שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נתניהו באו"ם: הפלסטינים רוצים מדינה בלי שלום

אחרי שאבו מאזן הגיש בקשה לאו"ם להכרה במדינה ותקף את ישראל בחריפות, ראש הממשלה עלה כדי להגיב. "מדינת ישראל רוצה שלום עם מדינת פלסטין אבל הפלסטינים רוצים מדינה בלי שלום. אסור לכם לתת לזה לקרות"

ynet 21:1023.09.11

אחרי שהנשיא הפלסטיני קצר תשואות רמות בעצרת האו"ם בניו יורק בעקבות נאומו ההיסטורי, הגיע תורו של ראש ממשלת ישראל לעלות לדוכן הנאומים להציג את עמדתו.

 

אחרי שתקף את הפנייה הפלסטינית לאו"ם, קרא נתניהו לאבו מאזן לפתוח במשא ומתן באופן מיידי. "שנינו טסנו לניו יורק, שנינו באותה עיר, למעשה באותו בניין", אמר, "בוא נפגש היום, בבניין האו"ם. מי יהיה כאן כדי לעצור אותנו? אם אנחנו באמת רוצים שלום, מה ימנע מאיתנו להפגש היום ולהתחיל בשיחות השלום? אני מציע שנדבר בפתיחות, let's talk דוגרי".

 

לפני כן, מתח נתניהו ביקורת על אבו מאזן שסירב להיענות ליוזמות שהציגו האמריקנים לצדדים בשבועות האחרונים: "היו שם דבים שלא אהבתי, בעניין הגבולות למשל. היו שם דברים שאני מניח שהפלסטינים לא אהבו. אבל עם כל ההתנגדויות שלי, הייתי מוכן לנוע קדימה עם ההצעות הללו. אבו מאזן החליט שלא להצטרף אליי".

 

"האמת היא שישראל רוצה שלום"

 

"לא באתי כדי לזכות לתשואות, באתי לכאן לומר את האמת", אמר נתניהו בפתח נאומו, "האמת היא שישראל רוצה שלום, האמת היא שאני רוצה שלום, והאמת היא שבמזרח התיכון בכל עת ובוודאי בימים כאלה חייבים לעגן שלום בבטחון. האמת היא שאי-אפשר להשיג שלום דרך החלטות האו"ם אלא רק דרך משא ומתן ישיר בין הצדדים".

  

"האמת היא שעד עכשיו הפלסטינים סירבו לשבת למשא ומתן. האמת היא שמדינת ישראל רוצה שלום עם מדינת פלסטין אבל הפלסטינים רוצים מדינה בלי שלום והאמת היא שאסור לכם לתת לזה לקרות", הוא אמר לנוכחים באולם העצרת הכללית, אחרי שדווקא ציטט את הרבי מילובביץ' וכינה את האו"ם "בית של שקרים רבים".

 

ראש הממשלה הדגיש את חשיבות סידורי הביטחון, וקרבת השטחים הפלסטיניים לאוכלוסייה בישראל. "האם מישהו מכם היה מביא סכנה כל-כך קרוב לערים שלכם, למשפחות שלכם? ישראל מוכנה למדינה פלסטינית בגדה המערבית אך לא לעוד עזה. לכן אנו רוצים סידורי ביטחון מוסכמים שהפלסטינים מסרבים לדון בהם".

  

הוא פירט את הסיכונים שהם "בעיות של חיים ומוות עבור הישראלים". "כל הסדקים הללו – חייבים לאטום אותם לפני שבונים את המדינה הפלסטינית, לא אחרי. אחרת הבעיות האלה יתפוצצו בפרצוף שלנו ובפרצופו של השלום".

  

נתניהו הזכיר את הטרור האיסלאמי ודיבר על "המילים השערוריות של נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד בדוכן הזה אתמול. הוא רמז ש-11 בספטמבר היה קונספירציה האמריקנית. חלקכם יצאתם מן האולם – כולכם הייתם צריכים לצאת מן האולם". אז זכה לתשואות.

