$
בארץ

שטייניץ חתם על הורדת מרווח השיווק על הדלק, לנדאו מסרב

עימות בממשלה: כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט", הוועדה להורדת מרווח השיווק על הדלק המליצה להוריד אותו ב-18.8 אג' - שטייניץ חתם מייד על ההמלצות, אך שר התשתיות לנדאו מסרב בינתיים; מנכ"ל דלק ישראל: "נפנה לבית המשפט"

ליאור גוטמן 18:5330.08.11

תדהמה בעולם התשתיות: ועדת המחירים להורדת מרווח השיווק של חברות הדלק המליצה היום (ג') על הורדה חדה של מרווח השיווק בשיעור של 18.8 אגורות, כך פורסם לראשונה ב"כלכליסט". שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם על הצו וציין כי מדובר בהחלטה חשובה ששמה סוף למסע הלחצים והעיכובים מטעמן של

חלק מחברות הדלק והאנרגיה. "מדובר בהחלטה הלוקחת בחשבון לא רק את טובת חברות הדלק, אלא גם את טובת האזרחים ובעלי העסקים", אמר השר. השר לנדאו מסרב לחתום בינתיים על הצו והודיע כי יקיים דיון בעניינו מחר בבוקר.

 

כפי שנחשף הבוקר, האוצר לחץ על הורדה דראסטית של מרווח השיווק בשיעור גבוה מ-15 אגורות לליטר בנזין, השיעור עליו הוצהר במקור. בתום מרתון התייעצויות היום החליטה ועדת המחירים להמליץ על הורדה חדשה של מרווח השיווק בשיעור שקרוב, כאמור, ל-19 אגורות, שיכנס לתוקפו כבר בתחילת ספטמבר.

 

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה ששני השרים שאמונים על הנושא, שר האוצר שטייניץ ושר התשתיות לנדאו, הופתעו מהתוצאה. חתימתם על הצו תהווה מכה קשה עבור חברות הדלק, שציפו להורדה מינורית יותר ובטווח שבין 10 ל-15 אגורות. יצוין שחלק מחברות הדלק סיימו את הרבעון השני של השנה בצניחה חדה ברווחים - פז ברווח של 100 מיליון שקל, ירידה של 31%, ודלק ישראל ברווח של 6 מיליון שקל, ירידה של 71% - כך שיישום ההחלטה יסב להם נזק כבד.

 

מנכ"ל דלק ישראל, אבי בן אסיאג, היה הראשון להגיב על הבשורה המרה בטענה כי "זוהי מכה קשה לחברות הדלק. אני יכול לומר שמחר בבוקר אני ניגש לבית המשפט בניסיון לעצור את המהלך, שיגרום נזק כבד לענף ולא רק לחברות האנרגיה".

 

השאלה הגדולה היא האם גם השר לנדאו יחתום על ההמלצה ויוזיל את מחיר הבנזין החדש, שיכנס לתוקפו ביום חמישי הקרוב. כזכור, בסוף יולי הוריד שר האוצר את המס שמוטל על בנזין לחודש בודד, ובתחילת ספטמבר הוא אמור לעלות בחזרה כמעט במלואו. ייתכן שהורדת מרווח השיווק תצליח לנטרל במלואה את העלאת המס, כך שבסופו של יום תרשם ירידה מינורית במחירי הבנזין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x