$
בארץ

מנכ"ל האוצר חיים שני התפטר מתפקידו "בגלל חילוקי דעות מהותיים"

במכתב ששלח לשר האוצר כתב שני: "חילוקי דעות בנושאים מהותיים מזה זמן רב ואופן ההתנהלות השוטפת מביאים אותי להחלטה קשה זו. אירועי הימים האחרונים מעצימים את הבעיות שתיארתי ומחזקים את דעתי כי בנסיבות הקיימות לא אוכל למלא את תפקיד מנכ"ל האוצר כפי שאני רואה לנכון". שטייניץ: "אני מקבל את ההתפטרות בצער והבנה"

אמנון אטד 09:3631.07.11

מנכ"ל האוצר, חיים שני, הטיל הבוקר (א') פצצה והודיע לשר האוצר יובל שטייניץ על התפטרותו מתפקידו. שני ומנכ"ל משרד רה"מ איל גבאי עמדו בראש ועדת הריכוזיות שאמורה להציג בצהריים את מסקנותיה לראש הממשלה, שר האוצר ונגיד בנק ישראל.

 

ככל הידוע, הרקע להתפטרות הם חילוקי דעות בינו לבין שטייניץ בנושא הדרכים לטיפול בגל המחאה ששוטף את הארץ בימים האחרונים. בשעה הקרובה צפוי משרד האוצר לפרסם הודעה מפורטת בנושא. שני יישאר בתפקידו על שימונה לו מחליף.

 

שני עם שטייניץ  ואודי ניסן שני עם שטייניץ ואודי ניסן צילום: עמית שעל

 

פרופ' איתן ששינסקי הודה הבוקר שקיבל הצעה ממשרד האוצר לעמוד בראש ועדה לבחינת המשק ולמציאת דרכים לשינוי מדיניות המאקרו של ישראל, אולם לדבריו הוא סרב להצעה "משיקולי לוחות זמנים".

 

שני לשטייניץ: "החלטתי - על רקע חילוקי דעות בנושאים מהותיים"

 

"ברצוני להודיעך על החלטתי לסיים את תפקידי כמנכ"ל משרד האוצר, כתב שני לשטייניץ. "חילוקי דעות בנושאים מהותיים מזה זמן רב ואופן ההתנהלות השוטפת מביאים אותי להחלטה קשה זו.

 

"לצערי הרב, רצוני לתרום למדינת ישראל מניסיוני העסקי והניהולי אינו יכול לבוא למיצוי מלא בתנאים אלה. אירועי הימים האחרונים מעצימים את הבעיות שתיארתי ומחזקים את דעתי כי בנסיבות הקיימות לא אוכל למלא את תפקיד מנכ"ל האוצר כפי שאני רואה לנכון.

 

"אני מודה לך על האמון והתמיכה במהלכים שהובלתי. אמשיך בתפקידי עד מציאת מחליף במידה ותבקש זאת".

 

בתגובה אמר שטייניץ כי הוא קיבל את התפטרותו של שני בצער ובהבנה וציין כי חיים שני הוא אחד המנהלים המוכשרים ביותר במגזר הציבורי כולו ותרומתו לצמיחה ולהקטנת האבטלה, לא תסולא בפז. השר הודה לשני על הזכות שהיתה לו לעבוד במחיצתו.

 

ח"כ יואל חסון (קדימה) אומר בתגובה: "ההתפטרות מעידה על קריסה טוטאלית של מנגנוני השלטון של ממשלת נתניהו. נתניהו פועל עכשיו בלחץ ומתוך פחד, מה שעלול להביא לנזקים בלתי הפיכים ולאנרכיה. לממשלה הזו אין את היכולת לקבל את ההחלטות האמיצות והנכונות, ולכן הפתרון הנכון הוא שנתניהו יעשה את מה שעשה מנכ"ל האוצר ויגיש לנשיא את התפטרותו לאלתר".

 

מנייס למשרד האוצר

 

שני מונה למנכ"ל משרד האוצר ביולי 2009. הוא החליף את ירום אריאב. שני שימש כמנכ"ל נייס טרם התמנותו למנכ"ל האוצר.

 

הוא נחשב לאחד המנהלים הטובים והמוערכים במגזר הפרטי. הוא הצטרף לנייס בתחילת 2001 כשמצבה היה לכאורה בכי רע. זמן מה קודם לכן עזב את החברה המייסד האגדי שלה דידי ארזי, מה שהביא למשבר ולצניחה במניית החברה מ־40 דולרים ל־4 דולרים.

 

משרד האוצר פרסם בשבוע שעבר הערכה כללית של עלות דרישות המוחים בהפגנות השונות ההולכות ומתעצמות בימים האחרונים. על פי הערכה זו הדרישות מסתכמות בכ-60 מיליארד שקל שהם שיכלול של הפיתרונות שדורשים תנועת רוח חדשה ותנועת התעוררות המוחים על יוקר הדיור, הסטודנטים, דרישות ההסתדרות, מחאת האימהות, דרישות הרופאים, מחאת הגננות ועוד.

 

בחודש מאי השנה אמר שני כי "משרד האוצר מתנגד להצעות למתן סובסידיות לרכישת דירות". שני נימק את התנגדות האוצר במחקר שערכו כלכלני המשרד לפיו לריבית הנמוכה משקל של 35% בהסבר לעליית מחירי הדירות, כ-20% מיוחסים לגידול בהכנסה הפנויה. לטענת שני הסובסידיות לרכישות דירות ישיגו בדיוק את המטרה ההפוכה לשמן הם ניתנו.

 

מנכ"ל משרד האוצר דיבר על התוכנית הממשלתית לכלכלת ישראל: "המספרים נראים ברגע זה בסדר. הצגנו את תחזיות הצמיחה עבור המשק לפני שנה. התחזיות מדברות על צמיחה של 3.8% ב-2011, הנחנו שהאבטלה תעמוד על כ-6%. בהנהלת משרד האוצר אנחנו פחות מסתכלים על המספרים אלא על הדברים שצריך לעשות כדי שבשנים הבאות מדינת ישראל תתקדם בתחום הכלכליים והחברתיים".

 

שני הוסיף כי "אנחנו נמצאם היום בסביבה גלובלית שעד לפני שנתיים נהנתה מצמיחה בכל העולם. מדינות מנסות למצב את עצמן מחדש כדי להיות במצב תחרותי יותר טוב מאחרים. ראינו שבתחומים מסוימים מדינת ישראל נמצאת במצב תחרותי טוב. הגדרנו תחת סעיף התחרותיות של מדינת ישראל שלושה סעיפים: הראשון – התעשייה עתירת הידע – הייטק, השני – ההשכלה הגבוהה, השלישי – התעשייה המייצאת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x