שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נתניהו בכנסת: "יש גל פופוליסטי שסוחף את המדינה"

רה"מ נואם במליאה לאחר אישור חוק הוד"לים ואומר: "יש אמירות רציניות ביחס למצוקות, ויש אמירות הרבה פחות רציניות ביחס לפתרונות".

תומר אביטל 15:3103.08.11

יש גל פופוליסטי שסוחף את המדינה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון בכנסת לאחר אישור חוק הוד"לים. "יש אמירות רציניות ביחס למצוקות, ויש אמירות הרבה פחות רציניות ביחס לפתרונות. במערב בודקים היכן לקצץ ובישראל בוחנים היכן להוסיף". 

 

חוק הווד"לים אושר לפני הצהריים בכנסת ברוב של 57 ח"כים מול 45 שהתנגדו. בעקבות זאת הודיעו מובילי המאבק החברתי כי גם בשבת הקרובה צפויה הפגנת ענק. בשעה זו יוצאים המוחים במאהל בשדרות רוטשילד בת"א לכיוון בניין הממשלה בקרן הרחובות בגין וקפלן.

 

"כלכלה חופשית היא תנאי למדינת רווחה", הוסיף נתניהו. "כל אחד יכול לקטוף את הפירות הכלכליים. העץ מניב פירות, אפשר לקטוף ולקטוף. אחרי זמן, סיימתי לקטוף ולא השקית ולא גזמת את הענפים, העץ קמל ובסוף לא יהיו עוד פירות. האפשרות הגרועה יותר היא לא רק שאתה לא משקה את העץ אלא שאתה כורת את העץ. אם אתה כורת את העץ אתה מגיע למפולת מיידית.

 

נתניהו פרס את משנתו הכלכלית ב"נאום 40 חתימות" ואמר כי "למדינת ישראל יש מצוקות ויש הצלחות. יש הצלחות בקנה מידה עולמי אבל יש מצוקות שצריך לתקן אותם, אבל באופן אחראי, בצורה רצינית, מובנית ויציבה".

 

רה"מ הזהיר כי "ביבשת סמוכה לנו יש כלכלות שמשולות ליערות כרותים - ואם אינם כרותים הם עומדים קרוב מאוד למצב בו הגזע מתעופף ואף נשבר. עלינו לתפקד באופן כזה שלא נכרות את העץ ולא נייבש אותו. יש גל פופוליסטי שסוחף את המדינה. יש אמירה רצינית ביחס למצוקות ואמירות הרבה פחות רציניות ביחס לפתרונות. אלה צריכות להינתן תוך כדי שמירה על הכלכלה החופשית שלנו ותוך מתן פתרונות".

 

נתניהו הדגיש כי "כדי שתהיה מדינת רווחה חייבים מדינה עם רווחים. היכולת שלנו לתת מענה לצרכים החברתיים תלויה בהמשך הצמיחה ובכלכלה צומחת. לפני 63 היינו בתוצר לנפש זהה למצרים, אלמלא הגדלנו תוצר לנפש לא היינו יכולים לעמוד בנטל הייעודי שלנו. אוי לנו אם נגדע את הכלכלה שלנו. במקרה כזה נהיה במצוקה הרבה יותר גדולה. אם קורה לנו מה שקרה באירופה המשמעות היא הרבה יותר חמורה. הנזק למדינת ישראל גדול לאין ערוך ממדינות שעכשיו על סף פשיטת רגל. אני מתייחס ברצינות לדברים שצריך לתקן, ונתקן. נחדיר עקרונות שיעמדו לאורך שנים".

 

נתניהו פירט את הישגי הממשלה שבראשותו בשנתיים האחרונות, אולם חברי הכנסת מהאופוזיציה קראו קריאות ביניים וצעקו "מה עשיתם חוץ מהפרטה?". נתניהו אמר: "טיפלנו בבעיית האבטלה. כשאתה מובטל קשה לך להתחיל את החודש. היינו במצב כמה פעמים של אבטלה של 12%. בספרד יש 21%. השקענו 7 מיליארד שקל במרכזי מצוינות. אנו מחברים את הפריפריה למרכז - אנו מחזקים אותה דרך הורדת צה"ל לנגב לכך הקצבנו 17 מיליארד שקל והעוגן השני הוא הקמת בית ספר לרפואה בצפת. 

"שאלת המיסוי העקיף היא אמיתית. אני מתכוון לטפל בה עם שר האוצר וחבריי בצוות שאנו נקים". לדברי נתניהו, הממשלה תטפל בסוגיות הבאות: שבירת הקרטלים והמונופולים, יוקר המחיה, תמהיל המסים העקיפים והדיור. "הטענה היא שמי שרוצה עוד דירות ומתנגד לוד"לים - זה דבר והיפוכו. אתה מונע שיווק של המון דירות שיקלו על המצוקה. אני רוצה הבחנה בין המצוקות והפתרונות. חלק מהם מחוץ לאפשרות של כל ממשלה בישראל. אני שומע את כל הקולות שעולות ברחבי הארץ, ואני קשוב למצוקה הזאת, לסטודנט שמתקשה למצוא מגורים, ולזוגות צעירים שעובדים. יש גם הזדמנות משום שתיקונים גדולים עושים בזמן משבר. כך עשינו בשנות ה-80 שהמשק נפתח לייבוא, וב-2003 כשהכנסנו צעדים להגברת התחרות בשוק האשראי והפנסיה. עכשיו אנו נמצאים ברגע לא אופייני כי הכלכלה שלנו לא במשבר. העץ במצב טוב יחסית- אנו נטפל בחלוקת הפירות בצורה אחראית. מה שקורה בארץ תאפשר תיקון אחראי ועמיד. אנו נפתור את המשבר".