 

"ההתנחלויות הן תוצאה של הסכסוך"

 

"יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר שמהות הסכסוך הוא ההתנחלויות, זה נשמע לי מוזר", אמר נתניהו, "הסכסוך בינינו התחולל כמעט חצי מאה לפני שהיתה התנחלות אחת. אז אם מה שאבו מאזן אמר נכון, אני מניח שההתנחלויות שהוא מדבר עליהן הן תל אביב, חיפה, יפו, באר שבע. אולי לזה הוא התכוון כשאמר שישראל כובש אדמה פלסטינית 63 שנה, אני מקווה שמישהו יטרח לשאול אות ואת השאלה הזו כי זה מדגים אמת פשוטה: ליבת הסכסוך אינה ההתנחלויות, ההתנחלויות הן תוצאה של הסכסוך".

  

ראש הממשלה הזכיר בנאומו גם את גלעד שליט. "חמאס מפר את החוק הבינלאומי בכך שהוא מחזיק את החייל גלעד שליט 5 שנים בשבי. הוא לא קיבל ביקור אחד. גלעד שליט הוא הבן של נועם ואביבה שליט, הוא הנכד של צבי שליט, שניצל מהשואה כי הוא הגיע לישראל ב-1930 כנער. גלעד שליט הוא למעשה הבן של כל משפחה ישראלית. כל אומה שמיוצגת כאן צריכה לדרוש את שחרורו המיידי".

 

את נאומו סיים נתניהו בפנייה אישית לאבו מאזן: "הנשיא עבאס, אני מושיט את ידי, את היד של ישראל, אני מקווה מאוד שתאחוז בה. אנחנו שנינו הבנים של אברהם. אתם קוראים לו איברהים. אנחנו גרים באותה מדינה, הגורלים שלנו קשורים זה בזה". המילים האחרונות נאמרו בעברית: "העם שהלך בחושך ראה אור גדול. האור הזה חייב להיות אור השלום".

  

אבו מאזן ביקש הכרעה

 

הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, הגיש הערב (יום ו') למזכ"ל האו"ם באן קי-מון באופן רשמי את הבקשה להכרה במדינה, רגע לפני שהוא עלה על בימת הנואמים בעצרת הכללית של האו"ם. הפלסטינים מבקשים חברות מלאה באו"ם, אפשרות שתעניק להם את הסמכות לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג.

 

בראיון שהעניק הסביר שר החוץ ליברמן כי "שלוש פעמים הוא הזכיר את ערפאת. הוא דיבר על אסירים פוליטיים, כנראה גם רוצחי משפחת פוגל הם אסירים פוליטיים. מה שמאוד מעניין - הוא הזכיר את מדינות אירופה, הבנק העולמי. היחידים שהוא לא הזכיר אותם הם האמריקנים".

  

בפמלייתו של השר ליברמן הגיבו עוד במהלך הנאום לנטישתו את אולם העצרת ואמרו כי "אבו מאזן הגיע לאו"ם כחלק ממהלך מתריס נגד ישראל". גם השר יולי אדלשטיין עזב את מקומו.

  

מזכיר הממשלה, צבי האוזר, אמר כי "זהו נאום של האתמול. חבל שאבו מאזן אינו מסתכל קדימה ומבהיר שיש תקווה לשלום ונכונות פלסטינית למו"מ ללא תנאים מוקדמים".

 

אבו מאזן תקף בנאומו את ממשלת נתניהו, אך קרא לחידוש המשא ומתן והבהיר שאינו רוצה לבודד את ישראל. מהנאום נעדר ראש הממשלה בנימין נתניהו, והשרים אביגדור ליברמן ויולי אדלשטיין נטשו את האולם.

 

"אחרי 63 שנים, אחרי הנכבה - מספיק, די, די, די", אמר הנשיא הפלסטיני בנאומו, והוסיף כי הגיע הזמן ל"אביב פלסטיני" - רמז ל"אביב הערבי" ששינה את פני המזרח התיכון בשנה האחרונה. למרות הווטו האמריקני הצפוי, הוא ביקש ממועצת הביטחון להצביע בעד צירוף פלסטין לאו"ם: "התמיכה של מדינות במהלך שלנו פירושו ניצחון הצדק, החירות והחוק - וזה ייתן דחיפה עצומה לדרך השלום למען הצלחת המשא ומתן".

