• תפריט
בארץ

הסמסים יוזלו? הצעת חוק: לבטל את הגבלת התווים במסרונים בסלולר

לפי ההצעה, ייקבע תעריף קבוע למסרונים ללא קשר למספר התווים. המועצה לצרכנות: רווחי חברות הסלולר ממסרונים מגיעים לאלפי אחוזים

תומר אביטל 14:4510.08.11

האם המחאה החברתית תוזיל גם את הסמסים? יוזמת חקיקה חדשה מציעה לבטל את מגבלת התווים במסרונים בסלולר. המועצה לצרכנות פנתה לשר התקשורת, משה כחלון, וביקשה ממנו להתערב "במצב השערורייתי הנוכחי שמכביד על כיסם של הצרכנים". בינתיים נרתם ליוזמה ח"כ אמנון כהן שהגיש הצעת חוק שתבטל את הגבלת התווים במסרונים. בהצעת החוק מוצע לקבוע כי שליחת הודעה תחוייב לפי תעריף קבוע ללא קשר למספר התווים.

 

המועצה ניתחה את העלות האמיתית של מסרון בצורה הבאה: "חברת NERA, שבחנה בשנת 2010 את עלויות חברות הסלולר, קבעה כי עלות הקישוריות של SMS, (העלות התפעולית בתוספת רווח סביר הנובעת מהעברת SMS ברשת סלולר אחרת והעברתה ליעדה), צריכה לעמוד על 0.17 אגורות למסרון ב-2011, וצפויה לרדת ל-0.13 אגורות ב-2014.

 

"מרכיב נוסף שיש לחשב במסגרת עלות SMS, הוא יצירת שיחה הנובע בין השאר מעלות מכונת SMSC "המייצרת" את ה-SMS. בהנחה שעלות המכונה לשנה היא כחצי מיליון שקל ומספר המסרונים הממוצע הנשלח דרך חברות הסלולר הגדולות עומד על מיליארד, הרי שמדובר בעלות זניחה למסרון (0.05 אגורות למסרון).

 

"בחישוב גס, ניתן להניח כי SMS מגלגל יותר מ-1,3 מיליארד שקל בשנה אצל חברות הסלולר. חברות הסלולר משווקות חבילות SMS, במחיר שנע בין 15 אגורות ל-40 אגורות למסרון. לפי נתונים אלו, רווחי חברות הסלולר ממסרונים מגיעים לכדי מאות אם לא אלפי אחוזים".

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג ציין כי "פער הרווחים הבלתי סביר של תאגידים עסקיים בכלל ושל חברות הסלולר בפרט אינו מכת שמיים"

 

ח"כ כהן הודיע היום כי "השיטה השערורייתית בה חברות הסלולר גובות על המסרונים היא עוד צורה אחת מיני רבות בה הן עושקות את ציבור הצרכנים השבוי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x