$
בארץ

ארדואן מאיים: את המשט הבא ילוו ספינות קרב

ראש הממשלה הטורקי ממשיך לאיים על ישראל. לדבריו, למשטי הסיוע הטורקיים הבאים שיפליגו לרצועת עזה יתלוו ספינות מלחמה. בנוסף, הבהיר כי לא יאפשר לישראל להפיק לבדה את משאבי הטבע בים התיכון

רויטרס 21:3708.09.11

האם ישראל וטורקיה בדרך לעימות בלב ים? ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן הודיע הערב (יום ה') כי למשטי הסיוע הבאים שיפליגו מטורקיה לרצועת עזה, יתלוו ספינות מלחמה של הצי הטורקי. בדברים ששודרו ברשת "אל ג'זירה" הוסיף ארדואן כי טורקיה לא תאפשר לישראל להפיק לבדה את משאבי הטבע

בים התיכון - רמז לכך שהוא מצטרף לחזית הלבנונית נגד ישראל.

 

היחסים בין אנקרה לירושלים הידרדרו לשפל חדש בסוף השבוע, לאחר שישראל סירבה להתנצל על אירועי המשט לעזה ב-2010. ארדואן גירש את הדיפלומטים הבכירים בשגרירות הישראלית באנקרה, הודיע על הגברת הפעילות של הצי הטורקי במזרח הים התיכון, והכריז על ניתוק קשרי הסחר הצבאיים בין שתי המדינות.

 

עד היום מנעה ישראל כניסת ספינות שביקשו להעביר סיוע לרצועת עזה, בשל הסגר הימי שהוטל על האזור. בחודש יולי האחרון ניסה משט שני לצאת מטורקיה, ונעצר אף הוא בים.

  

במקביל להחרפת הטון מצד ארדואן, העריך שר החקלאות בממשלתו, מהדי אקר, כי "חקלאים וייצואנים בטורקיה יקחו בחשבון את הגישה המפונקת של ישראל, ויתנו את המענה הדרוש". לפי הדיווח בסוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה", השר הטורקי לא קרא לחרם על מוצרים חקלאיים מישראל, והוסיף כי אין לשתי המדינות קשרים רשמיים בתחום זה.

  

טורקיה ומצרים מתקרבות

 

מוקדם יותר דווח כי טורקיה מחממת את יחסיה הצבאיים עם מצרים. "מקור צבאי" מסר לאתר אינטרנט מצרי כי טורקיה צפויה לקיים תמרון צבאי ימי עם מצרים במים הטריטוריאליים הטורקיים בסוף השנה.

  

"מצרים נחושה לקיים את התמרונים הללו למרות התנאים הנוכחיים הפוקדים אותה", מסר המקור לאתר. לדבריו, "מטרת התמרונים המשותפים היא לחלוק ניסיון בין חיל הים המצרי למקבילו הטורקי, כדי להתוודע לשיטות הלחימה, לנשק המודרני ועוד".

  

ארדואן יבקר במצרים בעוד ארבעה ימים במסגרת מסע באזור. הוא צפוי לחתום בקהיר על שורת הסכמים צבאיים וכלכליים. במהלך ביקורו הוא צפוי להיפגש עם ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל חוסיין טנטאוי, עם ראש ממשלת מצרים עיסאם שארף ועם בכירים מצרים נוספים.

  

אתמול אמר ארדואן כי עלות המשבר ביחסים עם ישראל למשק הטורקי "יכולה להיות 15 מיליון דולר או 150 מיליון דולר. עלינו כמדינה זה לא ישפיע. מה שחשוב לנו זה שלא ניתן לאיש לפגוע בגאווה הלאומית".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x