 

"תמיכתכם בכינונה של מדינה פלסטינית וקבלתה לאו"ם היא הסיוע הגדול ביותר שאתם יכולים להושיט למען השלום במזרח התיכון ובעולם כולו", הוסיף אבו מאזן, "הבאתי את המסר של עם אמיץ. פלסטין מתעוררת מחדש. הבה ויהיו כל עמי העולם עם העם הפלסטיני לקראת פגישתו ההיסטורית עם החירות והדמוקרטיה. הבה לא נצטרך לחכות זמן ממושך".

 

באן קי מון ואבו מאזן באן קי מון ואבו מאזן צילום: mct

 

אבו מאזן הבהיר כי אינו מבקש לבודד את ישראל וקרא לחידוש המשא ומתן הישיר. הוא אמר כי יתעקש על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ועל מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים, הכוללת את כל שטחי הגדה המערבית ורצועת עזה. לגבי הפליטים, הבהיר כי ידרוש "הסכם צודק ומוסכם". כמו כן, גינה את האלימות והטרור. הוא קרא להפסיק את הסבל ואמר כי הגיע הזמן ל"אביב פלסטיני". לדבריו, "אחרי 63 שנים, אחרי הנכבה - מספיק, די, די, די".

 

"אנחנו מושיטים את ידינו לממשלת ישראל ולעם הישראלי כדי לעשות שלום ואנחנו אומרים להם - הבה נבנה עתיד לילדינו, שייהנו מחירות ובטחון ושגשוג. נבנה גשרים של דו-שיח במקום מחסומים. הבה נבנה יחסים של שיתוף פעולה, שוויוניים, בין שתי מדינות שכנות, פלסטין וישראל במקום מדיניות הכיבוש וההתנחלות והלחימה וביטול האחר".

 

הוא תקף את המתנחלים ביהודה ושומרון ואמר כי הגיע הזמן שהפלסטינים יוכלו לחיות "בלי להיות חשופים למתנחלים ולכלבים שלהם". הוא הוסיף כי המתנחלים בונים את בתיהם על אדמות פלסטיניות ועוקרים את עצי הזית "בני מאות השנים". הוא ציטט את המשורר מחמוד דרוויש: "אנחנו עומדים כאן, נשארים כאן, נשארים כאן לנצח, יש לנו מטרה אחת אחת אחת אחת – שנהיה ונהיה".

 

"מדיניות ההתנחלות הישראלית", טען הנשיא הפלסטיני, "היא האחראית לכישלון החוזר ונשנה של תהליך השלום. מדיניות זו תחריב את סיכויי מימוש רעיון שתי המדינות שסביבו יש קונצנזוס בינלאומי. אני מזהיר ובקול גבוה - מדיניות ההתנחלות הישראלית מכוונת לפגוע בתשתית של הרשות הפלסטינית ואפילו לחסל אותה לגמרי".

 

על המאמצים הפלסטיניים להקים מדינה עצמאית אמר אבו מאזן: "אין דלת שלא נקשנו עליה. אין צינור שלא השתמשנו בו. אין דרך שלא הלכנו בה. אין גורם שלא פנינו אליו כדי להשפיע למען חידוש המשא ומתן". הוא הוסיף כי הפלסטינים פעלו באופן "חיובי" מול כול היוזמות וההצעות שהוצגו בפניה על-ידי הקהילה הבינלאומית.

 

"אבל כל המאמצים האלה", אמר הנשיא הפלסטיני, "כל הנסיונות הכנים התנפצו על סלע עמדותיה של ממשלת ישראל, שתמיד ניפצה את התקוות שמקורן היה ספטמבר שעבר. הממשלה הישראלית מסרבת לקבוע מקור סמכות לשיחות בהתאם לחוק הבינלאומי. ממשלת ישראל ממשיכה באופן נסער בבניית ההתנחלויות על אדמות מדינת פלסטין העתידית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x