$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

איך לבחור קייטנה?

דן היקר, שנת הלימודים מתקרבת לסיומה, ואני רוצה למצוא פעילויות לקיץ עבור הילדים שלי, בני 10 ו־13. שניהם טובים באופן יחסי במוזיקה ומתעניינים בתיאטרון ובריקודים. האם זה יהיה רעיון טוב לרשום אותם לקייטנה לאמנויות? ונסה

דן אריאלי 06:4802.06.16

ונסה יקרה,

 

ראשית, כל הכבוד לך על המחשבה שאת משקיעה במציאת תוכניות לחופש של הילדים. אחד הלקחים המעניינים (והמדכאים) ביותר שלמדנו לגבי חינוך הוא שבלי תוכניות העשרה בקיץ, ילדים נוטים לשכוח בחופש הגדול לא מעט ממה שלמדו.

 

השאלה האמיתית הנוגעת להחלטה שלך היא האם עדיף לילדים שלך לשפר את הכישורים שלהם בפעילויות שממילא מעניינות אותם (מוזיקה, משחק וריקוד), או שאולי עדיף שילמדו מיומנויות שעוד לא טיפחו?

 

מכיוון שהילדים שלך עוד צעירים והכישרונות והתחביבים שלהם עדיין לא הבשילו או התייצבו לגמרי, אני מציע שתנצלי את החופש המתקרב כהזדמנות להרחיב את האופקים שלהם, על ידי כך שתגרמי להם לנסות דברים שבשגרה לא מתאפשר להם לנסות. אולי כדאי לך לשלוח אותם לקייטנה שמתמקדת בכתיבה יצירתית, מדעים או טיולים.

 

 

קייטנת כדורגל קייטנת כדורגל

 

דן היקר,

כבר כמה שנים שאני מנסה נואשות להתגבר על ההתמכרות שלי לפורנו, בלי הצלחה. האם יש שיטות שיוכלו לעזור לי? זאין

 

זאין היקר,

 

דבר אחד שאנחנו יודעים על התמכרות הוא שהישארות באותה סביבה כמעט שלא מאפשרת להיגמל. כשאנחנו נשארים באותם מקומות שבהם עסקנו בהתנהגות הממכרת, הסימנים הסביבתיים מגבירים באופן משמעותי את ההשתוקקות שלנו ומקשים עלינו להתנגד לתשוקות שלנו. מכורים להרואין לדוגמה, צריכים לשנות את מקום המגורים שלהם ולהתרחק ממכרים. בנוגע להתמכרות שלך לפורנו, שינוי הסביבה הוא מהלך מורכב יותר. אך בכל זאת נסה להחליף את הטלפון והמחשב כך שיהיו לך מכשירים חדשים שלא יעוררו זיכרונות של דפוסי ההתנהגות הקודמים שלך. בהצלחה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x