 

נתניהו הסביר כי "יוקר המחיה זו השאלה שמעסיקה את רוב האנשים שזועקים. יש לכך 3 סיבות עיקריות. יש פחות מדי תחרות, קרטלים ומונופולים. הפכנו את המערכת הממשלתית לפרטית אך היא הפכה לקרטליסטית. אז פתחנו את שוק החלב, ונסבסד את הרפתנים הקטנים, אך בטח לא נשאיר את המבנה המונופליסטי הזה".

 

יו"ר הכנסת רובי ריבלין העיר כי "ביקרנו את הרפתנים והתרשמנו עמוקות. מדובר בנושא ערכי ואסור לשפוך את הפרה יחד עם החלב".

 

נתניהו הזכיר כי "אני זוכר מונופול בזק פלאפון המחירים היו בשמיים והיה עיוות חברתי במקום צדק חברתי. הוסיפו מפעילים. היום לכל ילד באופקים ובקריית שמונה יש לו פלאפון. המחירים ירדו אבל לטעמי לא מספיק. אני חושב שנתח המחירים עדיין גבוה. לא צריך לחזור לשוק טלפוניה ממשלתי אלא צריך להבטיח שלא יהיה מונופול. צריך תחרות לטובת האזרח. נשבור את העיוות." לדבריו "המשימה הראשונה היא שבירת המונופולים והקרטלים- אך לא בכל דבר. אך יש תחומים בהם ניתן להוריד מחירים".

 

נתניהו הוסיף "אני שומע את הטענות על המיסוי העקיף, ויש טענות מוצדקות. שוחחתי על כך עם משרד האוצר ואני מבין את הבעיה ומטפל בה. אל תזלזלו בהפחתת מסים- אתם אומרים בצדק לבדוק את גובה שיעורי המס". 

 

צפי לבני לנתניהו: "הם פופוליסטים? אתה פופוליסט"

 

שר השיכון אריאל אטיאס אמר במליאה טרם אישור החוק כי "הוא יקצר את הליכי הבנייה מחמש שנים לשנה וחצי. יש להסדיר את עניין הדיור הציבורי בנפרד מחוק הוד"לים". לדבריו, הרשות המקומית תוכל להתנות מכרזים בהקמת דיור בה השגה.

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, אמרה בדיון: "לפני מספר חודשים עמדתי כאן והקראתי מכתב של טל מבאר שבע שתיארה את מצב רוב הצעירים ומעמד הביניים בישראל, ואמרתי 'אל תראו במכתב הזה איום אלא קול זעקה' - ואתם ישבתם כאן לעגתם, צחקתם. כמה חודשים אחרי, ועדיין אתם מנסים ללעוג, להאשים, לגמד את עוצמת הכאב של הציבור. הם פופוליסטים? אתה פופוליסט. 

 

"תמיד לוקח זמן עד שהקולות מבחוץ מתורגמים טכנית על לוח ההצבעה אבל זה רק עניין טכני ועניין של זמן, כי ההכרעה המוסרית כבר נפלה. ממשלה שהעם נגדה אינה ממשלה לגיטימית. זוהי הדמוקרטיה האמיתית אם אתה מבין את המשמעות של המילה הזו! ממשלת נתניהו השנייה נפחה השבוע את נשימתה גם אם תעודת הפטירה טרם נרשמה רשמית".

 

"הציבור מבין שהממשלה הזאת מייצגת את כל מה שמכוער החל מיומה הראשון, לידתה בתחבולה, גודלה המנופח על חשבון הציבור ושריה וסגני שריה המיותרים ,זריעת פחד מאיומים מבחוץ, הפנית חקיקה נגד האזרחים, סתימת פיות, התנהלות מהפה ולחוץ בתחום המדיני והחברתי ממשלה אטומה ומכל הסיבות הללו יצא העם לרחובות

 

"אתם צוחקים עליהם מהיום הראשון, הם פופוליסטים? ומה אתם?לקחתם את הקולות שלהם את החלומות שלהם וריפדתם בהם את הכיסא, את הלשכה, ואת הבידוד בקירות. 85% מהמצביעים שלך חושבים שהמחאה הזו מוצדקת. בעוד הרבה שנים ישאל כל אזרח ישראלי איפה היה ומה עשה כשקרתה המחאה הגדולה בתולדות ישראל. והתשובה המצערת היא שאני יודעת איפה היה ראש הממשלה היה ומה עשה. ראש ממשלת ישראל צחק זחוח. הוא חשב שזה לא נוגע לו", אמר לבני.

 

 

השתתף בכתבה איתי הר אור

בטל שלח
    לכל התגובות
    x