$
בארץ

המתווה לפתרון המחאה: צוות בראשות יו"ר הות"ת פרופ' טרכטנברג

הצוות יגבש מסקנות ויעביר לצוות מורחב של שרים החברים בקבינט החברתי כלכלי. נתניהו: "לא נוכל לרצות את כולם - אי אפשר לקחת את כל סדר הדרישות ולתת לכולם מענה"

תומר אביטל 11:0807.08.11
המתווה לפתרון המחאה: צוות בראשות יו"ר הות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב) פרופ' מנואל טרכטנברג - יחד עם כלכלנים בכירים - ידון עם המוחים והציבור. צוות זה יגבש מסקנות ויעבירן לצוות מורחב של השרים החברים בקבינט החברתי כלכלי. בראש צוות השרים יעמוד שר האוצר יובל שטייניץ. צוות
זה יגיש ההמלצות לפתרון המשבר לראש הממשלה - ובהמשך זה יובא לאישור הממשלה.

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר רה"מ בנימין נתניהו "נעשה את התיקונים הפנימיים והחברתיים ברגישות אך גם באחריות. אני משוכנע שנצליח. לא נוכל לרצות את כולם - אי אפשר לקחת את כל סדר הדרישות ולתת לכולם מענה".

 

נתניהו הדגיש כי "אנחנו נשמע עם כולם, ונדבר עם כולם, ונקיים דיאלוג אמיתי - נקשיב באמת. בסוף ניבחן בפתרונות מעשיים - ואלו מחייבים בחירה ואיזון".

 

ראש הממשלה אמר עוד, "השינוי יתרכז בחמישה תחומים: הצעות לשינוי סדר עדיפויות, שינוי בתמהיל תשלומי המסים, הרחבת נגישות לשירותים חברתיים, הגברת התחרותיות, וצעדי יישום לפתרונות הדיור שגיבשנו".

 

נתניהו ציין בישיבה כי "בשבועות האחרונים אנו עדים למחאה המבטאת מצוקה אמיתית שממוקדת ביוקר המחיה והדיור. אני מבין זאת וקשוב למצוקה". לדבריו, "בחלק מהבעיות התחלנו לטפל עם הקמת הממשלה אך יש עוד תחומים נוספים שאי אפשר להתעלם מהקולות העולים מהציבור. אנו רוצים לתת טיפול אמיתי - לא קוסמטי, ולשנות באמת את סדר העדיפויות שיקל על הנטל. אנו ערים לכך שזוג עובד עם ילדים מתקשה לגמור את החודש, ואנו נביא פתרונות של ממש. ועדת טרכטנברג תורכב מאנשי מקצוע מחוץ ובתוך הממשלה. היא תקשיב למצוקות ותגבש המלצות שיובאו לקבינט החברתי כלכלי בראשות שר האוצר. הוא יביא את ההמלצות אליי. את אלו אביא לאישורה של הממשלה".

 

נתניהו שיבח את יו"ר הות"ת ואמר כי "מנואל הוא שילוב נדיר של כלכלן ואדם עם רגישות חברתית. הוא היה יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה ולאחר מכן לקח על עצמו להציל את ההשכלה הגבוהה. הוא מכיר את המערכת הפנימית הממשלתית, וגם אמון על רעיון השולחנו העגולים. הבקשה היא שההמלצות יבואו לקבינט במהלך החודש הבא. זה לא הרבה זמן, והמלאכה מרובה".

 

רה"מ הוסיף כי "אנו בתקופת אי ודאות כלכלית. אתמול קרה דבר, והורד דירוג האשראי של ארה"ב. זה אירוע שמצטרף למשבר שהולך ומתפשט בכלכלות באירופה. ייתכן שיש 120 מיליון איש באירופה שמדינתם על סף פשיטת רגל. קשה לבנות כלכלה - פעמיים הוצאנו כלכלה ממשברים - ב-2003 ו- 008. היום הכלכלה איתנה, והיא תעמוד במשברים".

 

פרופ' טרכטנברג דיבר אף הוא וציין, כי "בשבועות האחרונים אנו עדים לתהליך רב עוצמה ומרשים. מה שעולה זה תסכול, כאב ואכזבה, כשקיום כלכלי נראה לא ודאי עבור משפחות. אולם ישנה הבעת תקווה וכמיהה לצדק חברתי. יש לכך פוטנציאל לשינוי גדול טובה בחברה פנימה. זה תלוי ביכולת התרגום משפת המחאה לשפת היישום. לא קל תפקיד המתרגם. עלינו למצוא את אבן הרוזטה שתאפשר לעשות את המלאכה. אני נכנס לתפקיד במעורבות רגשות - עם התפעמות וחשש כבד מהאחריות הנדירה הטמונה במצב ומגדול הציפיות והסיכונים". טרכטנברג הוסיף, "אין לנו ברירה אלא להצליח בבניית תכנית נבונה ואחראית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x