שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

האם כדאי לדחות את הלימודים?

אני בן 25 ומתלבט בשאלה: האם להתחיל ללמוד השנה במכללה, וגם לשלם על זה בהתאם, או שאולי כדאי לי לדחות את הלימודים בשנה, לשפר בה את ציוניי ולנסות להתקבל לאוניברסיטה, כדי שאוכל לשלם פחות? בשני המוסדות רמת הלימודים גבוהה

דן אריאלי 10:4401.09.11

פרופסור יקר,

אני בן 25 ומתלבט בשאלה: האם להתחיל ללמוד השנה במכללה, וגם לשלם על זה בהתאם, או שאולי כדאי לי לדחות את הלימודים בשנה, לשפר בה את ציוניי ולנסות להתקבל לאוניברסיטה, כדי שאוכל לשלם פחות? בשני המוסדות רמת הלימודים גבוהה.

א'

 

מתלבט יקר,

אני חושב

שהשאלה שלך צריכה להיות לא רק אם שווה לחכות שנה כדי לשלם פחות, אלא עליך לשאול גם איך הלימודים שלך ייראו. מה תהיה הרמה שלהם, ועד כמה אתה תוכל להרשות לעצמך להשתקע בהם. לימודים הם השקעה של שלוש־ארבע שנים בטווח הקצר, שאחר כך מחזירה את עצמה במשך יתר החיים. לדעתי שווה לחכות שנה כדי להגיע למורים טובים יותר, ולחלופין, אם במכללה נמצאים המורים הטובים יותר, אז שווה לשלם עליהם יותר. הרווחים על ההשקעה הזאת ייפרסו על פני הרבה שנים. וגם אם אתה עדיין לא יודע במה בדיוק הלימודים יעזרו לך, אני חושב שיהיו להם השלכות גדולות על עתידך.

 

אבל השאלה החשובה עוד יותר היא כמה זמן יהיה לך להשקיע בלימודים. אחד ההבדלים בין סטודנטים בארץ לסטודנטים באמריקה הוא הזמן הפנוי שיש להם כדי לקרוא ולהכין את העבודות. בארצות הברית רוב הסטודנטים כמעט לא עובדים בשנות הלימודים שלהם ומקדישים את כל זמנם לאוניברסיטה. בארץ, לעומת זאת, הרבה סטודנטים צריכים לעבוד כדי לקיים את עצמם. צורכי העבודה גם לרוב דחופים יותר ומקבלים את העדיפות הראשונה, וכך הלימודים הופכים פעמים רבות לחלק משני בחיים של הסטודנטים הישראלים, והם עושים פחות שיעורים, קוראים פחות ובעיקר מנסים לצאת ידי חובה ו"לגמור כבר עם התואר". סטודנט שהוא לומד ועובד זו בעיניי לא מעלה. זה נשמע טוב ומעורר כבוד בטווח הקצר, ולפעמים גם פשוט אין ברירה, אבל לדעתי מי שעובד בתקופת הלימודים מזיק לעצמו בטווח הארוך.

 

לכן, שקול לחכות עוד שנה, ולהשקיע את השנה הזאת לאו דווקא בלהגיע למוסד זול יותר, אלא גם בחיסכון כסף שיאפשר לך, בשנים הקרובות, להשקיע כמה שיותר בלימודים וכמה שפחות באיך להתפרנס במהלכם. אם תתייחס ללימודים בתור עבודה במשרה מלאה, השכר שתקבל על זה יהיה גבוה הרבה יותר.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x