילו בשבוע של תחילת החרם על תנובה ירד היקף השוק כולו לכ-148 מיליון שקל. למעשה, בשבוע תחילת החרם רשם השוק כולו ירידה בהיקף הפעילות של כ-5.9% לעומת השבוע שהחל ב-28 באוגוסט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x