$
בארץ

נתניהו בקרב בלימה: יעביר קיצוץ רוחבי כדי למנוע את ייקור הדלק ביום שני

ביום שני אמור להתייקר מחיר ליטר בנזין בשיעור שינוע בין 25 ל-30 אגורות. נתניהו יבקש להוריד את המס שמוטל על הבנזין (בלו), כאשר את הפסד הכנסות המדינה ימומנו ממשרדי הממשלה

ליאור גוטמן 22:5030.07.11

בעוד העם מוחה ברחובות - נתניהו כבר מזהה את המכשול הבא: רה"מ נתניהו צפוי להציג מחר הצעה לקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה במטרה לבלום את עליית מחירי הבנזין.

 

ביום שני הקרוב אמור להתייקר מחיר ליטר בנזין בשיעור שינוע בין 25 ל-30 אגורות. אולם נתניהו יבקש להוריד את המס

שמוטל על הבנזין (בלו), כאשר את הפסד הכנסות המדינה ימומנו, כאמור, ממשרדי הממשלה. בשעות האחרונות החלו להישמע טענות חוזרות מצד האוצר לכיוונו של משרד התשתיות הלאומיות בשאלה מדוע השר עוזי לנדאו אינו מוריד את מרווח השיווק של חברות הדלק, ובכך תורם לירידת מחיר ליטר בנזין.

 

מרווח השיווק הוא אחד ממקורות הרווח העיקריים של חברות הדלק, והוא מחושב כיחס שבין מחיר מכירת הבנזין בתחנות לבין מחיר הרכישה של הדלק מבתי הזיקוק, בניכוי הוצאות. כפי שנחשף ב"כלכליסט", בפברואר האחרון קיבל משרד התשתיות דו"ח שהוכן על ידי משרד רו"ח לאון אוליצקי שמצביע על אפשרות להורדת מרווח השיווק של חברת הדלק בטווח שבין 20 ל-35 אגורות לליטר.

 

עם זאת, 53% ממחיר הליטר שנמכר היום בתחנות הדלק (7.22 שקל, בתדלוק עצמי) מיוחס למיסים ישירים ועקיפים, כך שכדי להוריד משמעותית את מחיר הדלק יש לצמצם את היקף המיסוי שמוטל עליו.

 

"נתניהו יציע חבילת צעדים"

 

בתוך כך, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), יו"ר ועדת הכלכלה לשעבר, צפוי להודיע על הטבות נוספות הצפויות בקרוב. לפי אקוניס "הממשלה קשובה לרחשי לב הציבור. ראש הממשלה מגבש שורה של צעדים שיקלו על המעמד הבינוני שנושא ברוב הנטל של המסים העקיפים. כרגע נבחנים צעדים להפחתת מחירי הדלק והחשמל, ולא מן הנמנע שתיבחן גם הפחתת מסים משמעותית".

 

ככל הנראה, יודיע נתניהו בימים הקרובים על הקמת צוות שיטווה חבילת פתרונות חדשה למעמד הביניים. בין הצעדים שייבחנו: הפחתת נטל המסים העקיפים כמו הבלו על הדלק ועל הסולר, הפחתת מחירי החשמל, הורדת מכסים על יבוא מוצרים, והטבות לנשים עובדות. הצוות יביא ככל הנראה את המלצותיו לממשלה תוך כמה שבועות. עדיין לא ברור מי יהיו חברים בצוות, אך מסתמן כי הוא יורכב מפקידים בכירים וללא פוליטיקאים.

 

עוד שבת במאהל

 

קודם לכן, במפגן כוח דרמטי, יצאו לפחות 120 אלף בני אדם בתל אביב, ועשרות אלפים נוספים ברחבי הארץ לרחובות הערים הישראליות כדי להפגין נגד המדיניות החברתית של ממשלת נתניהו ולשנות לחלוטין את כללי המשחק של מעמד הביניים. מקריית שמונה בצפון ועד באר שבע בדרום, כשבמרכז צעדת ההמונים משדרות רוטשילד, שם החלה לפני כשבועיים מחאת האוהלים - קראו המפגינים בגנות הממשלה.

 

תלונות על יוקר המחייה התערבבו במחאת הדלק, הנדל"ן ואטימות הפוליטיקאים. השלטים הרבים - רובם מנוסחים על ידי המפגינים עצמם - הביעו סלידה מהחיי היומיום בישראל, שהפכו קשים יותר ויותר. בין השלטים: "השכר שלנו עלוב - כמו בלוב", צאו מהמרפסת - המדינה קורסת", "ביבי תתעורר, הרופאים שווים יותר" ועוד.

 

אתמול  ציינו במאהלים רבים ברחבי הארץ את קבלת השבת, ולרבים משוכני האוהלים היתה זו הפעם השלישית ברציפות שהם בוצעים את החלה ומברכים לחיים מחוץ לבית.

 

בהתאחדות הסטודנטים האשימו כי לשכת ראש הממשלה מנסים לגרום לפילוג בין הסטודנטים - במטרה לסיים את גל המחאות. הם אמרו כי סגנית השר לענייני צעירים וסטודנטים, ח"כ גילה גמליאל, בעבר יו"ר ראש התאחדות הסטודנטים יצרה קשר ונפגשה עם חלק מיושבי ראש האגודות מאחורי גבה של ההנהגה.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x